Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trzy razy Calatrava

 

Czas czytania: ~2 min


Turning Torso

 

bGBc0t4S63coZZJNnSmHwiaXwX6OjiNordyfh2Q1Fg9s6DDMKRp1MJdfKvMs_turning1.jpg
Trwa okres dużej aktywności projektowej Santiago Calatravy. Po stadionie olimpijskim w Atenach z 2004 roku pojawiają się jego kolejne, spektakularne budynki. Na początku września 2005 roku oddano do użytku w szwedzkim Malmö najwyższy w Europie apartamentowiec o nazwie Turning Torso (skręcony korpus). Ma on 54 piętra i 190 metrów wysokości. Historia jego powstania jest równie ekscentryczna jak forma. Caltrava został w 1999 roku zaproszony do konkursu na projekt mostu nad fiordem Svinesund. Zaprojektował wtedy skręconą bryłę nazwaną Twisted Torso. Projekt odrzucono, ale jeden z szefów spółdzielni mieszkaniowej HSB zainteresował się pomysłem i postanowił go zrealizować w funkcji apartamentowca. Kosztowało go to wprawdzie stanowisko, ale efektem jest na pewno nowy symbol Malmö, który już rozsławił to miasto na świecie. Projekt Calatravy nie nawiązuje do charakterystycznych dla niego form biologicznych. Nie ma tam żadnych skrzydeł, liści czy szkieletów. Rozpoznawalna jest tylko typowa dla niego modularność. Moduły są jak skręcone lekko kostki, których brzegi markuje raster okien. W przyziemiu budynek ma formę kropli, której wierzchołek skręca się moduł po module na prawo. Jeden z rogów budynku został zbudowany jako samonośna konstrukcja łukowa, ale pełni ona funkcje wyłącznie dekoracyjne. Według krytyków obiekt przypomina niezrealizowany projekt z lat czterdziestych dwudziestego wieku autorstwa biura Buckminster Fuller. Była to forma aerodynamiczna . Fuller chciał, żeby jego budynek stawiał jak najmniejszy opór aerodynamiczny. Miało to zapobiegać wychyleniom górnej części pod wpływem nacisku wiatru. Budynek Caltravy również ma formę łzy, która kręci się razem z naciskającymi na nią siłami wiatru. Moduły wyglądają jak połączone stawami, które umożliwiają ten „taniec z wiatrem”. Caltrava potwierdził też w Szwecji swoją reputację mistrza przekraczania budżetu i niedotrzymywania kosztorysu. Budynek kosztował 170 milionów euro – dwa razy więcej niż planowano, a jego realizacja opóźniła się o dwa lata.
BAUMonAXj8rNEa79rTbFk6HEuFdQrgx742vUp4j7K43hXcUS3W4PkZaInYGV_turning2.jpg
qTqVRLdChUo0VoXGNgqfxHvC65vsC4djnkiFNiQA3XnXYzXwhLlH66yOn12b_turning3.jpg
GzXNyOzMPbJZaRPWdmykdZJn3TEo7oo46aPdTGgUHe3gE8aXvBUWDZakvw1W_calatravawtc.jpg
Na początku września odbyła się też uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę innego projektu Calatravy - dworca na terenie działki po WTC w Nowym Jorku. Gigantyczny obiekt, którego koszt wyniesie 2,5 miliarda Euro, ma być sercem komunikacyjnym Nowego Jorku. Tu Calatrava zaczerpnął prosto z form biologicznych – dach przypomina rozpostarte skrzydła gołębia (oczywiście wolności i pokoju). 0twarcie dworca zaplanowano na 2009 rok.
8lGYSCtYYZP8UyG36WHIhBNet9o17t14EAk2oA8RZZCCUStEw4JMXKfaUjLe_calatravawtc2.jpg
uSsEYNu96JvJQNP0gKHlxvPKGkdfReHoELCwfo1PZIWY96papWHkRWdkoYbw_chicagocaltrava.jpg
W Chicago z kolei zaprezentowano projekt najwyższego budynku w USA o nazwie „Fordham Spire” (Iglica Fordham). Ma on mieć 444 metry wysokości i 115 pięter. Sama iglica ma sięgać nawet do 609 metrów. Funkcja to hotel i apartamenty mieszkalne. Dla ochrony przed wiatrem fasada ma mieć skręconą formę. Budynek będzie kosztował 500 milionów dolarów. Jednopokojowe mieszkanie można w nim kupić za 600 tysięcy dolarów, a 700 metrowy apartament zajmujący całe piętro za 5 milionów dolarów.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia naszego dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Pl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera