Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany Park Legend

 

Czas czytania: ~ 2 min


Od 1 sierpnia 2023 roku można odwiedzać nowy obiekt na kulturalnej mapie Polski. Park Legend w Nowej Słupi – to obiekt dość nietypowy. Niewielki pawilon kryje w sobie naszpikowaną multimedialnymi urządzeniami przestrzeń, która zwiedzającym pomaga poczuć klimat pradawnych dziejów regionu i poznać legendy ziemi świętokrzyskiej. Wśród nich są te o sabatach czarownic, o tajemniczym Pielgrzymie, o założeniu Kielc czy zbóju Madeju i jego madejowym łożu. Park Legend postanowił zebrać w jednym miejscu te opowieści, opisać je i pokazać, aby zachować dla przyszłych pokoleń to bezcenne, niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu.

 

Park Legend w Nowej Słupi
Park Legend w Nowej Słupi

Atrakcja turystyczna

W województwie świętokrzyskim powstało w ostatnich latach wiele związanych z kulturą (Europe Centrum Bajki w Pacanowie), historią (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku)  i edukacją (Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach) obiektów, które nie tylko są lokalną atrakcją, przyciągają mieszkańców i turystów, promują region, ale są także ciekawymi obiektami architektonicznymi. Niedawno dołączył do nich Park Legend w Nowej Słupi.

Park Legend w Nowej Słupi

Park Legend powstał w ramach Projektu "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia", dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koordynatorem projektu i jego operatorem jest Instytucja Kultury pod nazwą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, która została powołana w 2017 roku przez gminę Nowa Słupia oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Park Legend w Nowej Słupi

Projekt multimedialnego muzeum

Liczący 2000 m2 obiekt mieści pełną atrakcji ścieżkę edukacyjną, na szlaku której zwiedzający przejdą 12 sal ekspozycyjnych. Ponadto w Parku Legend działa kino 3d, restauracja, sklep z pamiątkami. W sali edukacyjno- rozrywkowej, pomyślanej jako miejsce do indywidualnego zwiedzania, czekają liczne gry i zabawy wykorzystujące multimedia. Wśród nich wielka atrakcja: symulator lotu na miotle z okularami VR dzięki któremu zwiedzający będą mieli okazję wirtualnego uczestnictwa w zlocie na łysogórski sabat. „Po całym obiekcie będzie oprowadzał wirtualny przewodnik, legendarny Pielgrzym Świętokrzyski. Głos z tak zwanego „offu” powita gości i pożegna, a po drodze wskaże im kiedy mają przejść z sali do sali. W rolę pielgrzyma, którego także w pewnych momentach zobaczymy dzięki technologii mappingu, wcielił się lider grupy rockowej TSA, Marek Piekarczyk. Drugą narratorką jest Wielka Czarownica i też będziemy mogli ją nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć na ekranach” - opowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

 

Architektura Parku Legend ma nawiązywać do budowlanych tradycji regionu. Do budowy pawilonu wykorzystano naturalne, patynujące się drewno (modrzew syberyjski). W przyziemiu obiektu zobaczyć można kamienną podmurówkę, także typową dla zabudowy okolic Gór Świętokrzyskich. Geometria dachu budynku nawiązuje do wiejskich chałup i stodół, ale uzupełniona jest modernistycznymi przeszkleniami, stalą i współczesnym detalem architektonicznym.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Park Legend - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Nowa Słupia
Inwestor: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”
Projektant: Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana Marii i Andrzeja Głowackich

Wykonawca: AgroBud

Powierzchnia: 2 000 m2

Realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 21 mln zł

Źródło zdjęć: swietokrzyskie.pro


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Obiekt Architektoniczny , Drewno W Architekturze

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera