Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Finaliści Mies van der Rohe Award 2024

 

Czas czytania: ~2 min


20 lutego 2024 roku poznaliśmy pięć budynków – finalistów Nagrody Unii Europejskiej w roku 2024 w Konkursie Architektury Współczesnej – Nagrody im. Miesa van der Rohego. Ponadto do finału zakwalifikowano także dwie realizacje, których autorzy mają szansę na tytuł „Wschodzący talent”: to Biblioteka im. Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie projektu pracowni SUMA arquitectura z Madrytu oraz Placi Biuro informacji turystycznej w Piódão (Centralna Portugalia), której twórcą jest portugalskie biuro Branco del Rio.

 

Finaliści Mies van der Rohe Award 2024

Polskie realizacje architektoniczne od dawna są dostrzegane w konkursie Unii Europejskiej, zwanym potocznie Mies van der Rohe Award. W 2015 roku główną nagrodę w tym niezwykle cenionym konkursie otrzymał budynek stojący w Polsce – Filharmonia Szczecińska – co, jak to zwykle bywa – tylko rozgrzało emocje i spowodowało, że każdą kolejną edycję organizowanego co dwa lata plebiscytu śledzi bardzo wiele osób. W tym roku mogą się czuć ukontentowane: w finałowej piątce znalazł się budynek nie znajdujący się w Polsce, ale zaprojektowany przez znanego polskiego architekta.

 

To Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie w Czechach, której projekt stworzył Robert Konieczny i jego pracownia KWK Promes. Galeria Sztuki Współczesnej Plato powstała w zabudowaniach dawnej rzeźni, które zaniedbane przez prywatnego inwestora (część obiektów się zawaliła) zostały odkupione przez miasto i zmienione w placówkę kultury. W 2017 roku odbył się konkurs architektoniczny na projekt przebudowy zabytkowych obiektów na potrzeby galerii, w 2022 roku budowla w nowym wcieleniu została udostępniona zwiedzającym. Teraz ma szansę na tytuł najlepszej nowej realizacji architektonicznej na naszym kontynencie.

Poza dziełem zespołu Roberta Koniecznego do finału Mies van der Rohe Award zakwalifikowały się: Study Pavilion na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy), projekt Gustav Düsing & Max Hacke z Berlina; Szkoła Reggio w Madrycie, której twórcą jest Andres Jaque / Office For Political Innovation; dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsyka, Francja), dzieło pracowni Amelia Tavella Architectes oraz przestrzeń publiczna o nazwie Häge w Lund (w Skanii, w Szwecji), którego twórcą jest biuro Brendeland & Kristoffersen architects z Oslo.

20 lutego 2024 roku ogłoszono obiekty zakwalifikowane do finału konkursu. W marcu członkowie jury odwiedzą powyższe pięć dzieł z zakresu architektury w celu wyłonienia zwycięzcy. Jego ogłoszenie zaplanowane na kwiecień. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 maja 2024 r. w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

 

Źródło: eumiesawards.com; miesbcn.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konkurs Międzynarodowy, Polska Architektura, Architektura Zagraniczna, Obiekt Architektoniczny

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera