Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Parametryczna fala. Ośrodek sportów wodnych w Goa

 

Czas czytania: ~ 3 min


Goa, najmniejszy stan Indii, od dawna ma swoje miejsce na mapie współczesnej architektury kraju. To stąd pochodzi Charles Correa, który wraz z Balkrishną V. Doshim zapewnił Indiom miejsce w podręcznikach historii architektury XX wieku na świecie, a miłośnicy architektury krytycznego regionalizmu do grona wybitnych postaci zaliczą również Gerarda da Cunhę. Od pewnego czasu główny nurt architektury omijał jednak dawną portugalską kolonię. Projekt ośrodka sportów wodnych na przedmieściach Panjim autorstwa pracowni M:OFA wprowadza w senną nieco atmosferę nadmorskiego miasta formy, których w tej skali jeszcze tu nie widziano.

 

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Architektura parametryczna w roli głównej

W architekturze Indii coraz częściej pojawiają się obiekty o ciekawych, nietypowych formach - jak choćby opisywanych przez nas Centrum Wspólnoty Nokha Village projektu Sanjay Puri Architects, większość z nich to raczej obiekty małe, przeznaczone dla niewielkiego grona odbiorców. Nieczęsto zdarza się, by o śmiałe, ikoniczne formy pokusiła się publiczna instytucja. Tak właśnie stało się w przypadku Narodowego Instytutu Sportów Wodnych, mieszczącego się na przedmieściach Panjim. Stolica stanu Goa to spokojne i niewielkie miasto zdominowane przez wiekową, kolonialną architekturę. Ukończony w 2023 National Institute of Water Sports (NIWS) projektu delhijskiego studia M:OFA jest w tym miejscu zjawiskiem zupełnie wyjątkowym. Budynek stanowi owoc międzynarodowego konkursu zorganizowanego jeszcze w 2010 roku, w którym poszukiwanie ikony i powiewu nowości było bez wątpienia jedym z ważniejszych postulatów. Młode wówczas biuro architektoniczne z Delhi, które za motto stawia sobie poszukiwanie płynnych form i hasło 'Bold with Less', świetnie wpisało się w tę potrzebę, proponując abstrakcyjną, rozrzeźbioną formę, opasującą szeroki pas terenu. Co ważne, po konkursie dołożono również starań, by mimo skromnego budżetu ambitną wizję urzeczywistnić.

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Organiczna froma obiektu

Narodowy Instytut Sportów Wodnych stanął na przedmieściach stolicy stanu, nieopodal atrakcyjnego podmiejskiego kurortu Dona Paula, w pasie pustego wciąż terenu wzdłuż dzikiej plaży. Kontekstu dostarcza tu przede wszystkim przyroda: łagodnie falujący teren wzdłuż wybrzeża i fale Morza Arabskiego. Organiczne formy NIWS, konstruowane w oparciu o krzywe trochoidalne, budzą skojarzenia z mitycznym, morskim stworzeniem. To architektura tworzona z myślą o ruchu, zapewniająca każdemu z użytkowników serię bogatych doświadczeń przestrzennych podczas przemieszczania się po obiekcie. Opływowe linie, wypracowane przez modelowanie parametryczne, mają w kontekście goańskiego klimatu swoje uzasadnienie. Zaprojektowane z uwzględnieniem równomiernego rozprowadzenia ciśnień powierzchnie dachu mają za zadanie sprawnie obsłużyć napór ulewnego deszczu i porywistego wiatru, który bywa niemałym wyzwaniem inżynierskim w trakcie trwającej trzy miesiące pory monsunowej. Zarówno podczas monsunu, jak i w porze suchej, ogromnego znaczenia nabiera tu również zapewnienie szerokiego okapu, chroniącego przed słońcem i deszczem, oraz dobrej wentylacji. Dominujący nad budynkiem dach powstał z 4000 paneli, wykrawanych przy użyciu maszyn CNC, do których zaprojektowano również system ciągłych rynien. Pomyślano również o naturalnej retencji, której służy sadzawka zaprojektowana przy wejściu. Do lokalnego kontekstu architekci odnieśli się też poprzez dobór materiału na okładziny ścian – korzystając z często tu spotykanego czerwonego laterytu.

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Ośrodek sportów wodnych w stolicy Goa

National Institute of Water Sports, Goa

Budynek funkcjonuje przede wszystkim jako centrum szkoleniowe, kształcące kadry instruktorskie i menedżerskie – stąd funkcje związane z edukacją przeważają tu nad funkcją rekreacyjną. W osobnych skrzydłach budynku pomieszczono akademik dla studentów, aulę oraz pomieszczenia administracyjne. Architekci starali się przemycić do wnętrza wrażenie dynamizmu i adrenaliny, która towarzyszy sportowcom – stąd płynne formy i krzywoliniowe kraty wlewają się również do holi, a także sal konferencyjnych i wykładowych.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

National Institute of Water Sports - metryczka projektu obiektu

Projekt: M:OFA Studios

Lokalizacja: Goa, Panaji, Indie

Projekt: 2010

Realizacja: 2023

Powierzchnia: 12075 m²

Źródło: mofastudio.com

 

Tekst opracowała Katarzyna Kapusta

 

Katarzyna Kapusta jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz filologii indyjskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Studiowała również kulturoznawstwo w ramach MISHiS UAM oraz konserwację zabytków architektury na rzymskiej Sapienzy. Pasjonuje się architekturą domów i kulturą krajów Bliskiego Wschodu i Azji Południowej. 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna , Obiekty Zagraniczne , Realizacje Zagraniczne , Obiekt Architektoniczny , Architektura Parametryczna

Drewniana rewolucja w centrum Wiednia
Drewniana rewolucja w centrum Wiednia

Nowoczesne budownictwo drewniane w sercu miasta – tak można opisać projekt apartamentu Woody M, zapr ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera