Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkania w dawnej cukrowni w Gnieźnie

 

Czas czytania: ~ 2 min


Poprzemysłowy teren dawnej cukrowni w Gnieźnie przejdzie metamorfozę: powstanie tu nowe osiedle mieszkaniowe. Za jego projekt odpowiada pracownia Insomia.

 

domy mieszkalne na terenie cukrowni w Gnieźnie

Historia gnieźnieńskiej cukrowni sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1882 ruszyła budowa założonego rok wcześniej zakładu „Cukrownia Grabski, Jeschke i Spółka – Gniezno” (później przemianowano ją na Cukrownię „Gniezno”). Jeszcze w tym samym roku zakład rozpoczął produkcję. Cukrownia działała nieprzerwanie aż do lat 90. XX wieku. Wtedy został sprywatyzowany, a nowy właściciel przeniósł maszyny do innego zakładu, a zabudowania cukrowni wyburzył. Do niedawna teren był opuszczony i zdziczały.

Mieszkania w dawnej cukrowni w Gnieźnie

Na poprzemysłowym terenie

 

Bardzo wiele trwa obecnie w Polsce inwestycji, mających na celu przywrócenie do życia poprzemysłowych terenów. Od Śląska, przez Szczecin i Pruszcz  po Warszawę powstają przedsięwzięcia wprowadzające nowe funkcje i formy w postindustrialne przestrzenie. Obszar cukrowni w Gnieźnie tym różni się od nich, że tu nie zachowała się historyczna zabudowa, została zniszczona przez właściciela zakładu w latach 90. Zdziczały teren łatwiej było więc przeznaczyć pod nową zabudowę.

 

Zaprojektowanie domów mieszkalnych na terenie cukrowni w Gnieźnie przekazano w ręce pracowni Insomia, autorów obsypanego nagrodami osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Na 10 hektarach ziemi pomiędzy ulicą Wrzesińską a stawami od ulicy Kostrzewskiego powstaje właśnie, realizowany etapami, kwartał zabudowy mieszkaniowej.

Mieszkania w dawnej cukrowni w Gnieźnie

Współczesne domy ze stromym dachem

 

Cukrownia Gniezno według pracowni Insomia – to siedem powtarzalnych segmentów, które poustawiano pod różnymi katami lub jako lustrzane odbicia. W budynkach zmieszczą się 84  mieszkania zaplanowane w 12 różnych układach. Ich metraż ma wynosić od 37 do 64 m2. Pierwsze lokale mają być gotowe pod koniec 2025 roku, kolejne – w następnych miesiącach.

 

„Cukrownia to projekt wyróżniający się wyrazistą architekturą zaszytą wśród zieleni. Dynamiczny kształt 3-kondygnacyjnych budynków, uzyskany poprzez niestandardowe przełamanie dwuspadowych dachów, zapowiada intensywną przemianę tego miejsca” – pisze o tym projekcie inwestor. Architekci z pracowni Insomia sięgnęli po kształty domów według sprawdzonego już w Poznaniu modelu. Za sprawą prostego, ale zarazem oryginalnego kształtu domów o spadzistych dachach chcą stworzyć spójną, ale pozbawioną monotonii przestrzeń. 54 % działki ma zająć zieleń, przydomowe ogródki oraz tereny wspólne.

 

Cukrownia Gniezno

Lokalizacja: Gniezno, ul. Grabskiego

Inwestor: Aedilis

Projekt architektoniczny: Inspomia

Projekt: 2025

Źródło: https://cukrownia.gniezno.pl/, https://www.facebook.com/CukrowniaGniezno/

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Największy transatlantyk wypłynął – rusza hotel Gołębiewski w Pobierowie
Największy transatlantyk wypłynął – rusza hotel Gołębiewski w Pobierowie

Zabudowa polskiego wybrzeża Bałtyku kolejnymi transatlantykami, promami oraz okrętami znalazła swoje ...

Dajwór 17: plomba, która szanuje historię Kazimierza
Dajwór 17: plomba, która szanuje historię Kazimierza

Na mapie krakowskiego Kazimierza, w bliskim sąsiedztwie Starej Synagogi, powstaje nowa inwestycja mi ...

Energia Inowrocławia – znamy wyniki konkursu
Energia Inowrocławia – znamy wyniki konkursu

W Inowrocławiu zostanie zbudowana nowa przestrzeń kultury i innowacji – powstanie tu nowoczesne cent ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera