Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mega Zaha

 

Czas czytania: ~2 min


3sDuSF727GfD8IA5lduS0vw8DsLWh7PFsSFbSd6oglzfszE3oCaLAYS6KJjZ_ferrer-road-towers.jpg
Zaha Hadid po raz kolejny projektuje dla Singapuru. Tym razem będzie to kompleks apartamentowców – największy zespół mieszkaniowy w mieście. Projekt przewiduje realizację siedmiu 36-piętrowych wieżowców i dwunastu willi, które powstaną na działce o powierzchni 850 tysięcy stóp kwadratowych przy Farrer Road. To niezwykle prestiżowa lokalizacja – znajduje się w pobliżu ważnej arterii Holland Road, przecinającej miasto ze wschodu na zachód oraz blisko planowanej stacji MRT (szybkiej komunikacji publicznej). W pobliżu nie ma wysokiej zabudowy, dzięki czemu z wieżowców będzie się rozciągał rozległy widok na miejskie wzgórze Bukit Timah, ogrody botaniczne i sady oraz zbiornik wodny MacRitchie. Projekt Hadid dla Farrer Court był poprzedzony analizą układu istniejących zabudowań oraz głównych osi otaczających działkę. Każda z 7 wież będzie miała 150 m wysokości. Ich kondygnacje zwężają się i rozszerzają, dzięki czemu uzyskany zostanie efekt falowania elewacji. U podstawy budynków powierzchnia pięter zmniejsza się, aż do najwęższego punktu – miejsca kontaktu z podłożem. Tu budynek płynnie łączy się ze strefą ogrodów i przechodzi w otwartą, pełną zieleni przestrzeń. Poszczególne piętra podzielone są na „płatki”, odpowiadające ilości mieszkań na każdym piętrze. Tworzą one piony, rozdzielone wertykalnymi cięciami, które definiują fasady budynków i jednocześnie umożliwiają naturalną wentylację mieszkań. Piony te mają różną wysokość, dzięki czemu budynki płynnie łączą się z niebem. Teren między wieżowcami został podzielony na płaskie tarasy, wzniesione na różną wysokość i pełniące funkcje rekreacyjne. Prywatne ogrody, znajdujące się u podstawy wież, płynnie przechodzą w ogólnodostępne tereny zielone. Dzięki nieregularnemu rozplanowaniu apartamentowców i zróżnicowaniu ich elewacji, założenie, skomponowane z podobnych do siebie brył dalekie jest od monotonii. Zaha Hadid: Pracujemy w Singapurze prawie 10 lat, a Farrer Road jest kontynuacją naszych poszukiwań i badań urbanistycznej tkanki tego miasta. Siedem wieżowców, zaprojektowanych dla jednego z najbardziej prestiżowych miejsc w Singapurze, reprezentuje kolejny etap rozwoju tego typu budownictwa oraz podsumowuje nasze studia nad jego organizacją i łączeniem z naturalnym środowiskiem. Wieże są podzielone na płatki, odpowiadające rozkładowi każdego poziomu budynków. Dzięki temu udało się osiągnąć unikalny wygląd każdej z wież. Szacunkowy koszt realizacji projektu to miliard funtów.
a8oXXGeZmHdqxbZKjerYMmhqricBSYL6c8zQVHYpCSbKtgYemg4bLrtjiRVG_farrer-road-towers2.jpg
1WGTJF6FknWLslg9mqjEDctzInkuzZe4FbVUsgnG8pbcUFqbQWSmE4ObZNri_singapur.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Piękny Wrocław 2021-2022 - wyniki konkursu architektonicznego

1 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu „Piękny Wrocław” na najlepsze nowe realizacje architektoniczne ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera