Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Chaty Sudeckie. Górska tradycja w nowoczesnym wydaniu.

 

Czas czytania: ~ 2 min


W Międzygórzu, u podnóża masywu Śnieżnika, powstał wyjątkowy kompleks czterech domów wakacyjnych, zaprojektowany przez pracownię Tekktura. Projekt, inspirowany lokalną tradycją budowlaną, wyróżnia się harmonijnym połączeniem nowoczesnych rozwiązań i historycznych form. To propozycja dla miłośników architektury, która łączy estetykę z funkcjonalnością.

 

Chaty Sudeckie w Międzygórzu
Chaty Sudeckie w Międzygórzu

Architektura w duchu lokalnej tradycji

Chaty Sudeckie zostały zaprojektowane w oparciu o lokalne tradycje architektoniczne Dolnego Śląska. Każdy z czterech identycznych budynków przyciąga uwagę prostotą formy i dbałością o detale. Konstrukcje oparte są na tradycyjnych proporcjach zabudowy sudeckiej, zaczerpniętych z literatury fachowej, w tym z publikacji Profesor Trockiej-Leszczyńskiej. Elewacje wykończono pionowym deskowaniem z olejowanego modrzewia, co nie tylko podkreśla naturalny charakter budynków, ale również nawiązuje do klasycznego wyglądu regionalnej zabudowy.

Chaty Sudeckie w Międzygórzu
Chaty Sudeckie w Międzygórzu

Dom na skarpie

Domy usytuowano na skarpie, w jednej ukośnej linii, co sprawia, że zdają się „wspinać” po zboczu. Każdy z budynków ma dwuspadowy dach o kącie nachylenia 50 stopni, z dodatkowymi belkami więźby, tzw. przysuwnicami, które nachylone są pod kątem 37 stopni. Dzięki temu uzyskano charakterystyczny kształt bocznych ścian, a jednocześnie zwiększono funkcjonalność przestrzeni. Układ domów oraz ich orientacja względem zbocza zapewniają doskonałe widoki na malownicze okolice Międzygórza.

Chaty Sudeckie w Międzygórzu
Chaty Sudeckie w Międzygórzu

Historyczne formy w roli głównej

Projekt Chat Sudeckich powstał w ścisłej zgodzie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu. Architekci z pracowni Tekktura świadomie nawiązali do historycznych form, które wpisują się w krajobraz regionu. Inspiracją była nie tylko literatura fachowa, ale także wizja lokalna, podczas której analizowano zachowane obiekty architektoniczne z XIX wieku. Dzięki temu udało się stworzyć przestrzeń, która oddaje ducha regionu, jednocześnie odpowiadając na współczesne potrzeby użytkowników.

 

Zobacz galerię zdjęć domków

Chaty Sudeckie - metryczka projektu obiektu

Projekt: Tekktura

Lokalizacja: Międzygórze, Dolny Śląsk

Realizacja: 2024

Powierzchnia: 520 m2

Projekt zieleni: garte.pl

Zdjęcia: fotomohito.eu

Źródło: tekktura.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryła Domu , Dom , Dom Letniskowy , Realizacja Domu , Bryła Architektoniczna , Bryła Budynku , Obiekty , Obiekt Architektoniczny , Obiekty Mieszkalne , Drewno W Architekturze , Architektura , Mała Architektura

Zielony Rynek 2.0 w Lodzi - sprawny mariaż historii z nowoczesnością?
Zielony Rynek 2.0 w Lodzi - sprawny mariaż historii z nowoczesnością?

Zamiast kolejnego bezdusznego dyskontu Łódź proponuje metamorfozę kultowego targowiska! Władze chcą ...

Bez pastelozy! Poznański Eskulap i powrót do modernistycznych korzeni
Bez pastelozy! Poznański Eskulap i powrót do modernistycznych korzeni

Jak ocalić architekturę przełomu lat 60. i 70. przed estetyczną katastrofą i skutecznie przystosować ...

Modułowa sieć z łącznikami. Nowe Archiwum Państwowe w Katowicach już działa
Modułowa sieć z łącznikami. Nowe Archiwum Państwowe w Katowicach już działa

Trzy nowe obiekty, kilometry akt całkowicie odcięte od kaprysów pogody i... Bebok witający gości na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera