Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wschód naciera ?

 

Czas czytania: ~2 min


Czy rzeczywiście centrum przesuwa się na Wschód. W architekturze wiele zdaje się na to wskazywać Oto dwa przykłady spektakularnych projektów z tego regionu.
OnGluAkchN5s4OEHl563uR16HcoMdFBCf7tRZmgAFFL166mOW1nHS64zW0IR_abu.jpg
Już za trzy lata nad morskim wybrzeżem Abu Dhabi będzie górowało pięć wież przypominających żagle ogromnego jachtu. Strzeliste wieże-żagle o planowanej wysokość od 55 do 77 pięter (powyżej 300 metrów), bardzo dobrze wpisują się w nadmorski krajobraz. Dodatkowo stanowią również pewne urozmaicenie okolicznych terenów o dość monotonnej zabudowie. Przedsięwzięcie obejmuje powstanie trzech wież mieszkalnych, wieży mieszczącej hotel oraz centralnej wieży o przeznaczeniu biurowym. W podziemiach zaplanowano czteropoziomowy parking dla samochodów na ponad 3000 miejsc. Obiekt o całkowitej powierzchni zabudowy 500 000 m², będzie oferował szeroki wachlarz usług, począwszy od międzynarodowego, pięciogwiazdkowego hotelu, poprzez butiki, biura, hipermarket, aż po ekskluzywne apartamenty. Z wież rozciągał się będzie imponujący widok na morze i linię brzegową Abu Dhabi. Hotel, który ma być symbolem Etihad Towers, pomieści 400. W Etihad Towers znajdziemy również supernowoczesną salę konferencyjną i salę balową o łącznej powierzchni 2500 m². Oddanie do użytku jest planowane na początku 2010 roku.
Sb4UA0eNS2IZ0A0QWPvXu07jt6RrPpLgI6BwQyfO6Z8lJjf984n3f8Umm1GA_amman.jpg
„Żywa Ściana” to wielofunkcyjny kompleks wtopiony w jedną ze skał Ammanu. Nazwa ‘Living Wall’ pochodzi od idei ożywienia skały. Realizacja projektu została przewidziana w Wadi Saqra, handlowej dzielnicy Ammanu. Zagospodarowany zostanie obszerny teren przy głównej ulicy łączącej centrum miasta z innymi handlowymi dzielnicami. Miejsce budowy to niezwykle ukształtowana skalna półka. Jej historia i właściwości geologiczne stały się inspiracją formy budynków. Oparty o 30 metrową skalną ścianę projekt przywodzi na myśl takie budowle w Jordanii, jak na przykład słynne skalne miasto Petra, gdzie budynki zostały wycięte w litej skale. „Żywa Ściana” złożona będzie z sześciu mini wież wyrastających ze specjalnego cokołu, mieszczącego sklepy, restauracje oraz pokaźny parking dla gości. Projekt przewiduje 150 000 m² powierzchni usługowej, mieszkalnej, biurowej oraz hotelowej. Przestrzeń między wieżami zostanie spożytkowana na osłonięty amfiteatr i plac. Na dwuwarstwowych fasadach umieszczone zostaną ekrany, których faktura ma kojarzyć się z naturalnym układem warstw geologicznych. Oprócz tego zadaniem ekranów będzie wspomaganie przepływu powietrza i ochrona przed dokuczliwym słońcem. W miejscach gdzie spodziewane jest większe nasłonecznienie będzie ich więcej i będą grubsze. Przestrzenie za ekranami wypełnia balkony i tarasy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli korzystać ze świeżego powietrza. Trzy spośród sześciu wież będą pełnić funkcje biurowców wyposażonych w meble, które można dowolnie adaptować w zależności od zmieniających się potrzeb. Jedna z nich funkcjonować będzie jako 10 piętrowy hotel ze 120 luksusowymi apartamentami. Autorem projektu jest pracownia Foster+Partners.
DSzBH8jyw1EMHgM7RXudlwAd1NtDZvXJhQQ7vFCBDAwmPZl8fYKJWJ86S4Tv_amman1.jpg
6vRm5erRCxcvJkSMLfM0BA4TY5KSaBhvbYDeoEIjr0u4VtRmM5d9CPdYwLqf_amman3.jpg
PBN6EnvlvPULpmOh2zWFN4EVpfQSAgbjfdnjVqUGmya9Ou7IAhJuT9WoDphT_amman01.jpg
4wiqCfZZvZdRGYcv7vEn4k2NOnUqjPX06xy3el9eA77iBSrzNfLFngdwxzDE_amman002.jpg
BAPrpCx0clUrYotdjPQN3PuE7q8DaOpciTQPgfKlF49Gar0z5HwbpFBRKyHM_amman2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera