Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Łódzki socrealizm znów błyszczy

 

Czas czytania: ~ 2 min


„Budynek Centrali Tekstylnej wraz z sąsiednim TVP, wrosły tak mocno w krajobraz Łodzi niemal tak mocno jak sam brud wrósł w te budynki” - tak jeszcze kilka lat temu łódzcy aktywiści opisywali zły stan zachowania jednego z najwyższych i najbardziej ciekawych powojennych budynków w Łodzi. Już wkrótce słowa te przestaną być aktualne.

 

Budynek Centrali Tekstylnej w Łodzi po remoncie

Zabytek epoki socrealizmu - Budynek Centrali Tekstylnej w Łodzi

 

O remontach, modernizacjach, przebudowanych historycznych obiektów piszemy często. Inwestycje tego typu dotyczą terenów poprzemysłowych, zabytkowej zabudowy miejskiejkamienic, znacznie jednak rzadziej – budowli powstałych po II wojnie światowej. Teraz do tego ostatniego grona dołącza łódzki wieżowiec, widoczny w panoramie miasta i wszystkim doskonale znany.

 

Budynek Centrali Tekstylnej stanął przy ul. Sienkiewicza 3/5 w Łodzi w latach 1951–1955. Zaprojektował go Jan Krug nadając mu formy mieszczące się w obowiązującej wówczas doktrynie socrealizmu, ale jednocześnie skrojone na miarę lokalnych potrzeb i możliwości oraz nawiązujące do charakteru miasta. Co ciekawe, pierwszy projekt tego gmachu, wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego z 1948 roku zakładał powstanie modernistycznego i bardzo przeszklonego wieżowca. Jednak nowa sytuacja polityczna oraz zadekretowanie socrealizmu wmusiły na architekcie zmianę formy wysokościowca. Biurowiec sięgnął 54 metrów, ma 16 kondygnacji i elewacje obłożone charakterystycznymi dla tamtej epoki płytami z jasnego kamienia. Budynek otrzymał prostą, dość masywną sylwetkę uskokowo zwężającą się ku górze.

Budynek Centrali Tekstylnej w Łodzi po remoncie

Udany remont ważnego budynku w Łodzi

 

Obok wieżowca znajduje się korespondujący z nim stylistycznie mniejszy budynek – siedziba lokalnego oddziału telewizji publicznej – TVP Łódź. Potocznie „siedzibą telewizji” nazywa się cały kompleks obu gmachów, także ze względu na znajdujące się na dachu wieżowca nadajniki telewizyjne. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej. Wieżowiec dawnej Centrali Tekstylnej należy dziś do Skarbu Państwa, swoje siedziby mają tu m.in. Starostwo Powiatowe w Łodzi, Rada Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Przez lata zaniedbany budynek doczekał się starannego remontu – pod koniec sierpnia zaczęto demontaż rusztowań, spod których już można podziwiać kamienne elewacje eleganckiego wieżowca.

 

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/lodzpolska, https://pl.wikipedia.org/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu
Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu

Zakończyła się budowa kompleksu mieszkaniowego Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu. Położony w pobli ...

Zielona i błękitna inrastruktura w architekturze online
Zielona i błękitna inrastruktura w architekturze online

Zapraszamy na wersję online naszej cyklicznej konferencji pt. Zielona i błękitna infrastruktura w a ...

Plac Centralny – przestrzeń pamięci, funkcji i przyszłości
Plac Centralny – przestrzeń pamięci, funkcji i przyszłości

Plac Centralny w Warszawie to nie tylko nowa przestrzeń publiczna – to opowieść o historii, funkcjon ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera