Reprezentacyjna funkcjonalność - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Reprezentacyjna funkcjonalność

 

Czas czytania: ~3 min


VmNUoqkdFp1vdf6nIIGc8NBSr6EBYFzyyR50IxVENCkG6IV4U2ZC7LIdrDl0_jasinski-loegler-ambasadaelewacja-dzien.jpg

Funkcjonalność, reprezentacyjność, bezpieczeństwo i energooszczędność – na tych wartościach skupili się architekci z dwóch krakowskich biur: Artur Jasiński i Wspólnicy oraz Atelier Loegler projektując budynek Ambasady RP w Berlinie. Ich koncepcja otrzymała drugą nagrodę w konkursie (pierwszej nagrody nie przyznano).

gLdrPuEmkXlhx88LRMg5YDvgtl8Ea2hlRm1mhjKQMOf8AoW4r3oKM513KCqV_jasinski-loegler-ambasada-elewacja-noc.jpg

Jak podkreślają architekci, ich celem było stworzenie budynku, który w harmonijny sposób wypełni lukę w kwartałowej zabudowie alei Unter der Linden, a jednocześnie pod względem funkcjonalności i reprezentacyjnego charakteru odpowiadać będzie szczególnym wymaganiom siedziby ambasady.

6jE6VJ5zTQYAOuAV9NlCfzGNV693nNO95c45qjZhi9McEKIaArIobTqN3yoB_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-foyer.jpg

Jednym z najważniejszych rozwiązań zaproponowanych przez projektantów jest podwójna fasada budynku. Niezależna od głównej konstrukcji ściana osłonowa służyć ma zarówno zwiększeniu bezpieczeństwa w obiekcie, jak i oszczędności energii dzięki wykorzystaniu naturalnego chłodu i ciepła do kontroli termicznej wnętrza. Nie bez znaczenia będzie także jej walor estetyczny – podkreśli ona klasyczną i monumentalną formę budynku.

7bvbJ1wg0gFW2tTacoECFM8wjqSsxQw0q2sN8QuhxIu1aE4tXRy4IwPYT9pa_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-hol-glowny.jpg

Chcąc zapewnić optymalną organizację wnętrza ambasady, architekci wprowadzili zasadę horyzontalnego układu funkcji: na parterze znalazły się pomieszczenia ogólnodostępne, na wyższych kondygnacjach zaś – biura i mieszkania. Jednocześnie, poszczególne funkcje skupiono w czterech głównych zespołach funkcjonalnych, ujętych w osobne kubatury.

sgqeU4dFguEYpZvyCzD1hfcBbaZO64NYc9a6lHrQtf6AE1HZnHP4EGoISnqQ_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin.jpg

Na parterze ulokowano zespół pomieszczeń dostępnych dla gości ambasady i interesantów. W jego obrębie znajduje się ogólnodostępny konsulat, sala ekspozycyjna, główna sala recepcyjna ambasady z zapleczem gospodarczym i kuchennym, a także zespoły wejściowe z dyżurkami ochrony i strefą rozładowania samochodów dostawczych.

g1Mw23yVLnUW1f8FnrmljEtAfuzgaREsPd142qzIqTjJMCCJeHyBiaV4UaWA_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-konsulat.jpg

Drugi – amfiteatralnie ukształtowany – blok przeznaczony jest na biura ambasady i konsulatu z wydzielonym reprezentacyjnym skrzydłem dla ambasadora i zlokalizowanymi na najwyższej kondygnacji pomieszczeniami strefy niedostępnej, zarezerwowanej dla pracowników MON i MSWiA oraz kancelarii i łączności.

hLNSOENVLXSa1Z932VgI6djq88qNpFxKI0uSzZtxN5UgldvIoWUqtbQRpDn1_jasinski-loegler-ambasada-korytarz-konsulat.jpg

Część mieszkalna zająć ma dwie najwyższe kondygnacje od frontu budynku, z kolei kondygnacja podziemna mieścić będzie garaż dla 74 samochodów osobowych oraz pomieszczenia techniczne. Wszystkie strefy będą połączone czterema pionami komunikacyjnymi zawierającymi windy i klatki schodowe. Dodatkowo zaprojektowano reprezentacyjną klatkę schodową przeznaczoną dla ambasadora i jego gości, a także klatki schodowe obsługujące wyłącznie część mieszkalną i część biurową. Cały budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

8eQAcsK1THZQYfZ1QpFvBsTQvG3WFrvFlD67XFGuLKDOnw2uokmLBhdIOZH6_jasinski-loegler-ambasada-ogrod-dzien.jpg

Celem, jaki postawili sobie architekci, było zaprojektowanie obiektu łączącego w sobie współczesny język architektoniczny i polską tradycję zasygnalizowaną tu przez nawiązanie do archetypu miejskiego pałacu z fasadą poprzedzoną monumentalną kolumnadą, wnętrzem ukształtowanym w formie dziedzińca i reprezentacyjnym założeniem ogrodowym.

wDRaBIvNkKKVWHBvKcby3GkIkhoe5DIa1olhd2uutVpFfSAphM4v3eqtWWOC_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-sala.jpg

Polskie akcenty zaproponowano także w wyborze materiałów – oprócz szkła i aluminium do budowy obiektu wykorzystany zostanie polski kamień: jasny piaskowiec z Pińczowa, popielaty kamień z Mucharza oraz śląskie granity. Na fasadzie przed wejściem do budynku wyryte zostaną godło Polski i napis: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

594sShaYrt3hz773XIgeUhm9L8us51aqJAzgIDl4gC5cpzpiJSVDpk86m9xg_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-sala-noc.jpg

Konsorcjum: Artur Jasiński i Wspólnicy i Atelier Loegler
Autorzy: dr inż. arch. Artur Jasiński; dr inż. arch. Romuald Loegler
Współpraca autorska: mgr inż. arch. Katarzyna Leśnodorska, mgr inż. arch. Rafał Jaśkowiec, mgr inż. arch. Bartłomiej Gowin

Źródło: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera