Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hiszpańska architektura kobiet - cykl spoktań architektonicznych

 

Czas czytania: ~ 2 min


Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na dwa spotkania z hiszpańskimi architektkami i ekspertkami w dziedzinie zrównoważonej architektury pt. "Hiszpańska architektura kobiet". Spotkania odbędą się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego rozwoju".

 

Hiszpańska architektura kobiet. Cykl spotkań w Instytucie Cervantesa w Krakowie

Architektura, którą nazywamy tradycyjną, to budownictwo anonimowe, które powstało w wyniku długotrwałego gromadzenia wiedzy przez mieszkańców określonych regionów. Używając prostych narzędzi i efektywnie wykorzystując zasoby naturalne, stworzyli w Hiszpanii wyjątkową architekturę. Wystawa prowadzi odwiedzających przez rozmaite miejsca i formy zamieszkiwania, które wydobywane są obecnie z długiego okresu zapomnienia jako źródło inspiracji i przykład zrównoważonego rozwoju, na który warto zwrócić uwagę dziś, gdy koniecznością się stało ponowne odnalezienie równowagi w stosunkach z naturą.

 

O tym, w jaki sposób tradycyjne budownictwo staje się dziś źródłem inspiracji dla współczesnej, innowacyjnej architektury, opowiedzą w Krakowie trzy wybitne profesjonalistki (dwie architektki i doktorka fizyki) związane z dyscypliną, w której z roku na rok rośnie widzialność kobiet, w czym prym wiedzie między innymi Hiszpania.

 

18 kwietnia o 18.00 zapraszamy na wykład „Dialog Architektura-Natura” hiszpańskiej architektki z Uniwersytetu w Alcalá, prof. Rosy Cervery Sardá, poświęcony roli architektury w obliczu rosnącej troski o środowisko, wyzwań energetycznych i niedoboru zasobów naturalnych. Architektka opowie o tym, jak przyroda, prawdziwa mistrzyni piękna i wydajności, może stać się naszą przewodniczką w budowaniu zrównoważonego i trwałego świata. Przyglądając się międzynarodowym projektom Cervery Sardá,  zobaczymy, w jaki sposób płynące z natury inspiracje i lekcje czerpane z jej dynamicznych procesów rozwojowych, lekkich konstrukcji i mechanizmów związanych z oszczędzaniem energii, dały początek innowacyjnej architekturze, która odpowiada na współczesne wyzwania.

 

25 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się z kolei wykład „Zarządzanie energią słoneczną w tradycyjnej architekturze hiszpańskiej", który wygłosi dr fizyki Gloria Pérez Álvarez-Quiñones z Instytutu Nauk Budowlanych Eduardo Torroja, CSIC (Hiszpańska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych). Wystąpienie będzie dotyczyć badań nad materiałami budowlanymi, technikach interwencji i najnowszej generacji materiałach do renowacji i konserwacji elementów dziedzictwa kulturowego.

 

Cykl zakończy się 14 maja o godzinie 18:00 spotkaniem z jedną z najbardziej znanych hiszpańskich architektek o światowej renomie, Carme Pinós Desplat, laureatką Hiszpańskiej Narodowej Nagrody Architektonicznej (2021), autorką takich projektów, jak biura Cube I i Cube II w Guadalajarze (Meksyk), budynek Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu (Austria), CaixaForum w Saragossie (Hiszpania) czy szkoła dizajnu La Massana i tylna fasada targu Boqueria (Barcelona). W 2021 r. Muzeum ICO w Madrycie poświęciło jej dużą wystawę obejmującą trzydzieści lat kariery. Była to pierwsza retrospektywna wystawa architektki, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Hiszpanii.

 

Więcej informacji o spotkaniach architektonicznych znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkania Dla Architektów , Spotkanie Dla Architektów , Spotkanie Z Architekturą , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera