Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ofiara zmian w handlu

 

Czas czytania: ~2 min


Gdy w 1989 roku Polska przechodziła transformację ustrojową pragnęliśmy, aby przestrzeń naszych miast uzupełniły centra handlowe w „zachodnim” stylu. Przez powojenne półwiecze takich obiektów w Polsce nie budowano, marzyliśmy o wielkich budowlach mieszczących dziesiątki sklepów i barów, w których można z rodziną czy znajomymi spędzać całe dnie. Mało kto wtedy mógł przewidzieć, jak szybko i jak bardzo zmienią się nasze zakupowe przyzwyczajenia. Choć centrów handlowych powstało bardzo wiele, dziś chętniej kupujemy przez internet, rzadziej mamy ochotę spędzać cały dzień w hałasie galerii handlowej.

 

Arkady Wrocławskie
Arkady Wrocławskie

Nowe zwyczaje, nowe budynki

Zachodzące zmiany społeczne i ekonomiczne spowodowały, że niektóre z centrów handlowych przestały cieszyć się popularnością, a co za tym idzie – przynosić dochód. Już kilka lat temu można było dostrzec zjawisko ich pustoszenia, zamykania, szukania dla nich nowych funkcji. Tuż po tym, jak Rosja w pełnej skali zaatakowała Ukrainę niektóre z tych obiektów stały się schronieniem dla wojennych uchodźców, ale to potrzeba tymczasowa, nie rozwiązująca problemu. Niektóre centra handlowe od razu projektowane były z myślą o innych niż tylko zakupy rozrywkach, ale i taki model nie zawsze się sprawdza.

Arkady Wrocławskie
Arkady Wrocławskie

Ofiarą zauważalnych w polskim społeczeństwie przemian stały się Arkady Wrocławskie, położony w centrum Wrocławia kompleks handlowo-biurowo-usługowy z parkingiem wielopoziomowym oraz multipleksem. Nie pomogło połączenie tu kilku funkcji ani dogodna, śródmiejska lokalizacja – konkurencja dwóch nowszych i oferujących więcej atrakcji podobnych obiektów okazała się za silna.

Arkady Wrocławskie
Arkady Wrocławskie

Inwestycja w centrum miasta

Arkady Wrocławskie zaprojektowało biuro AP Szczepaniak w latach 2003–2006. Budowa położonego tuż przy torach kolejowych i głównym dworcu obiektu rozpoczęła w 2005, a oddano go do użytku w 2007 roku. W Arkadach Wrocławskich działało m.in. 130 sklepów, 10-salowe kino, centrum medyczne; obiektowi handlowo-usługowemu towarzyszy 11-piętrowy biurowiec i siedmiopiętrowy parking. Powierzchnia całkowita całego kompleksu wynosi ok. 100 tys. m2. Pod koniec listopada 20223 roku obecny właściciel obiektu, firma Develia, zapowiedział złożenie wniosku o pozwolenie na wyburzenie obiektu. Definitywne zamknięcie Arkad Wrocławskich zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku, zaledwie siedemnaście lat od jego wybudowania. Nie wiadomo jeszcze, czym inwestor zamierza zastąpić rozebrany rozległy gmach – inne przykłady takich działań wskazują, że celem jest powstanie obiektu nie tylko o nowej funkcji, ale i większej skali.

 

Źródło: wroclaw.pl
Zdjęcia: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Obiekt Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera