Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zagospodarowanie ul. Długie Ogrody w Gdańsku - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 1 min


14 marca 2025 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłoszone zostały wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania 2,7 hektarowego obszaru przylegającego do ulicy Długie Ogrody. Jak stwierdzili organizatorzy konkursu, władze Miasta Gdańsk, ulica Długie Ogrody została w znacznym stopniu zniszczona podczas II wojny światowej, a jej obecny wygląd mocno odbiega od historycznego. Cele konkursu było znalezienie dla niej nowego, lepszego, zagospodarowania. Jak podkreślono w założeniach konkursowych – przygotowany przez uczestników projekt i planowana rewitalizacja mają przywrócić temu miejscu jego dawny charakter.

 

Przemiana ulicy

Podobnie jak Nowa Chmielna w Warszawie, ulica 3 Maja we Włocławku czy Wrocławiu, konkurs ma wskazać, jak zmienić przestrzeń ulicy, żeby stała się bardziej przyjazna dla mieszkańców i turystów, ale i tak, żeby lepiej przystawała do współczesnych wymagań i wyzwań, związanych przede wszystkim ze zmianami klimatycznymi. W przypadku gdańskich Długich Ogrodów bardzo ważnym elementem był także kontekst historyczny – ulica ma się stać przedłużeniem Traktu Królewskiego, jako reprezentacyjnej przestrzeni publicznej.

 

Na konkurs wpłynęło 20 prac od autorów z kraju i zagranicy, w tym z Austrii, Francji, Włoch. Szesnaście trafiło do sądu konkursowego, który oceniał projekty pod kątem walorów kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, mającej wpływ na atrakcyjność okolicy. Bardzo ważne były również jakość i poprawność przyjętych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych i wspomniany wcześniej aspekt historyczny. Ostatecznie zdecydowano się przyznać trzy nagrody i dwa równorzędne wyróżnienia.

 

Ulica godna centrum

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt pracowni Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o. z Gdańska wraz z Saneccy Sp. z o.o. z Krakowa.

Drugą nagrodę przyznano koncepcji stworzonej przez biuro REGIO Sp. z o. o z Warszawy.

Trzecie miejsce w konkursie zajął projekt zespołu w składzie: Alicja Aydar, Aleksandra Walas, Piotr Banaszek, Michał Szymański, Jakub Wichtowski.

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: NM architekci Tomasz Marcinkiewicz z Warszawy oraz RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa z Konstancina-Jeziornej.

 

Źródło: gzdiz.gda.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego , Projekt Architektoniczny , Przestrzeń Miejska , Przestrzeń Publiczna

Kłopoty ze Spodkiem
Kłopoty ze Spodkiem

Architektura czasów PRL wzbudza różne emocje i nie każdemu się podoba. Są jednak obiekty, których fo ...

Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza
Radykalne dogęszczenie na Księcia Janusza

Przy ulicy Księcia Janusza w Warszawie powstanie nowy budynek mieszkalny. Jego lokalizacja wzbudziła ...

Muzeum dla Biblii w Pelplinie
Muzeum dla Biblii w Pelplinie

Pracownia Nizio Design International pracuje nad projektem przebudowy oraz stałej wystawy Muzeum Die ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera