Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zabytkowa kamienica odzyskała blask

 

Czas czytania: ~3 min


Zabytowa kamienica w Warszawie

 

3JuVM2qSGbvWHeagnPWJgwUdVscZ4QbidB7DNqQqVzmM1M6BT4P3CLzA2mBw_kamienica-raczynskiego01.jpg

Zabytkowa kamienica hrabiego Raczyńskiego ma długą i ciekawą historię. Wcześniej w jej miejscu stał dwupiętrowy budynek mieszkalny, wybudowany dla rodziny Krasińskich w 1848 roku według projektu Franciszka Marii Lanciego. Jak relacjonuje magazyn „Stolica”: „W 1887 r. wdowa po Władysławie Krasińskim (synu poety Zygmunta Krasińskiego) wyszła za mąż za Edwarda Raczyńskiego. Ich syn Edward w 1909 r. został właścicielem pałacu i posiadłości przy Mazowieckiej, po bezpotomnej śmierci ordynata Adama Krasińskiego”.

l2qh6okxA3aYXyBvxZB7yN0LgJuC0a5Qok9bH8cd0XCZR6Bsnc25cIOhASxa_kamienica-raczynskiego02.JPG

W ten sposób prestiżowo zlokalizowany budynek zmienił właściciela, a w 1907 roku został rozebrany. W jego miejsce wybitny architekt tamtego czasu, Jak Heurich Młodszy zaprojektował sześciokondygnacyjną, wielkomiejską kamienicę, która pierwotnie posłużyć miała do przechowywania kolekcji sztuki oraz ogromnego księgozbioru tzw. Biblioteki Ordynacji Krasińskich, czyli kolekcji, należącej do rodzin Sieniawskich, Czartoryskich, Małachowskich, Czapskich i Krasińskich. Ostatecznie jednak zbiory artystyczne ulokowano gdzie indziej, a budynek przy Placu Małachowskiego stał się elegancką kamienicą dochodową. Parter budynku zajmowały sklepy.

6ftzzkBD6tKKEddqB1rhWlENMBHyQgbsmpww5m6xV7FuJ5BnrAy0OWDCx6Np_kamienica-raczynskiego05.jpg

Burzliwe dzieje kamienicy
W 1939 roku spłonęło wnętrze kamienicy, jednak jej konstrukcja przetrwała wojnę w dobrym stanie. W 1947 roku budynek na swoją siedzibę zajęło Ministerstwo Poczt i Telegrafów; od tamtej pory w kamienicy funkcjonowały biura dyrekcji Poczty Polskiej. By powiększyć użyteczną dla urzędników przestrzeń duże witryny sklepowe na parterze zamurowano, także najniższą kondygnację zamieniając na biura. W 2008 roku kamienicę kupiła firma Dom Development, z zamiarem odtworzenia tu funkcji mieszkaniowych. Nie rozpocząwszy prac wycofała się jednak z tego pomysłu, odsprzedając zabytkową kamienicę przedsiębiorstwu Hochtief Development Polska. To ten inwestor rozpoczął proces przebudowy kamienicy. Ostatecznie prace zakończył Kulczyk Silverstein Properties.

CWc5XZ6FULtlUmrcK0KipGoA1S4WJQY6h4GnldM1mlTPp4ilHd4j6IEctCam_kamienica-raczynskiego03.jpg

Nie tylko biura
28 listopada we wnętrzach zabytkowej kamienicy Raczyńskiego otwarta została wystawa prac dyplomowych studentów warszawskiej ASP. W ten sposób zainaugurował swoją działalność budynek, który jest kolejnym przykładem połączenia historii z nowoczesnością. „Jesteśmy dumni, że ta perła architektury – jaką niewątpliwie jest nieruchomość Plac Małachowskiego – nabrała należnego sobie blasku. Ten projekt pokazuje, jak doskonale można łączyć tradycję z nowoczesnością. Jesteśmy przekonani, że jest to obecnie jeden z najpiękniejszych i najbardziej kameralnych projektów biurowych w stolicy” – mówił w jednym z wywiadów Piotr Krawczyński, dyrektor zarządzający i członek zarządu Kulczyk Silverstein Properties.

YGn7rZlU2542p4b6doX6qcu6Z4cEBiY36zGlLQUJOn7OaH62TTiqjFkYxDV6_kamienica-raczynskiego04.jpg

Zabytkowa kamienica rozbudowana
Zabytkowa kamienica Raczyńskiego odzyskała swoją pierwotną formę, bo przywrócono duże witryny na parterze (znów mają tu działać sklepy). Jednak dla inwestora samo odnowienie zabytkowego budynku byłoby zapewne nieopłacane, dlatego na do tej pory wolnej działce za kamienicą stanęło nowe skrzydło, pięciokondygnacyjny biurowiec o formach eleganckich, ale już współczesnych. W nowej, pięciokondygnacyjnej części znalazły się powierzchnie biurowe, ale też np. miejsce na kawiarnię.

TPwuwADXp0QaSwmMy5pgYAZU0Wx8LE1jvyW0oAlj7SyS82Nu5X9iE46xMWdv_kamienica-raczynskiego06.jpg

Kamienica Raczyńskiego – to dziś jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, znajduje się ona przy tym samym placu, przy którym stoją Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz jeden z cenniejszych architektonicznych zabytków stolicy, czyli zbór ewangelicko-augsburski projektu Szymona Bogumiła Zuga. W pobliżu kamienicy znajduje się Akademia Sztuk Pięknych i biegnie Trakt Królewski.

gilBBlrUorD1k9bp78lnxG7dvtadIJ8fBTjJGDRJG0bqgKg13Ess22GjKNJk_kamienica-raczynskiego07.jpg

Kamienica Raczyńskiego (Kamienica Heurichowska/Kamienica Krasińskich)
Lokalizacja: Warszawa, Plac Małachowskiego 2
Inwestor: Kulczyk Silverstein Properties (wcześniej: Hochtief Development Poland, jeszcze wcześniej: Dom Development)
Projektanci: Kana Architekci
Wykonawca: Warbud S.A.
Powierzchnia całkowita: 13500 m2
Realizacja: 2012 – 2014 (przebudowa i modernizacja)
Źródło ilustracji: ksprop.com/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera