Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniana biblioteka

 

Czas czytania: ~ 2 min


W położonej na północnych peryferiach Warszawy Choszczówce dominują domy jednorodzinne. Taki rodzaj zabudowy mieszkaniowej nie sprzyja integracji sąsiedzkiej, mniejsza możliwości kontaktów pomiędzy mieszkańcami, nawiązywania relacji. Jednocześnie w dzielnicy, jak podaje stołeczny ratusz, każdego roku przybywa 5 tysięcy nowych mieszkańców. Aby zadbać o ich dostęp do kultury, ale i o to, by mieli się gdzie spotykać i działać, władze dzielnicy zdecydowały się zbudować tam nową bibliotekę. Za projekt budynku odpowiadała pracownia Ambient.

 

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Projekt dla mieszkańców

Projekt został zrealizowany z użyciem drewnianych prefabrykatów. Podobnie jak planowane pod Białymstokiem osiedle czy projektowany dla Wieliczki biurowiec, i ten obiekt ma łączyć wysokiej jakości architekturę z rozwiązaniami przyjaznymi środowisku.

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce
Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce uzupełnia brakujące funkcje w dzielnicy, oprócz wypożyczalni dla dorosłych i dzieci przewidziane są w niej miejsca na zajęcia edukacyjne; obiekt ma służyć także jako miejsce spotkań lokalnych organizacji społecznych. W środku pojawią się przestrzenie, które można wykorzystać do pracy zdalnej oraz organizacji prywatnych wydarzeń (możliwość wynajęcia sali). Budynek ma kameralną skalę i szeroko otwiera się na otoczenie, okoliczną zabudowę i zieleń. Jak podkreślają architekci, obiekt  „zaprojektowano tak, by umożliwić wyjście z różnymi aktywnościami z wnętrza na teren zielony. Od południa budynek otwiera się na zieleń dużymi przeszkleniami. Z każdego z pomieszczeń na parterze można wyjść na zewnątrz – z czytelni z książką lub czasopismem, z holu aby usiąść przy stoliku z laptopem i kawą. Jest to jedna z nielicznych bibliotek w kraju, w której można wyjść z książką do ogrodu”.

Biblioteka w warszawskiej Choszczówce

Bryła o małym śladzie węglowym

Budynek ma drewnianą fasadę, detale zostały indywidualnie zaprojektowane, a okładziny ścian i zabudowa ze sklejki zostały wykonane na wymiar. Biblioteka jest jednym z niewielu obiektów publicznych w Polsce zaprojektowanych w konstrukcji drewnianej. „Konstrukcja z drewna klejonego wraz z innymi naturalnymi materiałami zastosowanymi jako wykończenia zapewnia przyjazny charakter wnętrz budynku” – tłumaczą architekci. Ale sięgnięcie po te materiały nie było tylko decyzją estetyczną – chodziło także o zmniejszenie śladu węglowego budynku; dlatego pojawiają się tu pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, zbiornik na deszczówkę. Zadbano o bioróżnorodność wokół budynku, o powierzchnie przepuszczalne. „Teren obiektu nie będzie ogrodzony, co zapewni małym zwierzętom możliwość swobodnego przemieszczania się. Zaprojektowano oświetlenie świecące w dół (nie powodujące zanieczyszczenia światłem), wysokie oprawy zastosowano tylko od strony dojścia do budynku ze względu na wymagania dotyczące dostępności. Jako nasadzenia przewidziano gatunki rodzime, miododajne i z jadalnymi dla ptaków owocami (klon polny, jarząb pospolity), zamiast trawnika zaprojektowano rośliny łąkowe” – dodają architekci.

 

Biblioteka jest pilotażowym obiektem Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku (obecnie standard zawieszony – w trakcie wprowadzania zmian). Budynek będzie zgodny z Warszawskim Standardem Dostępności.

 

Biblioteka publiczna - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: ul. Kłosowa, Warszawa

Inwestor: Dzielnica Białołęka m.st. Warszawy

Projekt architektoniczny: Ambient

Generalny wykonawca: konsorcjum firm z liderem, spółką Firma Budowlana Ekoinbud z Gdańska

Powierzchnia terenu: 1500 m2

Powierzchnia całkowita budynku: 670 m2

Projekt: 2022

Realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 8 300 000 PLN


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku , Drewno W Architekturze , Obiekt Architektoniczny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera