Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Kultury oraz Urząd Miasta w Piasecznie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


21 maja 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej zespołu budynków na potrzeby Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta w Piasecznie. Organizatorami był Gmina Piaseczno we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, konkurs był dwuetapowy, dwadzieścia pracowni dopełniło warunków formalnych i ich koncepcje oceniał sąd konkursowy.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

Piaseczno – to niewielka miejscowość na południowych obrzeżach Warszawy. Z miejscowości o prawie wiejskim charakterze w ostatnich dekadach zmieniła się w ogromny teren mieszkaniowy. Jej władze starają się prowadzić proces przemiany urbanistycznej tak, aby uczynić to miejsce bardziej przyjaznym do mieszkania, odejść od formy pozbawionej dodatkowych funkcji „sypialni”. Po konkursach na projekty basenu czy świetlicy sportowej wdrożono procedurę znalezienia najlepszej formy dla zespołu budynków na potrzeby Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta.

 

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji zespołu budynków administracji publicznej i kultury w kwartale ulic: Sierakowskiego, Rynkową i Zgoda oraz kanałem Rzeki Perełka. Założeniem było etapowanie inwestycji (I etap – to Centrum Kultury z salą widowiskową i częścią garażu podziemnego, II - ratusz z garażem podziemnym). Jak można było przeczytać w ogłoszeniu o konkursie, „w pracach konkursowych oczekiwano uwzględnienia istniejącej parcelacji z odzwierciedleniem w czytelnych podziałach na elewacjach zgodnie z wpisem do rejestru zabytków, a także istniejących obiektów łaźni i kamienicy przy ul. Sierakowskiego i odniesienia się do ich gabarytów i wyglądu, które stanowią o tożsamości miejsca. Ponadto w zakresie studialnym należało również odnieść się do istniejącego budynku dawnej mykwy z cennymi basenami do tradycyjnego obrządku judaistycznego przeznaczonymi do bezwzględnego zachowania”.

 

Nowa jakość architektoniczna

Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz podkreślał, że będzie to największa w historii gminy inwestycja, która  wpłynie diametralnie na postrzeganie całego miasta pod względem architektury i funkcji. „To będzie nowa jakość zarówno usług publicznych jak i oferty kulturalnej w towarzystwie usług komercyjnych” – mówił.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała koncepcja stworzona przez pracownie JSK Architekci i HPP Architekten. „Punktem wyjścia w kształtowaniu koncepcji architektonicznej zespołu budynków było odczytanie „kodu tożsamości lokalnejmiasta Piaseczno. Wszystkie zaobserwowane przez nas elementy, które stanowią o tożsamości miejsca, zostały w projekcie zreinterpretowane i dostosowane do współczesnych potrzeb oraz nowych funkcji” – piszą architekci. I tłumaczą swoją ideę projektu jako „dążenie do wykreowania miejsca spotkania, pracy oraz rozwoju, otwartego na miasto i park. Projektowany kompleks budynków składa się z dwóch części – etapów. Każdy z etapów posiada swoje najważniejsze miejsce - „serce”. W przypadku Centrum Kultury jest to foyer, natomiast dla Urzędu Miasta - sala obsługi. Lokalizacja tych miejsc w przestrzeni przejść między parkiem a miastem, zapewnia faktyczne "zszywanie" tkanki miejskiej z terenami zielonymi poprzez funkcje, które stają się atraktorami, przyciągającymi potencjalnych użytkowników”.


W uzasadnieniu decyzji sądu konkursowego można przeczytać natomiast: „Praca wyróżnia się konsekwentnym zagospodarowaniem kwartału, które tworzy zwarty blok zabudowy. Autorzy z dużą wrażliwością analizują zastany kontekst urbanistyczny. Wynikiem jest kompozycja rozdrobnionych brył współgrających zarówno z istniejącą zabudową, jak i z sąsiedztwem parku. Świadomie zastosowana skala niuansująca wysokości zabudowy oraz współgrające z funkcją rozbicie kubatur na mniejsze elementy dobrze dopasowują nowo powstające założenie do tkanki miejskiej i sąsiedztwa parku”.

 

W skład zwycięskiego zespołu projektowego weszli: Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Remigiusz Otrzonsek, Piotr Bury, Anna Okoń, Piotr Słomianowski, Nicole Piasecki, Jakub Pieńkowski.

 

Zobacz zwycięski projekt architektoniczny

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała pracownia JEMS Architekci.

Trzecia nagroda to projekt biur P2PA i LAN.

Wyróżnienie przyznano zespołowi Pracownia Architektoniczna 1997, Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna oraz pracowni Plus3-Architekci.

 

Źródło: konkurs-piaseczno-ratusz.sarp.warszawa.pl, piaseczno.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Obiekt Architektoniczny

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera