Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Rugby w Limerick zwycięzcą Brick Award 2024

 

Czas czytania: ~ 2 min


W czerwcu 2024 r. po raz 11 przyznano rozdzielane raz na dwa lata nagrody w konkursie Brick Award za wyjątkowe przykłady realizacji architektury z wykorzystaniem cegły. W głównej kategorii Sharing Public Spaces zwyciężył wystawienniczy projekt pt. International Rugby Experience przygotowany przez biuro Níall Mclaughlin Architects z Wielkiej Brytanii.

 

Muzeum Rugby w Limerick zwycięzcą Brick Award 2024

Nagrody w konkursie organizowanym przez koncern Wienerberger przyznano w 5 kategoriach: Sharing Public Spaces, Living Together, Building Outside The Box, Feeling At Home oraz Working Together. Wyróżnienia zostały przyznane za projekty charakteryzujące się estetyką, innowacyjnością i wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju,

 

Rugby jest Irlandzkim sportem narodowym i stąd poświęcone mu, specjalne muzeum w Limerick – mieście w środkowo-zachodniej Irlandii, stolicy znanego z umiłowania rugby regionu Munster.

 

Inspiracją dla projektu był widok ubranych na czerwono fanów drużyny rugby regionu Munster, zalewających ulice po wygranym meczu oraz lokalny kontekst przestrzenny – ceglane kościoły i budynki użyteczności publicznej w Limerick.  Budynek International Rugby Experience góruje jak katedra nad sąsiednimi domami, ale szuka też z nimi dialogu, wchodząc w relacje przestrzenne ze swoimi towarzyszami.

Muzeum Rugby w Limerick zwycięzcą Brick Award 2024

Muzeum w Limerick jak katedra

 

Wertykalny charakter budynku podkreśla jego odświętny charakter. Sprawia, że wydaje się on wyższy i bardziej elegancki niż jest to w rzeczywistości. Służą temu także zaakcentowane wyraźnie wejście, wiszący nad nim balkon do prezentacji trofeów, ceglane filary wystające z fasady i ustrukturyzowane jedynie przez delikatne, poziome prefabrykowane elementy betonowe, łukowaty kształt przeszklenia na najwyższym piętrze i zastosowane wewnątrz budynku smukłe kolumny.

 

Atrakcyjność budynku, podobnie jak obiektów sakralnych, ma zachęcać do odwiedzenia wystawy i zapoznania się z historią rugby.

Muzeum Rugby w Limerick zwycięzcą Brick Award 2024

Cegła wszędzie w Muzeum Rugby w Limerick

 

Do budowy obiektu wykorzystano pół miliona ręcznie formowanych, wymieszanych ze sobą cegieł w trzech rodzajach. Dla zminimalizowania ilości odpadów wymiary budynku zostały dostosowane do wielkości cegieł.  Estetyka cegły dominuje zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.  Motyw ten przewija się przez cały budynek, od „Wielkiego Portyku” po dwupiętrowe foyer, od kawiarni po sklep, od przestrzeni wystawienniczych po sale edukacyjne i publiczną przestrzeń eventową oraz przeszkloną koronę budynku z panoramicznym widokiem na całe miasto. Ceglastoczerwone są także elementy betonowe oraz stalowe.

 

Źródło: materiały prasowe Wienerberger 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera