Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Współczesna kamienica w centrum Warszawy

 

Czas czytania: ~2 min


Aparthotel Smolna 23, bo taką nazwę nosi inwestycja firmy NDI, powstanie na skwerze Stanisława Wisłockiego, między Alejami Jerozolimskimi a ulicą Smolną, niedaleko Ronda de Gaulle’a i Palmy, naprzeciwko Domu Partii i blisko Muzeum Narodowego. Wąski pas zieleni, który przed II wojną światową był wypełniony kamienicami, został w miejscowym planie zagospodarowania rejonu ul. Foksal z 2017 roku przeznaczony pod zabudowę.

 

Aparthotel Smolna 23

Inwestycja w prestiżowym miejscu stolicy

 

Firma NDI, ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Za projekt budynku, który ma nawiązywać do form przedwojennych domów wypełniających ten teren przygotowała pracownia  S.A.M.I. Architekci. Aparthotel Smolna 23 będzie nową bryłą, ale jej projekt nie tylko oparto o archiwalia, ale również uwzgledniono wygląd i gabaryty zachowanych przy ulicy Smolnej kamienic, jak zmodernizowany niedawno hotel projektu pracowni Bogdana Kulczyńskiego.

 

Aparthotel Smolna 23 projektu pracowni S.A.M.I. Architekci będzie miał siedem kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Znajdą się w nim w sumie 52 apartamenty, w tym dwa penthouse'y, a także lokal gastronomiczny na parterze. Choć na razie budynek budynek będzie wolnostojący, docelowo ma tu powstać nowa pierzeja składająca się z kilku obiektów. Dlatego ściany boczne aparthotelu będą ślepe, bo w przyszłości zostaną do nich dostawione kolejne domy. Tymczasowo owe ściany ma pokryć pnąca roślinność.

Aparthotel Smolna 23

Nowoczesna kamienica

 

S.A.M.I. Architekci projekt budynku opracowali na podstawie archiwaliów i przedwojennej dokumentacji fotograficznej. Ośmiokondygnacyjna „współczesna kamienica” ma mieć boniowane naroża i rozbudowane obramienia okien, co będzie stanowiło współczesną interpretację form dawnych kamienic. „Bardzo nam zależy, aby nowy budynek wpisywał się w historię tego miejsca. Dlatego projekt inwestycji nawiązuje do elementów architektonicznych, które były charakterystyczne dla budownictwa sprzed drugiej wojny światowej. Także lokalizacja planowanej nowej kamienicy niemalże pokrywa się z miejscem usytuowania kamienicy, która istniała tu już w XIX wieku” - napisał w komunikacie prasowym Jarosław Bator, prezes NDI Smolna. 

 

Aparthotel Smolna 23

Lokalizacja: Warszawa, Smolna 23

Inwestor: NDI Development
Projekt architektoniczny:  S.A.M.I. Architekci

Powierzchnia całkowita: 2325 m2

Projekt: 2024
Planowana realizacja: 2026
Źródło: https://samiarchitekci.com, https://www.ndi.pl
 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera