Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biała willa na Woli Justowskiej w Krakowie

 

Czas czytania: ~ 4 min


Zlokalizowana w prestiżowej dzielnicy Krakowa – na Woli Justowskiej – willa o powierzchni użytkowej około 490 m² i kubaturze 2 660 m³ stanowi współczesną interpretację tradycji miejskich rezydencji. Projekt autorstw biura Ucees z Krakowa czerpie z lokalnego dziedzictwa architektonicznego, jest inspirowany pracami Leona Chwistka i architekturą willową tej części miasta.

 

Willa na woli justowskiej w krakowie od Ucees

Willowy charakter otoczenia na Woli Justowskiej

 

Wola Justowska to jedna z najbardziej charakterystycznych i obleganych dzielnic Krakowa, położona w jego zachodniej części, u podnóża Lasu Wolskiego. To miejsce od lat przyciągało artystów, intelektualistów i ludzi kultury – nie tylko swoją zieloną scenerią, ale też spokojem i prestiżowym charakterem. Dziś, pomimo postępującej urbanizacji, Wola Justowska zachowuje swój willowy charakter i niepowtarzalny klimat.

 

Budynek domu jednorodzinnego doskonale wpisuje się w tę specyfikę. Jego bryła i sposób jej osadzenia na działce nawiązują do typologii miejskich willi z lat międzywojennych, zarówno w skali, jak i układzie przestrzennym. Otoczenie pełne zieleni oraz bliskość lasu sprawiają, że tarasy i przeszklenia otwierają wnętrza na naturalne widoki, a efekt integracji z krajobrazem wzmacnia zieleń dachowa.

 

Architekci świadomie odwołali się do lokalnych kontekstów – zarówno krajobrazowych, jak i kulturowych. Inspiracją były m.in. domy i pracownie artystów z lat 20. i 30. XX wieku, których ślady wciąż obecne są w tkance dzielnicy.

Willa na woli justowskiej w krakowie od Ucees

Czysta geometria domu

 

Forma budynku to nowoczesna interpretacja archetypu klasycznej, miejskiej willi. Dwukondygnacyjna, nadziemna struktura z jedną kondygnacją podziemną została zaprojektowana z myślą o klarownym, logicznym podziale przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych. Budynek przyciąga uwagę czystą geometrią oraz ciekawą kompozycją elewacji opartą na zastosowaniu jednokolorowych, prefabrykowanych płyt betonowych o zróżnicowanej fakturze.

 

Zestawienie płaszczyzn gładkich i ryflowanych tworzy subtelną grę światła i cienia, dodając strukturze głębi i dynamiki. Proporcje okien, rytm pionów i horyzontalnych pasów tarasów nadają elewacjom harmonijny, ale dynamiczny charakter. Mimo użycia ciężkiego materiału – betonu – sylweta nie wydaje się masywna. Dzięki odpowiedniemu rozczłonkowaniu oraz zastosowaniu zielonych tarasów i loggii, budynek wydaje się lekki, zintegrowany z otoczeniem i pozwala na odbiór przestrzeni wszystkimi zmysłami.

 

Charakterystyczne detale – wynikające z precyzyjnej prefabrykacji – nie są dodatkiem, lecz integralną częścią architektonicznej narracji. Dzięki nim nowoczesność formy zyskuje nowy wymiar, który jednoznacznie wyróżnia projekt.

Willa na woli justowskiej w krakowie od Ucees

Elastyczna przestrzeń

 

Układ funkcjonalny budynku wynika z logiki podziałów funkcjonalnych. W podziemiu znajdują się strefy techniczne, magazynowe oraz przestrzenie rekreacyjne – takie jak siłownia, domowe SPA czy kino. Parter pełni funkcję przestrzeni dziennej: mieści otwartą strefę salonu, jadalni i kuchni, a także pomieszczenia pomocnicze i gabinet. Na piętrze zaplanowano strefę prywatną – sypialnie z łazienkami oraz garderobami.

 

Kluczowe dla funkcji budynku było zapewnienie maksymalnego kontaktu z otoczeniem. Wszystkie główne pomieszczenia zostały zaprojektowane w relacji do tarasów i ogrodu. Zielone dachy stanowią naturalne przedłużenie stref prywatnych, oferując dodatkowe miejsca wypoczynku i wspomagając bilans energetyczny budynku.

 

Przestrzenie wewnętrzne są modularne i dostosowane do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Pozwalają na elastyczne aranżowanie wnętrz bez ingerencji w strukturę nośną budynku. Komfort użytkowania wspierany jest przez inteligentny system zarządzania oświetleniem, temperaturą i bezpieczeństwem.

Willa na woli justowskiej w krakowie od Ucees

Zrównoważone i trwałe technologie

 

Willa na Woli Justowskiej to kompleksowy system oparty na zasadach budownictwa zrównoważonego. Podstawowym materiałem jest beton – nieprzypadkowy wybór, podyktowany zarówno jego właściwościami użytkowymi, jak i ekologicznymi. Zapewnia trwałość, odporność ogniową i bardzo dobre parametry akustyczne. Dodatkowo, dzięki dużej masie termicznej, materiał ten doskonale magazynuje ciepło, co pozwala efektywnie wykorzystywać energię słoneczną i zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie.

 

W ramach zrównoważonego podejścia zaprojektowano m.in.:
zielone tarasy i dachy, wspomagające retencję wody oraz poprawiające mikroklimat,
panele fotowoltaiczne, zapewniające częściową niezależność energetyczną,
system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwiększający efektywność energetyczną,
inteligentne sterowanie oświetleniem i klimatyzacją, pozwalające na bieżące dostosowanie parametrów użytkowych do potrzeb domowników i warunków zewnętrznych.

 

Projekt uwzględniał także analizę cyklu życia budynku. Materiały i technologie zostały dobrane nie tylko z myślą o minimalnym śladzie węglowym podczas budowy, ale także z uwzględnieniem długoterminowego użytkowania i demontażu. To podejście kompleksowe, które podnosi wartość inwestycji, czyniąc ją nie tylko funkcjonalną i piękną, ale również trwałą i efektywną.

 

Willa na Woli Justowskiej w Krakowie - metryczka projektu

 

Projekt: Ucees

Realizacja: 2024

Fot: Ucees


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Biała willa na Woli Justowskiej w Krakowie
Biała willa na Woli Justowskiej w Krakowie

Zlokalizowana w prestiżowej dzielnicy Krakowa – na Woli Justowskiej – willa o powierzchni użytkowej ...

Nowoczesna willa w duchu modernizmu lat 30
Nowoczesna willa w duchu modernizmu lat 30

Zlokalizowany w podwarszawskiej okolicy dom to przykład współczesnej architektury, która sięga po ję ...

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera