Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Pritzkera 2025 dla Liu Jiakuna

 

Czas czytania: ~ 2 min


„Architektura powinna coś ujawniać — powinna abstrahować, destylować i uwidaczniać wrodzone cechy lokalnej ludności. Ma moc kształtowania ludzkich zachowań i tworzenia atmosfery, oferując poczucie spokoju i poezji, wywołując współczucie i miłosierdzie oraz kultywując poczucie wspólnej wspólnoty” — to cechy architektury i działania Liu Jiakuna, na które zwróciło uwagę jury Nagrody Pritzkera i które podkreślono jak powód przyznania chińskiemu architektowi tej ważnej nagrody.

 

Liu Jiakun laureat Nagrody Pritzkera 2025

Liu Jiakun

Architektoniczny Nobel jedzie do Chin

4 marca 2025 jury pod kierunkiem Alejandro Araveny (laureata Nagrody Pritzkera z 2016 roku) ogłosiło nazwisko architekta, który w ten sposób trafił do światowego panteonu. Bo przyznanie Nagrody Pritzkera, w mediach wciąż porównywanej do nagrody Nobla, równa się najwyższemu docenieniu i wejściu do grona najważniejszych architektów na naszej planecie. W 2025 roku do tej grupy włączono chińskiego architekta,  Liu Jiakuna.

 

Liu Jiakun urodził się w 1956 roku w Chengdu, w Chińskiej Republice Ludowej. Dużą część dzieciństwa spędził na korytarzach szpitala w Chengdu, gdzie jego matka była lekarką. Sam wiele razy przyznawał, że to doświadczenie go ukształtowało, nauczyło wrażliwości, rozumienia ludzkich potrzeb i tolerancji, także religijnej.

 

Za projekty przestrzeni publicznych

Jak podkreślali w uzasadnieniu swojej decyzji jurorzy Nagrody Pritzkera, to właśnie umiejętność działania na rzecz lokalnej społeczności była jednym z powodów przyznania nagrody, uznano, że architekt doskonale potrafi kreować przestrzenie publiczne, które służą codziennemu życiu mieszkańców, równocześnie uwzględniając potrzeby komercyjne. Zwrócono uwagę na to, co sam architekt stawia na pierwszym miejscu swojej filozofii projektowej: niechęć do gotowych i uniwersalnych materiałów, pasję do sięgania po to, co wyprodukowane i znalezione na miejscu, w tym po materiały z odzysku. Liu Jiakun potrafi je łączyć z nowoczesnymi technologiami i kreować w ten sposób obiekty o współczesnym wyrazie. Cechą jego projektów jest także harmonia z naturą: architekt stara się nowe obiekty wkomponować w otaczające środowisko, akceptując niedoskonałości i unikalny charakter miejsca. Jak sam mówi, budynki powinny niczym woda „zlewać się” z zastanym otoczeniem.

 

Liu Jiakun ma na swoim koncie wiele ważnych realizacji budowli publicznych. To m.in. Muzeum Luyeyuan w Chengdu, muzeum sztuki rzeźby kamiennej, które łączy tradycyjne materiały z nowoczesnym designem czy muzeum w Suzhou (Suzhou Museum of Imperial Kiln Brick) poświęcone historii i technice produkcji cegieł piecowych, zbudowane z wykorzystaniem lokalnych materiałów i tradycyjnych metod budowlanych. To także potężny, masywny gmach Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Syczuanie czy Wydział Designu tej samej uczelni. Projektując kwartał dla lokalnej społeczności w Songyang czy komercyjny, ale w dużym stopniu uwzględniający potrzeby szerokiego grona użytkowników zespół West Village Liu Jiakun pokazał, że widzi potrzebę kreowania miejsc dla ludzi w coraz gęstej zabudowanych i zaludnionych miastach, szczególnie w Chinach.

 

Zobacz najlepsze realizacje Liu Jiakuna

Źródło: pritzkerprize.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Pritzkera , Nagroda Architektoniczna , Architekt , Architektura , Nagrody Architektoniczne , Nagrody

Nowoczesny, kameralny, współczesny. Tak wygląda amfiteatr w Krynicy-Zdroju.
Nowoczesny, kameralny, współczesny. Tak wygląda amfiteatr w Krynicy-Zdroju.

Krynicki Amfiteatr to obiekt łączący w sobie wiele skomplikowanych aspektów technicznych z dialogiem ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda Pritzkera
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera