Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Perła Mongolii ?

 

Czas czytania: ~2 min


R1jpdL8RnNUVaKlAHDkjSq5ykCOnCWFW9080QOkq22K6FtBOlHsUHavFG4Zf_ordos.JPG
Ordos w Środkowej Mongolii stanie się wkrótce poligonem nowoczesnej architektury. W ramach projektu Ordos 100 ma tam powstać 100 prywatnych rezydencji na najwyższym światowym poziomie. Wyboru uczestniczących w przedsięwzięciu młodych pracowni architektonicznych dokonali Jacques Herzog i Pierre de Meuron, a nad poziomem artystycznym czuwa chiński artysta Ai Wei Wei, który doradzał szwajcarskim architektom w sprawach artystycznych i kulturalnych podczas pracy nad Ptasim Gniazdem.
dtSNPSzPC3SRWiBqvGoBe5lrZRfFZMcmqLtiznAQ7usGABS0b6UZwN5w0kGD_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga.jpg
Pół roku temu wybrani architekci dostali zadanie – w ciągu 100 dni zaprojektować willę o powierzchni 1000 m². Budynki powstaną na terenie parku kulturowego, który ma ożywić pustynną okolicę Ordos. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,2 miliona funtów, a inwestorem jest lokalny biznesmen i kolekcjoner sztuki – Cai Jiang. Do udziału w projekcie zaproszono najlepsze młode pracownie architektoniczne z całego świata. Jedną z nich jest hiszpańskie Estudio Barozzi Veiga. Zaproponowany przez nich projekt jest silnie zakorzeniony w kontekście lokalnego krajobrazu i historii.

Estudio Barozzi Veiga:
„Największym wyzwaniem w pracy nad tym projektem było znalezienie oryginalnego wyrazu architektonicznego, który współgrałby z pięknem tego miejsca. Nasza propozycja to przełożenie czystości i jasności obecnych w tamtejszym krajobrazie na kompozycję budynku. Chcemy, by wpisał się on w charakter miejsca i jednocześnie go intensyfikował poprzez kontrast z szorstką, otwartą przestrzenią. Monolityczna bryła budynku wyrasta z ziemi jak archaiczna skała. Budynek jest racjonalny i czysty. Jego dwa najważniejsze elementy to przeszklone patio i ekspresyjny dach. Patio jest odwołaniem do tradycyjnych chińskich domów, zorganizowanych wokół wewnętrznego placu. Dzięki niemu możliwe jest kreowanie różnych relacji wizualnych i przestrzennych wewnątrz budynku, a wnętrze zmienia swój nastrój w zależności od pory roku. Ukształtowanie dachu nawiązuje do tradycyjnych namiotów nomadów, jako do elementu, który zapewnia dach nad głową, chroni i określa przynależność miejsca. W rezultacie budynek jest introwertycznym kubikiem, charakteryzowanym przez ekspresyjny dach, a mieszkanie w nim nabiera cech życia pod namiotem, kojarzonym z ochronną powłoką.”

Lista pracowni uczestniczących w projekcie. Nie ma na niej żadnego biura z Polski. Na pocieszenie należy jednak dodać, że hiszpańskie Estudio Barozzi Veiga w ubiegłym roku zwyciężyło w konkursie na projekt filharmonii w Szczecinie. Zaproponowana przez nich dynamiczna bryła, która nawiązuje do stromych dachów, wież, sterczyn i pinakli gotyckich i neogotyckich budynków oraz do industrialnej architektury miasta, ma się wpisywać w istniejącą tkankę miejską i jednocześnie być godną oprawą świątyni sztuki.
6uyWXax2AKOIKg2c3lLDXeGhYTCGiCjAL2bDSXVxWMsTFxtBXINQrq1WXxyN_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga2.jpg
0Ci8TMJZvqf6TUn8UCnkZGxp5hQIs7Zgy269nV7W09zKZwGpaKrZ4ESbcIrM_ordos-villa-by-estudio-barozzi-veiga3.jpg
VzthAZHwVYAASed9mrxfBiA1NdYwPBZN3IHSC6wN5E6iHNq6lij5zVtVoaBR_ordos-villa-by-estudio-barozzi4.jpg
c1KQOacFTWy2aLOkDtuvp41175IqFqcTFmr7PSykCaXpcohQuQkz97t69vNo_ordos-villa-by-estudio-barozzi5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera