Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perła Mongolii ?

 

Czas czytania: ~2 min


R1jpdL8RnNUVaKlAHDkjSq5ykCOnCWFW9080QOkq22K6FtBOlHsUHavFG4Zf_ordos.JPG
Ordos w Środkowej Mongolii stanie się wkrótce poligonem nowoczesnej architektury. W ramach projektu Ordos 100 ma tam powstać 100 prywatnych rezydencji na najwyższym światowym poziomie. Wyboru uczestniczących w przedsięwzięciu młodych pracowni architektonicznych dokonali Jacques Herzog i Pierre de Meuron, a nad poziomem artystycznym czuwa chiński artysta Ai Wei Wei, który doradzał szwajcarskim architektom w sprawach artystycznych i kulturalnych podczas pracy nad Ptasim Gniazdem.
dtSNPSzPC3SRWiBqvGoBe5lrZRfFZMcmqLtiznAQ7usGABS0b6UZwN5w0kGD_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga.jpg
Pół roku temu wybrani architekci dostali zadanie – w ciągu 100 dni zaprojektować willę o powierzchni 1000 m². Budynki powstaną na terenie parku kulturowego, który ma ożywić pustynną okolicę Ordos. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,2 miliona funtów, a inwestorem jest lokalny biznesmen i kolekcjoner sztuki – Cai Jiang. Do udziału w projekcie zaproszono najlepsze młode pracownie architektoniczne z całego świata. Jedną z nich jest hiszpańskie Estudio Barozzi Veiga. Zaproponowany przez nich projekt jest silnie zakorzeniony w kontekście lokalnego krajobrazu i historii.

Estudio Barozzi Veiga:
„Największym wyzwaniem w pracy nad tym projektem było znalezienie oryginalnego wyrazu architektonicznego, który współgrałby z pięknem tego miejsca. Nasza propozycja to przełożenie czystości i jasności obecnych w tamtejszym krajobrazie na kompozycję budynku. Chcemy, by wpisał się on w charakter miejsca i jednocześnie go intensyfikował poprzez kontrast z szorstką, otwartą przestrzenią. Monolityczna bryła budynku wyrasta z ziemi jak archaiczna skała. Budynek jest racjonalny i czysty. Jego dwa najważniejsze elementy to przeszklone patio i ekspresyjny dach. Patio jest odwołaniem do tradycyjnych chińskich domów, zorganizowanych wokół wewnętrznego placu. Dzięki niemu możliwe jest kreowanie różnych relacji wizualnych i przestrzennych wewnątrz budynku, a wnętrze zmienia swój nastrój w zależności od pory roku. Ukształtowanie dachu nawiązuje do tradycyjnych namiotów nomadów, jako do elementu, który zapewnia dach nad głową, chroni i określa przynależność miejsca. W rezultacie budynek jest introwertycznym kubikiem, charakteryzowanym przez ekspresyjny dach, a mieszkanie w nim nabiera cech życia pod namiotem, kojarzonym z ochronną powłoką.”

Lista pracowni uczestniczących w projekcie. Nie ma na niej żadnego biura z Polski. Na pocieszenie należy jednak dodać, że hiszpańskie Estudio Barozzi Veiga w ubiegłym roku zwyciężyło w konkursie na projekt filharmonii w Szczecinie. Zaproponowana przez nich dynamiczna bryła, która nawiązuje do stromych dachów, wież, sterczyn i pinakli gotyckich i neogotyckich budynków oraz do industrialnej architektury miasta, ma się wpisywać w istniejącą tkankę miejską i jednocześnie być godną oprawą świątyni sztuki.
6uyWXax2AKOIKg2c3lLDXeGhYTCGiCjAL2bDSXVxWMsTFxtBXINQrq1WXxyN_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga2.jpg
0Ci8TMJZvqf6TUn8UCnkZGxp5hQIs7Zgy269nV7W09zKZwGpaKrZ4ESbcIrM_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga3.jpg
VzthAZHwVYAASed9mrxfBiA1NdYwPBZN3IHSC6wN5E6iHNq6lij5zVtVoaBR_ordos-villa-by-estudio-barozzi4.jpg
c1KQOacFTWy2aLOkDtuvp41175IqFqcTFmr7PSykCaXpcohQuQkz97t69vNo_ordos-villa-by-estudio-barozzi5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera