Moda na doki? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Moda na doki?

 

Czas czytania: ~3 min


C1eKUpEcVw08pV0BxNfRIzqVLgIhkZf8y3ieyeMNnyzI1Ycj4u3ahhM9W9zk_foster3.jpg
Plany budowy U2 Tower w dublińskiej dzielnicy doków – nowego symbolu stolicy Irlandii, stanęły pod znakiem zapytania. Ze względu na sytuację na rynku, inwestor – Dublin Docklands Development Authority (DDDA) i realizator przedsięwzięcia – konsorcjum Geranger Ltd. zdecydowali się przedłużyć okres negocjacji do końca października, by jeszcze raz przeanalizować finansowe aspekty budowy. W październiku zeszłego roku konsorcjum Geranger Ltd., którego współwłaścicielem jest zespół U2, zostało wybrane przez DDDA do zaprojektowania, sfinansowania i zrealizowania U2 Tower i Britain Quay Building – jednego z najbardziej znaczących projektów architektonicznych, związanych z rewitalizacją dzielnicy doków w Dublinie. Projekt został wyceniony na 200 milionów euro i miał objąć modernizację krajobrazu dzielnicy oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej. Jego realizacja miała mieć olbrzymie znaczenie dla zlokalizowanych w centrum miasta Docklands – Britain Quay i wieża U2 stworzyłyby nowoczesną, wyrazistą i spójną oprawę nabrzeża. Byłyby również atrakcją turystyczną – z wieży miał się rozciągać widok na miasto i zatokę.
RWXgELsgJI9589rjKqUmFztLFp2NNxhdS1KYotNZDafQ6GDqEO5mTvlcwXxr_foster.jpg
W biurze Foster & Partners powstał projekt 120-metrowej wieży z ogólnodostępną platformą widokową, pięciogwiazdkowym hotelem, przestrzenią handlową i mieszkalną. Zgodnie z obwiązującymi w Irlandii przepisami, 20 % tej ostatniej mają stanowić lokale socjalne i tanie. Na szczycie wieżowca umieszczono podwieszoną strukturę w kształcie jaja, mieszczącą studio nagraniowe. Południową elewację mają pokrywać ogniwa słoneczne, zapewniające produkcję energii na potrzeby bdynku. W procesie projektowania Foster współpracował z członkami U2 – Bono, the Edge, Adam Clayton i Larry Mullen. Najwyższa w Irlandii wieża ma powstać w strategicznie położonym miejscu, gdzie łączą się trzy drogi wodne: rzeki Liffey i Dodder oraz Wielki Kanał. Projekt Fostera dołączyłby do innych dzieł światowej sławy architektów, jak Grand Canal Theatre Liebeskinda, pięciogwiazdkowy hotel Manuela Airesa Mateusa i niedawno otwarty Grand Canal Square autorstwa Marthy Schwarz. Jeżeli jednak uda się dojść do ostatecznego porozumienia, budowa ruszy na początku 2009 r.
0ujXL0ZNTWBURnSmClCus0UT2Bgerr8WopQxFmzHnMwrHdxmtCFi2KtsCsyW_foster2.jpg
Rewitalizacją dawnych terenów portowych zajął się też Jean Nouvel – tegoroczny laureat nagrody Prizkera. Miał on jednak więcej szczęścia niż Foster – realizacja jego projektu Les Bains des Docks, który zwyciężył w konkursie na projekt pływalni i centrum wystawowego w Hawrze, dobiegła końca i 17 lipca obiekt został otwarty. Inspiracją dla Nouvela były antyczne, rzymskie łaźnie. Architektura zespołu odznacza się prostotą i geometrycznością form oraz wszechobecną bielą. Fragmenty ścian i wnęk urozmaicają mozaiki ukształtowane na wzór układanki z klocków lego i utrzymane w intensywnych kolorach. Kompleks zajmuje powierzchnię 5 tysięcy m2 i składa się z rozmieszczonych na różnych poziomach obiektów, zawierających baseny sportowe, część przeznaczoną dla dzieci z brodzikiem i zjeżdżalniami, baseny termiczne, zewnętrzną lagunę i wodną siłownię. Realizacja Les Bains des Docks kosztowała ponad 22 miliony euro. Są one częścią większego projektu, mającego na celu zagospodarowanie zabytkowych doków w Hawrze i przekształcenie ich centrum kulturalno-rozrywkowe. W 2011 r. ma zostać ukończona budowa kolejnego obiektu Jeana Nouvela na tym terenie – Centrum Morskiego.
GMq3dkfn72OqqlFyoPPtWZZZRMUmTbMoWngkMxEdn7t2UTAWOkDfiw2RHjpB_fosterles-bains-des-docks2.jpg
WVgwhjW9Ev4S8S4glDdntJRQFuwfs2Bx5bXLtkT8gBd6La5h0fmLQR9dne9M_fosterles-bains-des-docks3.jpg
Pf1phggHUeDWcD19c6ZiRxlshIuPOGpPQdw7DyujQWXGP3bYBTQln6oghG2g_fosterles-bains-des-docks4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera