Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany Park Legend

 

Czas czytania: ~2 min


Od 1 sierpnia 2023 roku można odwiedzać nowy obiekt na kulturalnej mapie Polski. Park Legend w Nowej Słupi – to obiekt dość nietypowy. Niewielki pawilon kryje w sobie naszpikowaną multimedialnymi urządzeniami przestrzeń, która zwiedzającym pomaga poczuć klimat pradawnych dziejów regionu i poznać legendy ziemi świętokrzyskiej. Wśród nich są te o sabatach czarownic, o tajemniczym Pielgrzymie, o założeniu Kielc czy zbóju Madeju i jego madejowym łożu. Park Legend postanowił zebrać w jednym miejscu te opowieści, opisać je i pokazać, aby zachować dla przyszłych pokoleń to bezcenne, niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu.

 

Park Legend w Nowej Słupi
Park Legend w Nowej Słupi

Atrakcja turystyczna

W województwie świętokrzyskim powstało w ostatnich latach wiele związanych z kulturą (Europe Centrum Bajki w Pacanowie), historią (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku)  i edukacją (Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach) obiektów, które nie tylko są lokalną atrakcją, przyciągają mieszkańców i turystów, promują region, ale są także ciekawymi obiektami architektonicznymi. Niedawno dołączył do nich Park Legend w Nowej Słupi.

Park Legend w Nowej Słupi

Park Legend powstał w ramach Projektu "Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia", dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koordynatorem projektu i jego operatorem jest Instytucja Kultury pod nazwą Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, która została powołana w 2017 roku przez gminę Nowa Słupia oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

Park Legend w Nowej Słupi

Projekt multimedialnego muzeum

Liczący 2000 m2 obiekt mieści pełną atrakcji ścieżkę edukacyjną, na szlaku której zwiedzający przejdą 12 sal ekspozycyjnych. Ponadto w Parku Legend działa kino 3d, restauracja, sklep z pamiątkami. W sali edukacyjno- rozrywkowej, pomyślanej jako miejsce do indywidualnego zwiedzania, czekają liczne gry i zabawy wykorzystujące multimedia. Wśród nich wielka atrakcja: symulator lotu na miotle z okularami VR dzięki któremu zwiedzający będą mieli okazję wirtualnego uczestnictwa w zlocie na łysogórski sabat. „Po całym obiekcie będzie oprowadzał wirtualny przewodnik, legendarny Pielgrzym Świętokrzyski. Głos z tak zwanego „offu” powita gości i pożegna, a po drodze wskaże im kiedy mają przejść z sali do sali. W rolę pielgrzyma, którego także w pewnych momentach zobaczymy dzięki technologii mappingu, wcielił się lider grupy rockowej TSA, Marek Piekarczyk. Drugą narratorką jest Wielka Czarownica i też będziemy mogli ją nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć na ekranach” - opowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

 

Architektura Parku Legend ma nawiązywać do budowlanych tradycji regionu. Do budowy pawilonu wykorzystano naturalne, patynujące się drewno (modrzew syberyjski). W przyziemiu obiektu zobaczyć można kamienną podmurówkę, także typową dla zabudowy okolic Gór Świętokrzyskich. Geometria dachu budynku nawiązuje do wiejskich chałup i stodół, ale uzupełniona jest modernistycznymi przeszkleniami, stalą i współczesnym detalem architektonicznym.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Park Legend - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Nowa Słupia
Inwestor: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”
Projektant: Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana Marii i Andrzeja Głowackich

Wykonawca: AgroBud

Powierzchnia: 2 000 m2

Realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 21 mln zł

Źródło zdjęć: swietokrzyskie.pro


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny, Drewno W Architekturze

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera