Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ETHER – Eternal Heritage. Wieczne dziedzictwo - międzynarodowa konferencja dla architektów

 

Czas czytania: ~ 2 min


ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo to międzynarodowa konferencja, podczas której eksperci zza granicy spotkają się, aby dyskutować o przyszłości cyfrowego dziedzictwa. Jak sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki badamy, chronimy i udostępniamy dziedzictwo kulturowe? Czy nowoczesne technologie mogą pomóc nie tylko zachować przeszłość, ale również wzbogacić nasze rozumienie historii? Konferencja odbędzie się w dniach 5 i 6 listopada 2024 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja trwa do 29 października.

 

Międzynarodowa konferencja ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo

Konferencja ETHER, organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, stawia na innowacje i współpracę pomiędzy środowiskami akademickimi, muzealniczymi i kreatywnymi. Tegoroczna edycja ma na celu ukazanie, jak najnowsze osiągnięcia technologiczne rewolucjonizują digitalizację i ochronę dziedzictwa. Kluczowym tematem będzie rola sztucznej inteligencji (AI) w muzeach, archiwach, uczelniach i instytucji kultury oraz jej wpływ na to, jak badamy i rozumiemy naszą przeszłość.

 

Najważniejsze tematy i eksperci

Konferencja obejmie cztery panele tematyczne.

 

I. Pierwszy poświęcony będzie wykorzystaniu technologii cyfrowych w badaniach naukowych, w tym wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych do identyfikacji stanowisk archeologicznych.

 

II. Drugi panel skupi się na digitalizacji niematerialnego dziedzictwa, z naciskiem na dokumentowanie tradycyjnej muzyki i relacji ustnych. Ciekawą perspektywę wniesie dr hab. inż. arch. Rafał Szrajber, który zaprezentuje autorski projekt SteamRift i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak promować dziedzictwo nie tracąc przy tym jego znaczenia, wartości i kontekstu kulturowego.

 

Jednym z prelegentów konferencji będzie prof. Robert Erdmann z Uniwersytetu Amsterdamskiego, który omówi wdrożenie systemów opartych na AI w m.in. Musée des Arts Decoratifs w Paryżu. Algorytmy, które analizują zbiory według obrazu lub tekstu, przyspieszają procesy badawcze i zarządzania zasobami. To doskonały przykład, jak AI przekształca czasochłonne zadania w nowoczesne narzędzia pracy dla badaczy. Prof. Eric Postma zaprezentuje program Art Recognition, umożliwiający autentyfikację dzieł sztuki na podstawie zdjęć, który już wprowadza rewolucję na rynku sztuki.

 

III. W trzecim panelu eksperci zaprezentują nowoczesne techniki wizualizacji zabytków oraz możliwości tworzenia modeli 3D nawet tak skomplikowanych obiektów kultury jakimi są organy piszczałkowe. Uczestnicy dowiedzą się, jak przenosić zabytki do przestrzeni cyfrowej oraz jak te dane wspierają pracę konserwatorów, archeologów oraz instytucje zarządzające dziedzictwem.

 

IV. Czwarty panel, w ramach którego przewidziana jest debata „Jak nowoczesne narzędzia mogą chronić dziedzictwo?”, poświęcony będzie relacji pomiędzy ochroną dziedzictwa a ochroną dokumentacji cyfrowej.

 

Warsztaty

Tegoroczna edycja konferencji ETHER została wzbogacona o warsztaty skanowania i dokumentacji zabytków, ukierunkowane na zasady i metodykę pracy w terenie, metody opracowania danych oraz sposoby ich wykorzystania. W trakcie warsztatu uczestnicy poznają techniki fotogrametryczne umożliwiające tworzenie modeli 3D obiektów. Przedstawiony zostanie cały proces: od wyboru i przygotowania sprzętu, przez właściwe wykonanie zdjęć, po ich profesjonalną obróbkę, składanie modelu w specjalnej aplikacji, optymalizację siatki, eksport i przygotowanie tekstur na potrzeby publikacji online. 

 

Warsztaty poprowadzi Ryszard Zimek – kierownik Zespołu Zadaniowego ds. Digitalizacji NID.

 

Więcej informacji o konferencji znajdziesz na stronie ETHER – Eternal Heritage.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera