Wschód naciera ? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wschód naciera ?

 

Czas czytania: ~2 min


Czy rzeczywiście centrum przesuwa się na Wschód. W architekturze wiele zdaje się na to wskazywać Oto dwa przykłady spektakularnych projektów z tego regionu.
OnGluAkchN5s4OEHl563uR16HcoMdFBCf7tRZmgAFFL166mOW1nHS64zW0IR_abu.jpg
Już za trzy lata nad morskim wybrzeżem Abu Dhabi będzie górowało pięć wież przypominających żagle ogromnego jachtu. Strzeliste wieże-żagle o planowanej wysokość od 55 do 77 pięter (powyżej 300 metrów), bardzo dobrze wpisują się w nadmorski krajobraz. Dodatkowo stanowią również pewne urozmaicenie okolicznych terenów o dość monotonnej zabudowie. Przedsięwzięcie obejmuje powstanie trzech wież mieszkalnych, wieży mieszczącej hotel oraz centralnej wieży o przeznaczeniu biurowym. W podziemiach zaplanowano czteropoziomowy parking dla samochodów na ponad 3000 miejsc. Obiekt o całkowitej powierzchni zabudowy 500 000 m², będzie oferował szeroki wachlarz usług, począwszy od międzynarodowego, pięciogwiazdkowego hotelu, poprzez butiki, biura, hipermarket, aż po ekskluzywne apartamenty. Z wież rozciągał się będzie imponujący widok na morze i linię brzegową Abu Dhabi. Hotel, który ma być symbolem Etihad Towers, pomieści 400. W Etihad Towers znajdziemy również supernowoczesną salę konferencyjną i salę balową o łącznej powierzchni 2500 m². Oddanie do użytku jest planowane na początku 2010 roku.
Sb4UA0eNS2IZ0A0QWPvXu07jt6RrPpLgI6BwQyfO6Z8lJjf984n3f8Umm1GA_amman.jpg
„Żywa Ściana” to wielofunkcyjny kompleks wtopiony w jedną ze skał Ammanu. Nazwa ‘Living Wall’ pochodzi od idei ożywienia skały. Realizacja projektu została przewidziana w Wadi Saqra, handlowej dzielnicy Ammanu. Zagospodarowany zostanie obszerny teren przy głównej ulicy łączącej centrum miasta z innymi handlowymi dzielnicami. Miejsce budowy to niezwykle ukształtowana skalna półka. Jej historia i właściwości geologiczne stały się inspiracją formy budynków. Oparty o 30 metrową skalną ścianę projekt przywodzi na myśl takie budowle w Jordanii, jak na przykład słynne skalne miasto Petra, gdzie budynki zostały wycięte w litej skale. „Żywa Ściana” złożona będzie z sześciu mini wież wyrastających ze specjalnego cokołu, mieszczącego sklepy, restauracje oraz pokaźny parking dla gości. Projekt przewiduje 150 000 m² powierzchni usługowej, mieszkalnej, biurowej oraz hotelowej. Przestrzeń między wieżami zostanie spożytkowana na osłonięty amfiteatr i plac. Na dwuwarstwowych fasadach umieszczone zostaną ekrany, których faktura ma kojarzyć się z naturalnym układem warstw geologicznych. Oprócz tego zadaniem ekranów będzie wspomaganie przepływu powietrza i ochrona przed dokuczliwym słońcem. W miejscach gdzie spodziewane jest większe nasłonecznienie będzie ich więcej i będą grubsze. Przestrzenie za ekranami wypełnia balkony i tarasy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli korzystać ze świeżego powietrza. Trzy spośród sześciu wież będą pełnić funkcje biurowców wyposażonych w meble, które można dowolnie adaptować w zależności od zmieniających się potrzeb. Jedna z nich funkcjonować będzie jako 10 piętrowy hotel ze 120 luksusowymi apartamentami. Autorem projektu jest pracownia Foster+Partners.
DSzBH8jyw1EMHgM7RXudlwAd1NtDZvXJhQQ7vFCBDAwmPZl8fYKJWJ86S4Tv_amman1.jpg
6vRm5erRCxcvJkSMLfM0BA4TY5KSaBhvbYDeoEIjr0u4VtRmM5d9CPdYwLqf_amman3.jpg
PBN6EnvlvPULpmOh2zWFN4EVpfQSAgbjfdnjVqUGmya9Ou7IAhJuT9WoDphT_amman01.jpg
4wiqCfZZvZdRGYcv7vEn4k2NOnUqjPX06xy3el9eA77iBSrzNfLFngdwxzDE_amman002.jpg
BAPrpCx0clUrYotdjPQN3PuE7q8DaOpciTQPgfKlF49Gar0z5HwbpFBRKyHM_amman2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą placówką muzealną w tym mieście. P ...

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera