Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Studium dla miasta

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt konkursowy

 

W7nogwfihwUGrG79UOHVhuMTULkxrrQhEar3eevGK7229QFqHjuPDh03ReMS_studium-jelenia-gora-konkurs01.jpg

Konkurs, mający na celu wyłonienie najciekawszej koncepcji na wprowadzenie ładu architektonicznego i urbanistycznego do centrum Jeleniej Góry został zorganizowany w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES (Modern Vision of Cities). To – jak piszą jego twórcy – „innowacyjne rozwiązanie kreowania ładu przestrzennego w zabudowie miejskiej na pograniczu polsko – saksońskim”. Projekt był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Liderem projektu jest Jelenia Góra, która współpracuje z niemiecką gminą Boxberg O. L z Saksonii.

zjgCzi9DVNC5yI6KVvyYD8flMHtNs2zxcHF0e3aQFvxFtyq8yz3Rb4uRvEDW_studium-jelenia-gora-konkurs02.jpg

W opisie przedsięwzięcia można przeczytać: „Brak ładu przestrzennego w zagospodarowaniu przestrzennym obu miast przygranicznych przyczynia się do obniżenia ich estetyki, ma także negatywny wpływ na postrzeganie przestrzeni miejskiej, co przyczynia się do obniżenia walorów turystycznych i jakości życia w Jeleniej Górze i Boxbergu.

3CPGvM38sijfLG4RQfEaOt0UQO8RSYoSi7zJz8HxHhK0wgn5mxeEfci5vBhA_studium-jelenia-gora-konkurs04.jpg

Projekt ma za zadanie uporządkowanie rozwoju urbanistycznego w współpracujących miastach, przyczyni się do wzmocnienia rozwoju gmin transgranicznych. Pozwoli na ułatwienie przebiegu procesów przemian społecznych w aspekcie funkcjonowania miast. Wspieranie powiązań transgranicznych umożliwi utworzenie wspólnych planów zagospodarowania przestrzennego”.

pPjWfJuhsrlh7b3YOBxFvt5CHNYEQy9VqwzFIIK8R8v95zYJEnjBz0DI5fLp_studium-jelenia-gora-konkurs05.jpg

W projekcie MOVI – CITIES chodziło o stworzenie wieloletniego spójnego planu inwestycji przebudowy remontów przestrzeni publicznych oraz kubaturowych, o zaplanowanie kierunków rozwoju części miasta, o przewidzenie jego przyszłych potrzeb oraz możliwości. A także o to, aby już dziś, teraz łatwiej było uporządkować te przestrzeń, nadać jej ład i harmonię. To innowacyjny projekt nie tylko w skali Polski, ale również Europy.

2kVRqMyBKAATIK8CTTx2JVaGy5UaO0DDlNMGlF4s3QMVm9yGvNWATO28ub3G_studium-jelenia-gora-konkurs06.jpg

Spośród czternastu zgłoszeń do konkursu jury wybrało młodą warszawską pracownię Studium. Koncepcja Malwiny Łazęckiej i Rafała Malińskiego z tego biura okazała się najbardziej interesująca. „Projektowanie miasta, które ma już swoją zabytkową strukturę, jest połączeniem kilku zadań. Tu nie mogło być mowy o rewolucji. W miejscach już gęstej zabudowy należało podkreślić jej atuty i właściwie rozwiązać problemy” – mówi Rafał Maliński z pracowni Studium.

LZZ1Cag8qzb8dK7sFsCgTdDCizkx1GdGLzjPFrct7yC5SdSKKX0ZeFy2IrU7_studium-jelenia-gora-konkurs07.jpg

Architekci opracowali wzory małej architektury, mebli miejskich, system informacji wizualnej, ale poza tymi „klasycznymi” projektami aranżacji przestrzeni miasta musieli zmagać się z licznymi problemami już istniejącymi w tkance Jeleniej Góry.

O8Cl4lT7Umii4TW2pPxDWeNyD1IcQERC6g12kexky8VCDTDZt1QeGKwW0NxH_studium-jelenia-gora-konkurs08.jpg

Architekci w swoim opracowaniu starali się m.in. poprawić walory turystyczne miasta, które nie jest popularnym punktem na trasach turystów. W tym celu stworzyli m.in. nową przestrzeń publiczną z krytym terenem do zabaw dla najmłodszych oraz otwartą przestrzenią rozrywkowo-edukacyjną – centrum naukowym dla młodszych i starszych użytkowników.

PTDUkbtyMY3Nt19b3uYjLf7UJjl3BG9SHrCm1OSoSKDmI39FSC4zrqlFUqBL_studium-jelenia-gora-konkurs10.jpg

Kolejną kwestią „do naprawienia” były problemy z miejscami parkingowymi. Zamiast pojedynczych garaży oraz dzikich parkingów architekci zaprojektowali dwupoziomowe garaże, w których ukryte auta nie będą zajmowały ulic, chodników i skwerów. W znaczący sposób przestrzeń centrum miasta uporządkują ujednolicone elementy małej architektury, meble miejskie czy spójny i klarowny system informacji.

T09e6al9onMoEgqGGT1AZN1Gn3IkUaHG3IvhrAxYVRnFwG9T6Tk5PPArN5dc_studium-jelenia-gora-konkurs13.jpg

Projekt, opracowany przez zespół pracowni Studium pokazuje, jak wiele drobnych rozwiązań składa się na jakość przestrzeni. Ład i harmonia w mieście – to nie tylko wielkie budowle, widowiskowa architektura czy nowe jezdnie. To także kosze na śmieci, zieleń, wiaty przystankowe, brak dziko parkujących samochodów czy brzydkich reklam. Wszystko to zostało ujęte z projekcie, który już wkrótce ma być w Jeleniej Górze realizowany.

Źródło ilustracji: um.jeleniagora.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera