Centrum Hewelianum wzbogaci się o planetarium - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Hewelianum wzbogaci się o planetarium

 

Czas czytania: ~2 min


W Centrum Hewelianum powstanie nowe planetarium projektu biura Arc2 Fabryka Projektowa

 

Z9S9dG67zZAEQXedvCDS7wOCyXcQfgDBnPdMdjYOoV5EEGYSh4QMDtaywMVw_centrum-hewelianum03.jpg

Centrum Hewelianum mieści się na terenie Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Jak sami twórcy tego miejsca piszą, jest to „nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki”. Wciąż rozbudowująca się placówka dzięki multimedialnej, interaktywnej ekspozycji pomaga starszym i młodszym zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię. W planach jest rozwój Centrum Hewelianum tak, aby można był w nim przybliżać kolejne dziedziny nauki - matematykę i chemię.

J2XEPVbgxjKJ5E8jKH32Lh6mViYROm4mpTyQHb2Rqjg11G9YWeHAxkIrRgH9_centrum-hewelianum01.jpg

12 grudnia 2014 roku rozstrzygnięto ogłoszony przez Centrum Hewelianum konkurs architektoniczny na projekt planetarium. Pierwszą nagrodę przyznano biuru Arc2 Fabryka Projektowa, która to pracownia wsławiła się kilkoma ciekawymi realizacjami. Najgłośniejszą jest oddane niedawno do użytku Afrykarium we wrocławskim zoo. Wcześniej architekci zaprojektowali m.in. bardzo oryginalny zespół domów MikMak.

8f63YRPBVClbyrPliXxusWbF7y0RUVfA9DYvX03M67c0pfBlMyA3yrDFJUzJ_centrum-hewelianum02.jpg
jt7Q6LMbMSka8oVS24FcudY17T1CPNvM92PyZxnx5Gl4raucMxdjMZN7Tf57_centrum-hewelianum04.jpg

Planetarium, które ma powstać na terenie Centrum Hewelianum, nosić będzie łacińską nazwę „Stellaeburgum”. Tak właśnie Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej. Słynny Jan Heweliusz jest patronem popularyzującego naukę ośrodka w Gdańsku.

v6L02Y6tLIcCmoPz8tv9zogPHTp7HBXctUFLM6bpZwlmUnFhQv0kAKOKced1_centrum-hewelianum05.jpg

Planetarium na terenie Centrum Hewelianum zlokalizowane zostanie... pod ziemią. Na terenie fortu, w wale biegnącym wzdłuż suchej fosy pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką powstanie podziemny obiekt, w którym znajdzie się sala projekcyjna, przestrzeń ekspozycyjna, sala dydaktyczna, pomieszczenia biurowe oraz techniczne. Zgodnie z tradycja budowania podobnych obiektów, sala projekcyjna planetarium zbudowana zostanie na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Poza prezentacją nieba będzie tu można także oglądać filmy, słuchać koncertów czy prelekcji. Zwycięzcy konkursu, Arc2 Fabryka Projektowa, zaproponowali wpisanie w nasyp fortu trzykondygnacyjnego, nowoczesnego obiektu o przestronnych wnętrzach, wykończonych w sposób, nasuwający skojarzenia z kosmosem.

a4OlFBL1TOlXb47Ap7l2Wr8qEeUddmJ6KTPxGKkz1y3HxZEz6fv6ysnS2ypC_centrum-hewelianum06.jpg
z1yRaaJB9yzXAEJtdmeZl4U9bX554Nhm27eGhwXDNgzKSgJWZpzzxZZOX9RN_centrum-hewelianum07.jpg

Na ogłoszony we wrześniu 2014 roku konkurs na planetarium Centrum Hewelianum swoje zgłoszenia nadesłało 11 pracowni, ostatecznie jury oceniało trzy nadesłane i zakwalifikowane projekty. Poza pierwszą nagrodą dla pracowni Arc2 Fabryka Projektowa przyznano też dwie kolejne. II nagrodę otrzymała propozycja biura MUKA STUDIO Michał Jabłoński, zaś trzecią pracownia Michalska-Zaborski. Zgodnie z regulaminem konkursu na projekt planetarium Centrum Hewelianum autorzy zwycięskiej pracy zostaną w najbliższym czasie zaproszeni do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Źródło informacji: hewelianum.pl, arc2.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera