Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Monopolis – rewitalizacja spod kreski Grupa 5 Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Wiosną 2020 roku zakończyła się realizacja pierwszego etapu przemiany pofabrycznego kompleksu dawnego Monopolu Wódczanego przy ulicy Kopcińskiego w Łodzi w wielofunkcyjny obiekt o nazwie Monopolis. Teraz rusza drugi etap tej realizacji, czyli budowa dwóch wieżowców biurowych, które flankować będą poddane rewitalizacji tereny poprzemysłowe.

 

Centrum Monopolis w Łodzi

Projekt dla obiektu poprzemysłowego

 

Za projekt architektoniczny przemiany łódzkiej fabryki monopolowej odpowiadała świetnie znana każdemu miłośnikowi architektury w Polsce pracownia Grupa 5 Architekci. Zdobywcy tegorocznej nagrody głównej Brick Award za gmach Szkoły Filmowej w Katowicach mają na koncie wiele realizacji związanych z obiektami przemysłowymi i działaniami w istniejącej tkance miejskiej. Nic więc dziwnego, że i w Łodzi architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń.

 

Jak mówią sami autorzy projektu architektonicznego, celem ich pracy było nadanie nowych funkcji istniejącym zabudowaniom pofabrycznym zachowując przy tym unikatowy charakter miejsca. Zespół pracowni Grupa 5 Architekci zachował oryginalny wygląd wszystkich istniejących budynków. Zmieniły się ich układ funkcjonalny – został dopasowany do nowych potrzeb. Historyczne zabudowania uzupełniły także nowe bryły o współczesnym wyglądzie. „Na terenie inwestycji znajdować się będzie łącznie siedem budynków, z czego cztery wpisane są do rejestru zabytków, oraz dwa nowo projektowane budynki wysokie” - wyliczają architekci, przy czym wspomniane wieżowce dopiero powstają, stanowiąc drugi etap budowy Monopolis.

Monopolis w Łodzi

Grupa 5 Architekci rewitalizuje

 

Kompleks Monopolis ma swoje elementy charakterystyczne. Jest wśród nich wysoki zabytkowy komin, dominanta założenia, zamieniony w punkt świetlny. Jednak najciekawszą częścią projektu architektonicznego pracowni Grupa 5 Architekci jest wykopanie pasażu biegnącego pomiędzy budynkami. Pogłębienie terenu pozwoliło wydostać na światło dzienne i zaadaptować do nowych potrzeb zabytkowe piwnice historycznych budynków, pomiędzy którymi powstała atrakcyjna przestrzeń publiczna – wyposażona w małą architekturę, zieleń, ogródki kawiarniane. Jej wygląd utrzymany został w chłodnym, nowoczesnym stylu, przez co nie pozostawia wątpliwości, że jest elementem dodanym w XXI wieku, a zarazem doskonale pasuje do industrialnego klimatu całego założenia.

 

Na terenie Monopolis powstały powierzchnie biurowe, aby jednak obiekt nie był zamknięty i martwy po godzinach pracy wiele przestrzeni przeznaczono na funkcje ogólnodostępne. Działa tu m.in. teatr, galeria, muzeum, basen, spa, sala zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie.

Kompleks Monopolis w Łodzi

Monopolis
Lokalizacja: Łódź, ul. Kopcińskiego

Inwestor: Virako Sp. z o.o.

Projekt architektoniczny: Grupa 5 Architekci
Wykonawca: Budimex (I etap), Karmar (II etap)

Powierzchnia użytkowa: 28.500 m2

Projekt: 2016-2017

Realizacja: 2017-2020
Źródło: www.grupa5.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera