Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie tylko urząd

 

Czas czytania: ~4 min


TcDlhBlRJZSvSgq2DmPN5jaZNPUcX5MV0mhgEjLsPhKlpngYRVgEtvK36JrE_ratusz-marszalkowski-ii-nagroda-hiszpanie.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - II nagroda Horizone Studio4

Konkurs, którego organizatorem i zamawiającym było Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” Sp. z o.o. odbywał się pod merytoryczną opieką Oddziału Krakowskiego SARP. Jak można przeczytać w opisie wyników konkursu: „Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Konkursu jego celem było wyłonienie trzech autorów najlepszych prac i udzielenie zamówienia publicznego w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Obszar objęty konkursem położony jest u zbiegu al. Pokoju i al. Powstania Warszawskiego w Krakowie. Obejmuje działki 455/12, 455/14 obr. 5 Śródmieście o powierzchni łącznej 1,5203 ha”.

Z1hzV8g7eYlhdhuOxAYPikq9tV321xRlZnJCsMAHDjkhHg01ZjIi185BENMP_ratusz-marszalkowski-ii-nagroda-horizone-1.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - II nagroda Horizone Studio4

gEejdW1npAgPb7pHwSdJfnRHQRN3Q6CAz8YFzgsq0oEtwlq6z4m257VxhJBt_ratusz-marszalkowski-ii-nagroda-horizone-2.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - II nagroda Horizone Studio4

Ze względu na rangę przyszłego obiektu, jego wagę i prestiż, wymagania konkursowe były wysokie. „Zamawiający na etapie Konkursu oczekiwał wysokiej jakości rozwiązań funkcjonalnych adekwatnych do rangi instytucji”; w bryle należało uwzględnić nie tylko funkcje urzędowe, biurowe i reprezentacyjne – w gmachu znaleźć się miała też część komercyjna. Obiekt powinien też był spełniać współczesne wymogi, związane z poszanowaniem środowiska (standardy LEED i BREEAM). Jak można przeczytać w opisie: „założeniem ogólnym Zamawiającego w odniesieniu do obiektu jest uzyskanie nowoczesnej bryły o jak najwyższym standardzie przy optymalizacji kosztów jego budowy oraz eksploatacji, uwzględniającego najnowsze osiągnięcia technologiczne pozwalające określać budynek jako energooszczędny, zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Opracowywany na podstawie koncepcji projekt winien umożliwiać uzyskanie kompozycji przestrzennej o cechach prestiżu i szczególnie wysokich walorach estetycznych, zapewnienie dogodnych powiązań pieszych z punktami obsługi komunikacji zbiorowej, traktowanie zieleni jako części tworzywa kompozycji przestrzeni, staranne urządzenie terenu i małej architektury”.

tEX2sZMYFT9XYSzkwc8TmZIDB06RLw4jNTpQ6soYA38meWw2AWqUV0IlZD1s_ratusz-marszalkowski-ii-nagroda-horizone-3.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - II nagroda Horizone Studio4

Złożone w wielu wybitnych specjalistów jury przyznało pierwszej nagrody. Drugą otrzymała propozycja zespołu pracowni Taller de Arquitectos Colaboradores SLP & R. Sanabria Arquitectes Associats SLP z Barcelony. Jury doceniło wkomponowanie w kompleks placu, dzieki któremu nowa zabudowa lepiej mogłaby się połączyć z ulicą oraz ruchliwym sąsiedztwem. Za zaletę uznano też proste formy architektury, pozbawione patosu i monumentalizmu.

OonyzV5SddodwsiRwh1u3IPyFbeYZTM5DKeuGcI1ARnRAZJtQnjnBzn3p2CV_ratusz-marszalkowski-ii-nagroda-horizone-4.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - II nagroda Horizone Studio4

Qysjx2YWwkjmU2uYwVEN9ghHulpDFASEznQt523LcWdcTO8lExI0v2iNTUxP_ratusz-marszalkowski-iii-nagroda-gesiak.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - III nagroda Wojciech Gęsiak

Równorzędną trzecią nagrodę jury przyznało koncepcji pracowni Horizone Studio z Krakowa (Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński; współpraca autorska: Jagoda Bogusławska, Krystian Wawer, Nuno Oliveira; współpraca: Małeccy Biuro Projektowe). Architekci wiele wysiłku włożyli w taki układ brył, aby nie stanowiły one przysadzistego monolitu, a wpisały się tkankę miasta. Priorytetem dla architektów było, jak sami piszą, „stworzenie nowoczesnego kompleksu budynków, który swoją skalą i otwartością przestrzeni wspólnych przyciągałaby odwiedzających i był przyjazny zarówno dla gości urzędu jak i jego pracowników, oraz który mimo swojej wielkości nie będzie dominować nad sąsiadującym otoczeniem i który stworzy „nową jakość“ przestrzeni miejskiej w tym rejonie miasta”. I to właśnie doceniło jury, zauważając wartość zaproponowanego w projekcie istnienie przestrzeni publicznej w formie wewnętrznego skweru stanowiącego centrum założenia oraz prowadzących doń podcieni i pasaży. Nagrodę przyznano także za klarowny układ przestrzeni i podział funkcjonalny oraz zastosowanie wielu rozwiązań proekologicznych.

5DWaFJcDtU4lRA6tODouskHWrabptr8rJhjiW2g715o02EMIQut2wPGbmsB3_ratusz-marszalkowski-wyroznienie-medusagroup.jpg

Fot. Ratusz marszałkowski - wyróżnienie Medusagroup

Drugą z trzecich nagród przyznano studiu projektowemu Wojciecha Gęsiaka z Radomia. Obłe bryły, które zaproponował architekt spodobały się jury ze względu na swoją lapidarność; doceniono konsekwencję w komponowaniu zespołu w oparciu o główny schemat ideowy. W tak dużym kompleksie nie bez znaczenia jest – tu dobrze zaprojektowany – czytelny układ przestrzeni i podział funkcji.

Honorowe wyróżnienie „za ciekawą próbę stworzenia egalitarnej formuły funkcjonowania dużego organizmu administracyjnego” przyznano śląskiemu biuru Medusa Group. Architekci pod wodzą Przemo Łukasika stworzyli architekturę, która „łączy zamiast dzielić”. Opracowali taki układ prostych brył, którego żadna część nie dominuje nad pozostałymi, nie tworzy wrażenia przytłaczającej, nadętej powagi. Jak to zauważyło jury: „Powszechną dla tego typu funkcji monumentalność i dominację przestrzeni zastąpiono demokratyczną geometrią prostopadłościanów tworzących interesujące interakcje w mikro-wnętrzach kompleksu”.

Ilustracje:
sarp.krakow.pl
horizone.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera