Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Reprezentacyjna funkcjonalność

 

Czas czytania: ~3 min


VmNUoqkdFp1vdf6nIIGc8NBSr6EBYFzyyR50IxVENCkG6IV4U2ZC7LIdrDl0_jasinski-loegler-ambasadaelewacja-dzien.jpg

Funkcjonalność, reprezentacyjność, bezpieczeństwo i energooszczędność – na tych wartościach skupili się architekci z dwóch krakowskich biur: Artur Jasiński i Wspólnicy oraz Atelier Loegler projektując budynek Ambasady RP w Berlinie. Ich koncepcja otrzymała drugą nagrodę w konkursie (pierwszej nagrody nie przyznano).

gLdrPuEmkXlhx88LRMg5YDvgtl8Ea2hlRm1mhjKQMOf8AoW4r3oKM513KCqV_jasinski-loegler-ambasada-elewacja-noc.jpg

Jak podkreślają architekci, ich celem było stworzenie budynku, który w harmonijny sposób wypełni lukę w kwartałowej zabudowie alei Unter der Linden, a jednocześnie pod względem funkcjonalności i reprezentacyjnego charakteru odpowiadać będzie szczególnym wymaganiom siedziby ambasady.

6jE6VJ5zTQYAOuAV9NlCfzGNV693nNO95c45qjZhi9McEKIaArIobTqN3yoB_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-foyer.jpg

Jednym z najważniejszych rozwiązań zaproponowanych przez projektantów jest podwójna fasada budynku. Niezależna od głównej konstrukcji ściana osłonowa służyć ma zarówno zwiększeniu bezpieczeństwa w obiekcie, jak i oszczędności energii dzięki wykorzystaniu naturalnego chłodu i ciepła do kontroli termicznej wnętrza. Nie bez znaczenia będzie także jej walor estetyczny – podkreśli ona klasyczną i monumentalną formę budynku.

7bvbJ1wg0gFW2tTacoECFM8wjqSsxQw0q2sN8QuhxIu1aE4tXRy4IwPYT9pa_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-hol-glowny.jpg

Chcąc zapewnić optymalną organizację wnętrza ambasady, architekci wprowadzili zasadę horyzontalnego układu funkcji: na parterze znalazły się pomieszczenia ogólnodostępne, na wyższych kondygnacjach zaś – biura i mieszkania. Jednocześnie, poszczególne funkcje skupiono w czterech głównych zespołach funkcjonalnych, ujętych w osobne kubatury.

sgqeU4dFguEYpZvyCzD1hfcBbaZO64NYc9a6lHrQtf6AE1HZnHP4EGoISnqQ_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin.jpg

Na parterze ulokowano zespół pomieszczeń dostępnych dla gości ambasady i interesantów. W jego obrębie znajduje się ogólnodostępny konsulat, sala ekspozycyjna, główna sala recepcyjna ambasady z zapleczem gospodarczym i kuchennym, a także zespoły wejściowe z dyżurkami ochrony i strefą rozładowania samochodów dostawczych.

g1Mw23yVLnUW1f8FnrmljEtAfuzgaREsPd142qzIqTjJMCCJeHyBiaV4UaWA_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-konsulat.jpg

Drugi – amfiteatralnie ukształtowany – blok przeznaczony jest na biura ambasady i konsulatu z wydzielonym reprezentacyjnym skrzydłem dla ambasadora i zlokalizowanymi na najwyższej kondygnacji pomieszczeniami strefy niedostępnej, zarezerwowanej dla pracowników MON i MSWiA oraz kancelarii i łączności.

hLNSOENVLXSa1Z932VgI6djq88qNpFxKI0uSzZtxN5UgldvIoWUqtbQRpDn1_jasinski-loegler-ambasada-korytarz-konsulat.jpg

Część mieszkalna zająć ma dwie najwyższe kondygnacje od frontu budynku, z kolei kondygnacja podziemna mieścić będzie garaż dla 74 samochodów osobowych oraz pomieszczenia techniczne. Wszystkie strefy będą połączone czterema pionami komunikacyjnymi zawierającymi windy i klatki schodowe. Dodatkowo zaprojektowano reprezentacyjną klatkę schodową przeznaczoną dla ambasadora i jego gości, a także klatki schodowe obsługujące wyłącznie część mieszkalną i część biurową. Cały budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

8eQAcsK1THZQYfZ1QpFvBsTQvG3WFrvFlD67XFGuLKDOnw2uokmLBhdIOZH6_jasinski-loegler-ambasada-ogrod-dzien.jpg

Celem, jaki postawili sobie architekci, było zaprojektowanie obiektu łączącego w sobie współczesny język architektoniczny i polską tradycję zasygnalizowaną tu przez nawiązanie do archetypu miejskiego pałacu z fasadą poprzedzoną monumentalną kolumnadą, wnętrzem ukształtowanym w formie dziedzińca i reprezentacyjnym założeniem ogrodowym.

wDRaBIvNkKKVWHBvKcby3GkIkhoe5DIa1olhd2uutVpFfSAphM4v3eqtWWOC_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-sala.jpg

Polskie akcenty zaproponowano także w wyborze materiałów – oprócz szkła i aluminium do budowy obiektu wykorzystany zostanie polski kamień: jasny piaskowiec z Pińczowa, popielaty kamień z Mucharza oraz śląskie granity. Na fasadzie przed wejściem do budynku wyryte zostaną godło Polski i napis: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

594sShaYrt3hz773XIgeUhm9L8us51aqJAzgIDl4gC5cpzpiJSVDpk86m9xg_jasinski-loegler-ambasada-rp-berlin-sala-noc.jpg

Konsorcjum: Artur Jasiński i Wspólnicy i Atelier Loegler
Autorzy: dr inż. arch. Artur Jasiński; dr inż. arch. Romuald Loegler
Współpraca autorska: mgr inż. arch. Katarzyna Leśnodorska, mgr inż. arch. Rafał Jaśkowiec, mgr inż. arch. Bartłomiej Gowin

Źródło: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera