Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Amfiteatr w warszawskim Parku Sowińskiego po modernizacji

 

Czas czytania: ~ 3 min


W ramach remontu amfiteatru w warszawskim Parku Sowińskiego powstały m.in. zbiorniki retencyjne (deszczówka służy m.in. do spłukiwania toalet), wymieniono ogrodzenie, zmodernizowano zieleń w bezpośrednim sąsiedztwie sceny. Wyremontowano słynną kratownicę oraz zbudowano nowe węzły sanitarne.

 

Modernizacja amfiteatru w Parku Sowińskiego w Warszawie

Park Sowińskiego na warszawskiej Woli powstał z polecenia prezydenta Stefana Starzyńskiego w latach 30. XX wieku. Był to pierwszy park publiczny o charakterze spacerowo – wypoczynkowym jaki utworzono na robotniczej Woli. W czasie II wojny światowej, a szczególnie powstania warszawskiego był miejscem tragicznych zdarzeń, jednak po wojnie przywrócono temu terenowi parkowy charakter, dodatkowo wyposażając przestrzeń w duży i nowoczesny amfiteatr. Po 2000 roku na amfiteatr został zadaszony dachem namiotowym na rozpiętym na czterech wysokich masztach, a widownię zmodernizowano tak, aby pomieściła nawet dwa tysiące widzów.

Modernizacja amfiteatru w Parku Sowińskiego w Warszawie

Modernizacja sceny w Parku Sowińsmkiego w Warszawie

 

Amfiteatry cieszą się wielką popularnością – w Polsce istnieje sporo tego typu obiektów, które mając zasięg ogólnopolski (jak te w Sopocie czy Opolu) lub lokalny w ciepłym sezonie oferują koncerty, spektakle, pokazy o bardzo różnym charakterze, kierowane tak do dzieci, jak dorosłych. Wiele z tego typu przestrzeni doczekało się w ostatnich latach remontów, przebudów i modernizacji, jak amfiteatry w Koszalinie, Opolu czy Szczecinie. Do tego grona dołączył amfiteatr w Parku Sowińskiego w Warszawie.

 

Już 20 sierpnia 2024 roku odbędzie się „prapremiera” wolskiego amfiteatru. W ramach testowania zmodernizowanej przestrzeni przygotowano się maraton filmowy, pierwsze wydarzenie kulturalne w obiekcie, który przeszedł właśnie metamorfozę. „To najnowocześniejszy amfiteatr w Warszawie” – mówią władze miasta, które były inwestorem w procesie przebudowy i modernizacji letniej sceny w Parku Sowińskiego. Za program i działanie plenerowego teatru odpowiada bowiem Wolskie Centrum Kultury, które ma już przygotowany program m.in. plenerowych koncertów na nowej scenie.

Przebudowa amfiteatru w Parku Sowińskiego w Warszawie

Ekologiczna przebudowa amfiteatru w Warszawie

 

Za wartą niemal 14 milionów złotych inwestycję odpowiedzialna była wybrana w przetargu firma Neosite sp. z o.o.. z Marek. W pierwszym etapie prac na terenie wolskiego amfiteatru przebudowano zaplecze i garderoby, tak aby stały się lepiej dopasowane do współczesnych wymogów, większe, wygodniejsze dla użytkowników. Remont przeszła scena amfiteatru wraz z konstrukcja stalową, czyli tzw. Kratownicą, które od 2021 roku są w pełni zmechanizowane.

 

W ramach modernizacji obiektu widownia amfiteatru powiększyła się do 2500 miejsc, w których część stała się dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Jak wspominają wykonawcy remontu z firmy Neosite ogromnym wyzwaniem inżynieryjnym była budowa podziemnych sanitariatów, które precyzyjnie ulokowano pomiędzy fundamentami słupów konstrukcyjnych obiektu. W ramach remontu powstały m.in. zbiorniki retencyjne (deszczówka służy m.in. do spłukiwania toalet), wymieniono ogrodzenie, zmodernizowano zieleń w bezpośrednim sąsiedztwie sceny. „Bardzo nam zależało na modernizacji tego obiektu, który lata świetności ma już za sobą. To jedno z najbardziej kultowych miejsc na artystycznej mapie Warszawy. W 2020 roku, ciężkim pandemicznym roku, dzięki przebudowie Wola zyskała jedną z najnowocześniejszych scen w Polsce wraz z zapleczem, spełniającym wymogi najwyższej rangi artystów” – tłumaczy burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.


Źródło: www.facebook.com/wolskiecentrumkultura

https://wck-wola.pl/nasze-miejsca/amfiteatr/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich
Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich

W wiosce położonej wśród Borów Tucholskich powstał całoroczny dom wakacyjny zaprojektowany przez pra ...

Nowe wcielenie Uranii
Nowe wcielenie Uranii

Hala sportowa Urania powstała w Olsztynie w latach 1973 – 1978 według projektu Wiesława Zenona Piątk ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera