Studium dla miasta - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Studium dla miasta

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt konkursowy

 

W7nogwfihwUGrG79UOHVhuMTULkxrrQhEar3eevGK7229QFqHjuPDh03ReMS_studium-jelenia-gora-konkurs01.jpg

Konkurs, mający na celu wyłonienie najciekawszej koncepcji na wprowadzenie ładu architektonicznego i urbanistycznego do centrum Jeleniej Góry został zorganizowany w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia MOVI – CITIES (Modern Vision of Cities). To – jak piszą jego twórcy – „innowacyjne rozwiązanie kreowania ładu przestrzennego w zabudowie miejskiej na pograniczu polsko – saksońskim”. Projekt był dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Liderem projektu jest Jelenia Góra, która współpracuje z niemiecką gminą Boxberg O. L z Saksonii.

zjgCzi9DVNC5yI6KVvyYD8flMHtNs2zxcHF0e3aQFvxFtyq8yz3Rb4uRvEDW_studium-jelenia-gora-konkurs02.jpg

W opisie przedsięwzięcia można przeczytać: „Brak ładu przestrzennego w zagospodarowaniu przestrzennym obu miast przygranicznych przyczynia się do obniżenia ich estetyki, ma także negatywny wpływ na postrzeganie przestrzeni miejskiej, co przyczynia się do obniżenia walorów turystycznych i jakości życia w Jeleniej Górze i Boxbergu.

3CPGvM38sijfLG4RQfEaOt0UQO8RSYoSi7zJz8HxHhK0wgn5mxeEfci5vBhA_studium-jelenia-gora-konkurs04.jpg

Projekt ma za zadanie uporządkowanie rozwoju urbanistycznego w współpracujących miastach, przyczyni się do wzmocnienia rozwoju gmin transgranicznych. Pozwoli na ułatwienie przebiegu procesów przemian społecznych w aspekcie funkcjonowania miast. Wspieranie powiązań transgranicznych umożliwi utworzenie wspólnych planów zagospodarowania przestrzennego”.

pPjWfJuhsrlh7b3YOBxFvt5CHNYEQy9VqwzFIIK8R8v95zYJEnjBz0DI5fLp_studium-jelenia-gora-konkurs05.jpg

W projekcie MOVI – CITIES chodziło o stworzenie wieloletniego spójnego planu inwestycji przebudowy remontów przestrzeni publicznych oraz kubaturowych, o zaplanowanie kierunków rozwoju części miasta, o przewidzenie jego przyszłych potrzeb oraz możliwości. A także o to, aby już dziś, teraz łatwiej było uporządkować te przestrzeń, nadać jej ład i harmonię. To innowacyjny projekt nie tylko w skali Polski, ale również Europy.

2kVRqMyBKAATIK8CTTx2JVaGy5UaO0DDlNMGlF4s3QMVm9yGvNWATO28ub3G_studium-jelenia-gora-konkurs06.jpg

Spośród czternastu zgłoszeń do konkursu jury wybrało młodą warszawską pracownię Studium. Koncepcja Malwiny Łazęckiej i Rafała Malińskiego z tego biura okazała się najbardziej interesująca. „Projektowanie miasta, które ma już swoją zabytkową strukturę, jest połączeniem kilku zadań. Tu nie mogło być mowy o rewolucji. W miejscach już gęstej zabudowy należało podkreślić jej atuty i właściwie rozwiązać problemy” – mówi Rafał Maliński z pracowni Studium.

LZZ1Cag8qzb8dK7sFsCgTdDCizkx1GdGLzjPFrct7yC5SdSKKX0ZeFy2IrU7_studium-jelenia-gora-konkurs07.jpg

Architekci opracowali wzory małej architektury, mebli miejskich, system informacji wizualnej, ale poza tymi „klasycznymi” projektami aranżacji przestrzeni miasta musieli zmagać się z licznymi problemami już istniejącymi w tkance Jeleniej Góry.

O8Cl4lT7Umii4TW2pPxDWeNyD1IcQERC6g12kexky8VCDTDZt1QeGKwW0NxH_studium-jelenia-gora-konkurs08.jpg

Architekci w swoim opracowaniu starali się m.in. poprawić walory turystyczne miasta, które nie jest popularnym punktem na trasach turystów. W tym celu stworzyli m.in. nową przestrzeń publiczną z krytym terenem do zabaw dla najmłodszych oraz otwartą przestrzenią rozrywkowo-edukacyjną – centrum naukowym dla młodszych i starszych użytkowników.

PTDUkbtyMY3Nt19b3uYjLf7UJjl3BG9SHrCm1OSoSKDmI39FSC4zrqlFUqBL_studium-jelenia-gora-konkurs10.jpg

Kolejną kwestią „do naprawienia” były problemy z miejscami parkingowymi. Zamiast pojedynczych garaży oraz dzikich parkingów architekci zaprojektowali dwupoziomowe garaże, w których ukryte auta nie będą zajmowały ulic, chodników i skwerów. W znaczący sposób przestrzeń centrum miasta uporządkują ujednolicone elementy małej architektury, meble miejskie czy spójny i klarowny system informacji.

T09e6al9onMoEgqGGT1AZN1Gn3IkUaHG3IvhrAxYVRnFwG9T6Tk5PPArN5dc_studium-jelenia-gora-konkurs13.jpg

Projekt, opracowany przez zespół pracowni Studium pokazuje, jak wiele drobnych rozwiązań składa się na jakość przestrzeni. Ład i harmonia w mieście – to nie tylko wielkie budowle, widowiskowa architektura czy nowe jezdnie. To także kosze na śmieci, zieleń, wiaty przystankowe, brak dziko parkujących samochodów czy brzydkich reklam. Wszystko to zostało ujęte z projekcie, który już wkrótce ma być w Jeleniej Górze realizowany.

Źródło ilustracji: um.jeleniagora.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera