Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Cement w Architekturze vol. XXVIII - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 3 min


Konkurs Polski Cement w Architekturze już po raz osiemnasty zorganizowali wspólnie Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Na XXVIII edycję konkursu wpłynęły 23 zgłoszenia, które oceniał Sąd Konkursowy w składzie: Marek Chrobak, Prezes SARP, przewodniczący jury; Piotr Bujnowski – SARP Warszawa, Magda Maciąg – SARP Warszawa, Karol Nieradka – SARP Oddział Szczecin, Zbigniew Pilch – Stowarzyszenie Producentów Cementu. Jury konkursu ze zgłoszonych realizacji nagrodami doceniło dwa obiekty, przyznano tyle samo równorzędnych wyróżnień.

 

Nagrody dla najlepszych budynków

Nagroda ex aequo dla najlepszej realizacji hasła „Polski cement w architekturze” otrzymał Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego. To projekt pracowni Archigrest i TopoScape, a inwestycja Miasta Stołecznego Warszawa. W uzasadnieniu napisano: „Projekt w znakomity i uzasadniony sposób wykorzystuje ukształtowanie terenu z poszanowaniem jego historii. Świadome wykorzystanie bioreceptywności gruzobetonu w celu introdukcji mchu na murach oporowych każe w zupełnie nowy sposób patrzeć na technologię cementową w aspekcie jej wpływu na środowisko naturalne. Sposób narracji historii miejsca przez warstwowe formowanie ścian z artefaktami "dawnej Warszawy" jest jednocześnie adekwatny i interesujący”.

Wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze XXVIII

Najlepsza realizacja: Park Akcji Burza pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Pierwsza Nagroda ex aequo została przyznana także drugiej warszawskiej realizacji – otrzymał ją gmach Muzeum Wojska Polskiego (Pawilon Południowy). Uzasadnienie: „Projekt i jego realizacja są przykładem pełnego wykorzystania tworzywa jakim jest beton do osiągnięcia kompletnego przekazu dzieła architektonicznego. Widoczna przez „niewidoczność” integracja branż budowlanych i instalacyjnych podąża za utrwalonym reżimem funkcjonalnym budynku. Warsztat projektowy na najwyższym poziomie ukazuje całe spektrum możliwości betonu postrzeganego od skali budynku jako całości do detalu szewronu utrwalonego w „tkaninie” elewacyjnej”. Budowlę zaprojektowała pracownia WXCA, inwestorem w tym przedsięwzięciu było Muzeum Wojska Polskiego.

Wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze XXVIII

Najlepsza realizacja: Muzeum Wojska Polskiego Pawilon Południowy

Architektura z betonu

W XXVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze wyróżnienie równorzędne otrzymało Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, projekt pracowni Kozień Architekci (inwestor: Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu). W uzasadnieniu jury zapisało: „Budynek zwraca uwagę wysoką kulturą eksponowania betonu we wszystkich niemal formach - ścian, słupów, stropów, stropodachów, posadzek, chodników, skosów i podciągów. Projektanci prawidłowo operują środkami wyrazu na styku z otoczeniem i substancją historyczną”.

Wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze XXVIII

Wyróżnienie: Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu

Równorzędne wyróżnienie otrzymał także Sąd Rejonowy w Częstochowie, dzieło pracowni Heinle, Wischer und Partner i inwestora, którym był Sąd Okręgowy w Częstochowie. Oto uzasadnienie decyzji jury: „Budynek Sądu nadaje określoną rangę w przestrzeni publicznej i symbolizuje władzę sądowniczą. Wyrazista i zwarta bryła na planie kwadratu o powściągliwym wyrazie architektonicznym oraz minimalizm i elegancja w znakomity sposób określają obiekt w przestrzeni miasta. Spójność w kształtowaniu elewacji, wertykalna oraz prosta stylistyka i czytelność wnętrza nadają budynkowi ponadczasowego i reprezentacyjnego wyrazu. Istotą jest oszczędność w operowaniu dekoracyjnym detalem i materiałami zarówno wewnątrz budynku, jak i w jego zewnętrznym wyrazie”.

Wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze XXVIII

Wyróżnienie: Sąd Rejonowy w Częstochowie

Nagroda specjalna Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego powędrowała do Zakopanego – otrzymało ją Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, budynek Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry-Kościelisko projektu pracowni POLE Architekci (inwestor: Tatrzański Park Narodowy). Uzasadnienie: „Za twórcze podejście do technologii betonu towarowego. Za stworzenie budynku działającego w synergii z naturalnym krajobrazem i w niejednoznaczny sposób nawiązującego do tradycji miejsca. Za wydobycie cech charakterystycznych krajobrazu Tatrzańskiego Parku Narodowego w sposobie dyspozycji przestrzennej budynku i podążającymi za nią decyzjami materiałowymi. Budynek pokazuje dwa światy, z zewnątrz w minimalny sposób ingerując w naturalny i tradycyjny krajobraz dolin, w przestrzeni podziemia, surowością wnętrz, podkreśla atmosferę skalistych wyższych partii gór. Na wyróżnienie zasługuje również wnikliwość i determinacja projektantów, która od pomysłu na faktury betonowych ścian nawiązujące do formy skał tatrzańskich, poprzez znalezienie odpowiedniej technologii ich wykonania, po dbałość o detal architektoniczny, umożliwiała kunsztowną realizację”.

Wyniki konkursu Polski Cement w Architekturze XXVIII

Nagroda specjalna: Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia

Źródło: sarp.pl, polskicement.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Realizacja Architektoniczna , Architektura

Stadion za membraną
Stadion za membraną

Stadion Opolski powstał na północno-zachodnich obrzeżach miasta, za znanym w mieście centrum handlow ...

Modułowe przedszkola w Lizbonie jako przykład innowacyjnego podejścia do koloru i przestrzeni
Modułowe przedszkola w Lizbonie jako przykład innowacyjnego podejścia do koloru i przestrzeni

Przedszkola zaprojektowane przez pracownię SUMMARY to cztery modułowe budynki rozmieszczone w różnyc ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera