Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniana biblioteka

 

Czas czytania: ~ 2 min


W położonej na północnych peryferiach Warszawy Choszczówce dominują domy jednorodzinne. Taki rodzaj zabudowy mieszkaniowej nie sprzyja integracji sąsiedzkiej, mniejsza możliwości kontaktów pomiędzy mieszkańcami, nawiązywania relacji. Jednocześnie w dzielnicy, jak podaje stołeczny ratusz, każdego roku przybywa 5 tysięcy nowych mieszkańców. Aby zadbać o ich dostęp do kultury, ale i o to, by mieli się gdzie spotykać i działać, władze dzielnicy zdecydowały się zbudować tam nową bibliotekę. Za projekt budynku odpowiadała pracownia Ambient.

 

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Projekt dla mieszkańców

Projekt został zrealizowany z użyciem drewnianych prefabrykatów. Podobnie jak planowane pod Białymstokiem osiedle czy projektowany dla Wieliczki biurowiec, i ten obiekt ma łączyć wysokiej jakości architekturę z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku.

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce
Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce uzupełnia brakujące funkcje w dzielnicy, oprócz wypożyczalni dla dorosłych i dzieci przewidziane są w niej miejsca na zajęcia edukacyjne; obiekt ma służyć także jako miejsce spotkań lokalnych organizacji społecznych. W środku pojawią się przestrzenie, które można wykorzystać do pracy zdalnej oraz organizacji prywatnych wydarzeń (możliwość wynajęcia sali). Budynek ma kameralną skalę i szeroko otwiera się na otoczenie, okoliczną zabudowę i zieleń. Jak podkreślają architekci, obiekt  „zaprojektowano tak, by umożliwić wyjście z różnymi aktywnościami z wnętrza na teren zielony. Od południa budynek otwiera się na zieleń dużymi przeszkleniami. Z każdego z pomieszczeń na parterze można wyjść na zewnątrz – z czytelni z książką lub czasopismem, z holu aby usiąść przy stoliku z laptopem i kawą. Jest to jedna z nielicznych bibliotek w kraju, w której można wyjść z książką do ogrodu”.

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Bryła o małym śladzie węglowym

Budynek ma drewnianą fasadę, detale zostały indywidualnie zaprojektowane, a okładziny ścian i zabudowa ze sklejki zostały wykonane na wymiar. Biblioteka jest jednym z niewielu obiektów publicznych w Polsce zaprojektowanych w konstrukcji drewnianej. „Konstrukcja z drewna klejonego wraz z innymi naturalnymi materiałami zastosowanymi jako wykończenia zapewnia przyjazny charakter wnętrz budynku” – tłumaczą architekci. Ale sięgnięcie po te materiały nie było tylko decyzją estetyczną – chodziło także o zmniejszenie śladu węglowego budynku; dlatego pojawiają się tu pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, zbiornik na deszczówkę. Zadbano o bioróżnorodność wokół budynku, o powierzchnie przepuszczalne. „Teren obiektu nie będzie ogrodzony, co zapewni małym zwierzętom możliwość swobodnego przemieszczania się. Zaprojektowano oświetlenie świecące w dół (nie powodujące zanieczyszczenia światłem), wysokie oprawy zastosowano tylko od strony dojścia do budynku ze względu na wymagania dotyczące dostępności. Jako nasadzenia przewidziano gatunki rodzime, miododajne i z jadalnymi dla ptaków owocami (klon polny, jarząb pospolity), zamiast trawnika zaprojektowano rośliny łąkowe” – dodają architekci.

 

Biblioteka jest pilotażowym obiektem Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku (obecnie standard zawieszony – w trakcie wprowadzania zmian). Budynek będzie zgodny z Warszawskim Standardem Dostępności.

 

Biblioteka publiczna - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: ul. Kłosowa, Warszawa

Inwestor: Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy

Projekt architektoniczny: Ambient

Generalny wykonawca: konsorcjum firm z liderem, spółką Firma Budowlana Ekoinbud z Gdańska

Powierzchnia terenu: 1500 m2

Powierzchnia całkowita budynku: 670 m2

Projekt: 2022

Realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 8 300 000 PLN


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Drewno W Architekturze , Obiekt Architektoniczny

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera