Moda na doki? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Moda na doki?

 

Czas czytania: ~3 min


C1eKUpEcVw08pV0BxNfRIzqVLgIhkZf8y3ieyeMNnyzI1Ycj4u3ahhM9W9zk_foster3.jpg
Plany budowy U2 Tower w dublińskiej dzielnicy doków – nowego symbolu stolicy Irlandii, stanęły pod znakiem zapytania. Ze względu na sytuację na rynku, inwestor – Dublin Docklands Development Authority (DDDA) i realizator przedsięwzięcia – konsorcjum Geranger Ltd. zdecydowali się przedłużyć okres negocjacji do końca października, by jeszcze raz przeanalizować finansowe aspekty budowy. W październiku zeszłego roku konsorcjum Geranger Ltd., którego współwłaścicielem jest zespół U2, zostało wybrane przez DDDA do zaprojektowania, sfinansowania i zrealizowania U2 Tower i Britain Quay Building – jednego z najbardziej znaczących projektów architektonicznych, związanych z rewitalizacją dzielnicy doków w Dublinie. Projekt został wyceniony na 200 milionów euro i miał objąć modernizację krajobrazu dzielnicy oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej. Jego realizacja miała mieć olbrzymie znaczenie dla zlokalizowanych w centrum miasta Docklands – Britain Quay i wieża U2 stworzyłyby nowoczesną, wyrazistą i spójną oprawę nabrzeża. Byłyby również atrakcją turystyczną – z wieży miał się rozciągać widok na miasto i zatokę.
RWXgELsgJI9589rjKqUmFztLFp2NNxhdS1KYotNZDafQ6GDqEO5mTvlcwXxr_foster.jpg
W biurze Foster & Partners powstał projekt 120-metrowej wieży z ogólnodostępną platformą widokową, pięciogwiazdkowym hotelem, przestrzenią handlową i mieszkalną. Zgodnie z obwiązującymi w Irlandii przepisami, 20 % tej ostatniej mają stanowić lokale socjalne i tanie. Na szczycie wieżowca umieszczono podwieszoną strukturę w kształcie jaja, mieszczącą studio nagraniowe. Południową elewację mają pokrywać ogniwa słoneczne, zapewniające produkcję energii na potrzeby bdynku. W procesie projektowania Foster współpracował z członkami U2 – Bono, the Edge, Adam Clayton i Larry Mullen. Najwyższa w Irlandii wieża ma powstać w strategicznie położonym miejscu, gdzie łączą się trzy drogi wodne: rzeki Liffey i Dodder oraz Wielki Kanał. Projekt Fostera dołączyłby do innych dzieł światowej sławy architektów, jak Grand Canal Theatre Liebeskinda, pięciogwiazdkowy hotel Manuela Airesa Mateusa i niedawno otwarty Grand Canal Square autorstwa Marthy Schwarz. Jeżeli jednak uda się dojść do ostatecznego porozumienia, budowa ruszy na początku 2009 r.
0ujXL0ZNTWBURnSmClCus0UT2Bgerr8WopQxFmzHnMwrHdxmtCFi2KtsCsyW_foster2.jpg
Rewitalizacją dawnych terenów portowych zajął się też Jean Nouvel – tegoroczny laureat nagrody Prizkera. Miał on jednak więcej szczęścia niż Foster – realizacja jego projektu Les Bains des Docks, który zwyciężył w konkursie na projekt pływalni i centrum wystawowego w Hawrze, dobiegła końca i 17 lipca obiekt został otwarty. Inspiracją dla Nouvela były antyczne, rzymskie łaźnie. Architektura zespołu odznacza się prostotą i geometrycznością form oraz wszechobecną bielą. Fragmenty ścian i wnęk urozmaicają mozaiki ukształtowane na wzór układanki z klocków lego i utrzymane w intensywnych kolorach. Kompleks zajmuje powierzchnię 5 tysięcy m2 i składa się z rozmieszczonych na różnych poziomach obiektów, zawierających baseny sportowe, część przeznaczoną dla dzieci z brodzikiem i zjeżdżalniami, baseny termiczne, zewnętrzną lagunę i wodną siłownię. Realizacja Les Bains des Docks kosztowała ponad 22 miliony euro. Są one częścią większego projektu, mającego na celu zagospodarowanie zabytkowych doków w Hawrze i przekształcenie ich centrum kulturalno-rozrywkowe. W 2011 r. ma zostać ukończona budowa kolejnego obiektu Jeana Nouvela na tym terenie – Centrum Morskiego.
GMq3dkfn72OqqlFyoPPtWZZZRMUmTbMoWngkMxEdn7t2UTAWOkDfiw2RHjpB_fosterles-bains-des-docks2.jpg
WVgwhjW9Ev4S8S4glDdntJRQFuwfs2Bx5bXLtkT8gBd6La5h0fmLQR9dne9M_fosterles-bains-des-docks3.jpg
Pf1phggHUeDWcD19c6ZiRxlshIuPOGpPQdw7DyujQWXGP3bYBTQln6oghG2g_fosterles-bains-des-docks4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

12 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera