Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Klasyka modernizmu czy tradycja?

 

Czas czytania: ~2 min


The Royal Institute of British Architects (RIBA) nagrodziło 92 najlepsze brytyjskie budynki 2007 roku. Pośród nich znalazły się Terminal 5 Richarda Rogersa, a także kafejka nad morzem, wyglądająca jak szczątki statku. W tym roku jednak rozpętała się dyskusja wokół strategii jakimi kieruje się w swoich wyborach RIBA. Środowisko architektów tradycyjnych postawiło pytanie: dlaczego wyklucza się ich z tego konkursu. W Wielkiej Brytanii, poczynając od drugiej wojny światowej do dziś, ścierają się dwa nurty: modernizm i wszelkie jego późniejsze interpretacje oraz architektura tradycyjna, odnosząca się do doświadczeń XIX - wiecznych, której znanym mecenasem jest książe Karol. To właśnie architekci tradycyjni postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec wyroków RIBA. "Guardian" pisze, że według duchowych spadkobierców Roberta Adama, czy Christophera Wrena, jury konkursu jest uprzedzone do tradycyjnych projektantów. Ich zdaniem nagroda powinna być związana raczej z jakością architektoniczną, a nie z konkretnym stylem. Tymczasem RIBA promuje tylko to, co nowoczesne, zapominając o potrzebach ludzi, którzy chcą mieszkać w "normalnym domu, z oknami z każdej strony". RIBA zdaje się bagatelizować sprawę, uważając, że jest to spór, który do niczego nie prowadzi. Richard Rogers skwitował zamieszanie mówiąc, że pewne przemiany, takie jak modernizm, funkcjonują już od wielu lat, a tym, którzy nadal nie pojęli, że nadeszła nowa era, nic już nie pomoże. Zarzut dotyczący poziomu architektury nowoczesnej jedna z jurorek Joanna van Heyningan skomentowała w ten sposób: "To problem ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla jednego stylu architektonicznego, ponieważ właśnie dzięki temu nie musieli gonić za jakością". Przy okazji tego konfliktu można sobie zadać pytanie, kiedy przyjdzie czas na kolejne pokolenie? Budynki wybrane przez jury już w tym momencie można określić jako klasyczne, a ich kształty i rozwiązania to coś, do czego już zdążyliśmy przywyknąć. To, co wymyśliła awangarda stało się masowym produktem, trzeba więc obserwować, gdzie ujawni się ona ponownie, a protest tradycjonalistów być może wskazuje właśnie na zmęczenie pewnymi tendencjami „wiecznej nowoczesności”. Zwycięzcy i uzasadnienia jury 2007:
KWhiVjvmIQgqCwn2gUmgS43rPGtqUVAVTuu59wi6sIXN9fFsiNRGTs2Obbmj_ribaeast-beach-cafe-03.jpg
East Beach Cafe, Littlehampton - Heatherwick Studio. "Niezwykła i ujmująca; dziwna, ale sympatyczna"
eY4KJqBblSaxuymyV8Sty9QSclTi7z1H6DnykIIpyxZtDtbbomLzbeyJW55a_ribalondon-st-pancras-station-alistair-lansley.jpg
St Pancras International station, London - Alistair Lansley. "Strategia projektowania oparta na spójności i dramatyzmie...wyrażająca przepych architektury"
FcEKqcJJ1WudfQgXfE2wwgKPlPmfjvW1CfRKQALctRvN7Ai6dL8JqhuDGSLc_ribaterninal.jpg
Terminal 5, Heathrow - Rogers Stirk Harbour. "Triumf jakości myśli, nieustępliwości celu i zwrócenia uwagi na potrzeby pasażerów"
UsECseEY2EIVG6zwdM50lGsLgaFAuvNCKgsSSHleUI6BKzwiWB591nvQF0hE_ribanottingham-500.jpg
Old Market Square, Nottingham - Gustafson Porter. "Elastyczna, zapraszająca przestrzeń publiczna. Pozwala otaczającym budynkom, odnosić się do siebie nawzajem i wyróżniać ich indywidualność"
VxPDTnoXRI0cU7danu2eJcJn15e8dhSQAwJFzsC2mFAtkCbCenpeqdvaV2ce_ribamanchesterhilton.jpg
Hilton Tower, Manchester - Ian Simpson Architects. "50-piętrowa wieża...ekscytująca brawura tradycji Manhattanu"
lmBd3s3EJi675X67p9MZpdYPE71PdfsCVycaARgO4zkmEyi1q6xKJKZ9XcB3_ribabbc.jpg
BBC Scotland, Pacific Quay, Glasgow - David Chipperfield Architects. "Pojedyncza wzbudzająca respekt masa"

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera