Rozmowa z tradycją - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rozmowa z tradycją

 

Czas czytania: ~3 min


m3oohOiS3rgBjH0yab0wJvcIqsPI8Nh5KRfPAvfEI9JMtihp5MLRSh8YWv5M_bpbo-pomorze-gdanskie.jpg

Fot. Gdańsk

Jeszcze niedawno wiele osób sądziło, że dom ekologiczny nie może być jednocześnie interesującą bryłą, budową wartościową pod względem formy. Ten mit na szczęście nie jest już aktualny, a architekci chętnie szukają nowych form dla coraz bardziej popularnych domów pasywnych. Jedni architekci opracowują supernowoczesne formy, inni starają się stworzyć obiekty o przytulnych, kojarzących się z tradycją kształtach. Zespół z pracowni architektury A4, należącej do Biura Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol, BPBO Budopol SA (Daniel Frąc, Mariusz Sułek, Marta Rozner, Dominik Wroński, Mikołaj Gomółka, Remigiusz Ciesielski, Adam Kiryk, Michał Rogucki) poszli jeszcze inną drogą: stworzyli zestaw pomysłów na domy regionalne, czyli takie, których kształty mają związek z miejscem, w którym dany dom stoi.

UhOlIuXRZgASuAnQ5xNTABrJXccncSaKfSk8uK4JnfyhZ389K5CEOzDKXL40_bpbo-mazowsze.jpg

Fot. Mazowsze

Mazowsze, Pomorze Gdańskie czy Zachodnie, Mazury, Śląsk oraz Świętokrzyskie – to regiony, których tradycje architekci poddali analizie i stworzyli propozycje domów jednorodzinnych, których forma jest współczesną interpretacją stylistyki, charakterystycznej dla tych części kraju. Nie zawsze są to dosłowne nawiązania, nie chodziło o stworzenie nowej-starej architektury czy fałszywej stylizacji. Architekci opracowali raczej „impresje” na temat regionu, budowle, będące ucieleśnieniem skojarzeń czy wrażeń, nasuwających się na myśl o którymś z wymienionych terenów.

XXnIZnUmFQgYmtJfyzmM8ofyg9Vt6aAzBsgOxAn3nPNwdsYEKyUgH9lzsnl9_bpbo-mazury.jpg

Fot. Mazury

I tak dom z Mazowsza – to nakryta płaskim dachem kostka, otoczona drewnianą kolumnadą; dom śląski przypomina grudę węgla, a dom świętokrzyski obłożono kamiennymi płytami.

Każdy z prezentowanych domów – to projekt typowy, katalogowy, który architekci mogą dopasować do wymogów danej działki. Ten zbiór projektów powstał właśnie z myślą o tych klientach, którzy nie chcąc zatrudniać własnego architekta planowali kupienie projektu domu katalogowego. Zespół z biura BPBO Budopol A4 chce pokazać, że nawet tego typu projekty mogą być dobre, a przede wszystkim mogą dobrze wpisywać się w kontekst.

vY6fZnuD2NPkMW9Ky1KgSglyQM7JN8TUgQA7Vxh3DXpcNjU7xOFAgFbsaom8_bpbo-pomorze-zachodnie.jpg

Fot. Pomorze zachodnie

Poza nawiązującą do charakteru okolicy formą zaprojektowane przez BPBO Budopol A4 domy są skonstruowane w technologii pasywnej. Jak to opisują sami architekci: „Domy regionalne zostały zaprojektowane w standardzie budynków pasywnych w odpowiedzi na wciąż rosnące koszty energii i eksploatacji. Oznacza to, że w porównaniu ze standardowym budownictwem ich zapotrzebowanie na energię jest 6-8-krotnie mniejsze (poniżej 15 kWh/(m²•rok). Istotą budynku pasywnego jest ograniczenie strat ciepła dzięki poprawie parametrów elementów budynku oraz maksymalizacja zysków energetycznych. Redukcja strat ciepła pozwala na całkowitą rezygnację z tradycyjnego systemu grzewczego, w zamian stosuje się jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego”.

bahqk0QLcnFE4z9jzs1IsOmIqJcs4IkoLbcFgfdJx9Vw7LTFm9qLQozjswqC_bpbo-slask.jpg

Fot. Śląsk

IJydebV9Y7vKrPBVVyRCFCo9J2HwA2oRVXAT8S3dMTe9E1jLTQ7yYTTuiPAk_bpbo-swietokrzyskie.jpg

Fot. Świętokrzyskie

Osiągnięciu dobrych parametrów w budynkach pomóc maj ich zwarta bryła, odpowiedni układ przeszkleń, właściwe ocieplenie ścian, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii oraz deszczówki, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a także specjalny system komputerowy, optymalizujący zużycie energii.

Więcej na: bpbo.com.pl i domyregionalne.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Drewniany dom dla potrzebujących
Drewniany dom dla potrzebujących

Środowiskowy Dom Samopomocy stanie przy ulicy Izabelli na warszawskim Żoliborzu. Obiekt, za powstani ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera