Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkania koło dworca

 

Czas czytania: ~ 2 min


Flow – taką nazwę nosić będzie zespół zabudowy mieszkaniowej, który powstanie na dwóch hektarach dziś niezabudowanego terenu pomiędzy Dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem naukowo – kulturalnym EC1. To bardzo prestiżowe miejsce, ważna część projektu Nowego Centrum Łodzi, „największej tego typu inwestycji w Europie Środkowej, która łączy biznes, handel, kulturę oraz transport”.

 

Projekt Flow w Łodzi

Osiedle w centrum

W 2028 roku między nowym dworcem Łódź Fabryczna a dawnymi zabudowaniami przemysłowymi zamienionymi w centrum kultury i nauki EC1 stanie pięć dużych budynków, w których ma się pomieścić 1200 mieszkań. Za ich projekt odpowiada Pracownia PIG Architekci, autorzy m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Pirsu Zachodni Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Projekt Flow w Łodzi
Projekt Flow w Łodzi

„Budowa na tym terenie jest kolejnym etapem procesu zabudowy obszarów pokolejowych oraz dawnych składów węglowych EC1 na obszarze Nowego Centrum Łodzi i stanowi ostatnią najważniejszą inwestycję prywatną, przewidzianą do realizacji w Strefie I w NCŁ. Dzięki łódzkiemu metru mieszkańcy Flow będą w stanie w szybki sposób dotrzeć do najważniejszych miejsc w Łodzi. Sąsiedztwo Dworca Fabrycznego sprawia, iż Łódź, dzięki takim inwestorom jak Archicom staje się ciekawą alternatywą dla mieszkania w stolicy” – mówiła w czasie inauguracji projektu Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. Flow będzie budowane etapami, w pierwszym oraz drugim etapie projektu, które mają zakończyć się w 2025 roku powstanie odpowiednio 186 i 314 lokali mieszkalnych. Kolejne trzy obiekty są obecnie w fazie projektowania.

Projekt Flow w Łodzi

Miasto 15-minutowe

Michał Lah z Pracowni PIG Architekci opowiada o projekcie: „Flow stanie się zielonym kwartałem tej części miasta i stanowić będzie kontrast do sąsiadujących z nią w dużej mierze utwardzonych przestrzeni publicznych. Zachęci do zatrzymania się i chwili odpoczynku. Chcemy, by zieleń służyła mieszkańcom, podróżnym czekającym na pociąg, pracownikom okolicznych biur i wszystkim łodzianom - stąd układ roślin na terenie Flow został zaplanowany jako nieregularny i organiczny, a dobrane gatunki będą na tyle zróżnicowane by osiągnąć ciekawą i przyjemną w odbiorze przestrzeń”. Pięć budynków z użytkowymi przyziemiami, zieleń, teren odseparowany od ruchu kołowego – jak zapewniaj inwestor oraz architekci, Flow będzie spełniało koncepcję „miasta 15-minutowego”. Pod względem architektury projektanci chcą czerpać  z tego, co definiuje Łódź, czyli nawiązywać do form do kamienic i zabudowy poprzemysłowej. „Elementy architektoniczne pierwszego etapu inwestycji, który znajdować będzie się najbliżej Dworca Łódź Fabryczna, nawiązywać będą do infrastruktury kolejowej. Charakterystycznym elementem podium budynku będą stalowe arkady nawiązujące swoją formą do rozwiązań architektonicznych spotykanych w dawnych budynkach infrastruktury kolejowej. Elewacja budynku wykończona zostanie okładziną klinkieru elastycznego, tynkiem ryflowanym i gładkim w zróżnicowanych odcieniach” – można przeczytać w opisie projektu.

Projekt Flow w Łodzi

Flow - metryczka projektu kompleksu mieszkaniowego

Lokalizacja: Łódź, Nowe Centrum Łodzi

Inwestor: Archicom (Grupa Echo Investment)

Projekt architektoniczny: Pracownia PIG Architekci

Powierzchnia terenu: 2 ha

Powierzchnia użytkowa mieszkań i usług: ponad 60 000 m2
Projekt: 2023
Realizacja I etapu: 2025
Realizacja całości: 2028


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Projekt Budynku , Architektura Mieszkaniowa , Budynek Mieszkalny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera