Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura do codziennych zakupów

 

Czas czytania: ~3 min


O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badania. Duża część handlu przeniosła się do internetu, a wielkie centra handlowe, w których kiedyś spędzaliśmy całe dnie zaczynają mierzyć się z kłopotami. W latach transformacji ustrojowej cieszyły nas budowane na przedmieściach wielkie hale hipermarketów, później – budowane w centrach galerie handlowe. Dziś coraz wyżej cenimy małe, osiedlowe, lokalne obiekty handlowe, w których można codziennie robić małe zakupy na bieżące potrzeby.

 

CH Swoja Olimpia we Wrocławiu
CH Swoja Olimpia we Wrocławiu
CH Swoja Olimpia we Wrocławiu

Projekt handlowy

W reakcji na owe zmiany we Wrocławiu powstało takie właśnie miejsce codziennych zakupów, niewielki zespół handlowy, który oferuje podstawowe produkty – centrum handlowe „Swoja Olimpia”. Realizacja wyróżnia się starannie zaprojektowaną formą - jej projekt powstał pracowni PAG Pracownia Architektury Głowacki. Zadbanie o wyraz estetyczny obiektu został niedawno docenione przez jury konkursu „Piękny Wrocław”, które „Swojej Olimpii” przyznało Grand Prix. „Swoja Olimpia” należy do grona obiektów skalą kojonych na miarę mieszkańców okolicy, ale także wartościowych pod względem formy; podobny projekt Galeria Miodowa z Płocka, opisywaliśmy jakiś czas temu.

CH Swoja Olimpia we Wrocławiu
CH Swoja Olimpia we Wrocławiu

Budynek Swoja Olimpia przy ulicy Swojczyckiej we Wrocławiu znajduje się we wschodniej części miasta, w sąsiedztwie dużego, nowego osiedla mieszkaniowego. To właśnie z myślą o nich powstała zabudowa mieszcząca sklepy i punkty usługowe. Projekt obiektu powstał w biurze  PAG Pracownia Architektury Głowacki, a członkowie jej zespołu podkreślają, że ich założeniem było wpisanie się w przedmiejski charakter okolicy oraz architekturę niskokondygnacyjnej zabudowy mieszkaniowej Swojczyc. „Założenie składa się z dwóch części usytuowanych po obu stronach prowadzącej na osiedle ulicy Magellana, tworząc kompozycyjną bramę. Myślą przewodnią koncepcji było wykreowanie tkanki miejskiej organicznie wrastającej w istniejącą przestrzeń.  Fragmentacja obiektu zapewnia optyczne zmniejszenie skali zabudowy, wkomponowując ją w ogólny charakter okolicy, przy zapewnieniu bogatego programu funkcjonalnego architektury. Bryły o zróżnicowanej wysokości tworzą kompozycję odzwierciedlającą zmienność i nieregularność spontanicznie kreowanego miasta” – można przeczytać w autorskim opisie projektu. Proste bryły otoczono podcieniami, które chronią użytkowników przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym nasłonecznieniem. Elewacje wykończono ramami drewnianymi, z drewna są również stanowiące przedłużenie budynku pergole.

CH Swoja Olimpia we Wrocławiu
CH Swoja Olimpia we Wrocławiu

Budynek na osiedlu

Swoja Olimpia" jest doskonałym przykładem tego, jak architektura użytkowa może zachwycać nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką. Ten stosunkowo niewielki obiekt idealnie współgra z tkanką osiedla mieszkaniowego. Nie ma tutaj zbędnych ozdobników. Jednocześnie całość bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie. Zachwyca nietuzinkową elewacją oraz rozczłonkowaniem bryły. W bardzo umiejętny sposób udało się tutaj pogodzić efektywność ekonomiczną i komercyjną funkcję z zaspokojeniem najważniejszych potrzeb lokalnej społeczności” – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu „Piękny Wrocław” Magdalena Wankowska, dyrektorka Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego i przewodnicząca kapituły konkursu.

CH Swoja Olimpia we Wrocławiu
CH Swoja Olimpia we Wrocławiu

Swoja Olimpia - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Wrocław, ul. Swojczycka 81

Inwestor: Womak Gamma Sp. z o.o.
Projekt architektoniczny: PAG Pracownia Architektury Głowacki

Autorzy: Tomasz Głowacki, Konrad Mierzwa, Adrian Pietrzak, Andrzej Doktor, Katarzyna Śleboda, Marcin Mierzwiak, Łukasz Bielecki

Projekt zieleni: Kamila Adamczyk - Mucha, Katarzyna Szewczuk, Arkadiusz Szewczuk

Wykonawca: Daldehog Poland sp. z o.o.

Powierzchnia: 700 m2

Projekt: 2019
Realizacja: 2022

Źródło: womak.pl; paglowacki.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera