Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zrujnowany zabytek zyska nowe życie

 

Czas czytania: ~ 2 min


„Stara Olejarnia, będąca kiedyś ważnym elementem przemysłowego krajobrazu Szczecina, zostanie przekształcona w przestrzeń, która łączyć będzie historię z nowoczesnością. Planujemy stworzyć miejsce, które nie tylko będzie cieszyć oko swoją architekturą, ale także stanie się centrum biznesowym i kulturalnym” – ogłosiła niedawno w swoich mediach społecznościowych Grupa Arche. W październiku 2023 roku firma wygrała dotyczący sprzedaży Starej Olejarni; w styczniu 2025 roku zgodę na jej rozbudowę, przebudowę i adaptację wydał Miejski Konserwator Zabytków.

 

Tak wygląda obecnie Stara Olejarnia w Szczecinie

Stara Olejarnia w Szczecinie

Dziedzictwo poprzemysłowe

Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena w Gdańsku, Fabryka Samolotów Mielno, Metalowiec Muszyna czy Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu  - Grupa Arche zrealizowała lub realizuje swoje projekty modernizacji istniejących (nie tyko poprzemysłowych) obiektów i dostosowywania ich do nowych funkcji. Obiekty, które kupuje i przebudowuje Grupa Arche bywają w różnym stanie, często są od lat opuszczone i zrujnowane.

Tak wygląda obecnie Stara Olejarnia w Szczecinie

Stara Olejarnia w Szczecinie

Taki stan prezentuje na razie także Stara Olejarnia w Szczecinie. Poprzemysłowy kompleks przy ulicy Dębogórskiej zaczął w tym miejscu powstawać w latach 30. XIX wieku, początkowo działał tu młyn przemysłowy, później rozwinęła się fabryka oleju. Od końca lat 90. nie udało się znaleźć pomysłu na likwidowaną fabrykę; miała tu powstać szkoła baletowa, wiele razy obiekt wystawiano na sprzedaż, jednak bez skutku. Dopiero w ogłoszonym w 2023 roku przetargu udało się wyłonić nowego właściciela dla budynków, które po latach pozostawania bezużytecznymi popadały w coraz większą ruinę.

Tak zmieni się Stara Olejarnia w Szczecinie

Stara Olejarnia w Szczecinie

Hotel w fabryce

Grupa Arche już kilka razy podejmowała się „podniesienia z grobu” zabytkowych budynków znajdujących się z fatalnym stanie; tak było chociażby z dawnym szpitalem na Dolnym Mieście w Gdańsku, w którym dziś działa hotel. Hotelowa funkcja ma też dominować w Starej Olejarni. Jak wylicza inwestor, w dwóch wchodzących w skład kompleksu budynkach ma powstać ok. 200 pokoi hotelowych, dwa bary, dwie restauracje, trzy nowoczesne sale konferencyjne. Będzie centrum spa, basen, fitness, ale także część powierzchni mają zająć lokale usługowe i rzemieślnicze. Zgodnie z podpisaną z miastem umową inwestycja ma być gotowa do końca 2028 roku.  

 

Źródło: arche.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Hotel , Projekt Hotelu , Przebudowa Zabytku , Przebudowa Obiektu , Zabytek , Modernizacja Zabytku , Hot

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera