Most kontrowersji ? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Most kontrowersji ?

 

Czas czytania: ~3 min


DaZUe2ZIij8CrGGNDYpzJzFfCKYHtItuv80NwZ2Btl1UI0EqOrsWcZotVZau_mostwenecja.jpeg
W piątek, 12 września, w Wenecji został otwarty czwarty most nad Canale Grande. Inauguracja zaprojektowanej przez Santiago Calatravę przeprawy musiała się jednak obejść bez planowanych pierwotnie fajerwerków. Powodem były protesty mieszkańców Wenecji, spowodowane pominięciem przez wielkiego architekta pewnego „drobnego” szczegółu – dostosowania mostu do potrzeb osób niepełnosprawnych (a także tych z wózkami dziecięcymi).
VufDPvSeBCqD54GZ9WWLJl0ZYORLOObBkw6xz8rQTVMrqKp4VGcI9ONGvGe0_most.jpg
Hasłem jednej z zamieszczonych w Internecie petycji, był „most dla wszystkich”. Wzywano w niej władze miasta do odłożenia otwarcia mostu do momentu, kiedy będzie on dostępny dla wszystkich mieszkańców Wenecji i pytano, jak rząd może pozwolić na uruchomienie przeprawy, która powstała z publicznych pieniędzy, a z której nie będą mogli korzystać wszyscy obywatele. Dlatego, choć planowana na 18 września inauguracyjna uroczystość była „dopięta na ostatni guzik”, pod koniec sierpnia burmistrz Wenecji – Massimo Cacciari, ogłosił, że się ona nie odbędzie. Władze miasta obawiały się, że ceremonia może zostać zakłócona przez protesty włoskich stowarzyszeń osób niepełnosprawnych. A na to nie mogły sobie pozwolić, bo miał w niej uczestniczyć prezydent Giorgio Napolitano.

Elegancka krzywizna długiego na 94 metry mostu łączy strategiczne punkty Wenecji, znajdujące się po dwóch stronach Canale Grande – dworzec kolejowy z Piazzale Roma, gdzie znajdują się terminale autobusów i samochodów oraz przystań tramwajów wodnych. Przejście przez nowy most, z którego rozciąga się widok na Canale Grande, będzie więc dla wielu turystów pierwszym obrazkiem z Wenecji. Konstrukcja przeprawy wykonana jest ze stali, a balustrady są ułożone z 74 szklanych tafli. Jedynym, ale zasadniczym, mankamentem przeprawy jest to, że na pomost można się dostać jedynie schodami.

Wydaje się nieprawdopodobne, że w dzisiejszych czasach projekt tak ważnego i prestiżowego mostu nie przewidywał rozwiązań, umożliwiających korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym. A jednak… Dlaczego mimo to został wybrany w konkursie? Trudno powiedzieć – może zadziałała magia światowej sławy nazwiska. Bez wątpienia było to jednak duże niedopatrzenie i w 2003 r. ówczesny burmistrz Wenecji – Paolo Costa, polecił architektowi uzupełnienie koncepcji o tego typu rozwiązania. Początkowo Calatrava zaproponował wprowadzenie dodatkowej przeprawy promowej, ale później zdecydował się na dodanie do mostu kolejki linowej. Ta opcja została zaaprobowana przez władze miasta i jest właśnie w trakcie realizacji. Problem w tym, że trochę późno, bo zaczęła się ona dwa miesiące po ukończeniu budowy mostu.

Kolejnym zarzutem było znaczące przekroczenie planowanego budżetu, który wynosił 6,7 miliona euro. Ostatecznie przekroczono tę kwotę trzykrotnie, co było spowodowane licznymi problemami, opóźnieniami (most został otwarty 11 lat po rozstrzygnięciu konkursu), zmianami koncepcji i monitorowaniem możliwych drgań mostu.

W trakcie realizacji most zdobył wiele nazw. Jest wśród nich „Dywan Światła” (co zawdzięcza fluorescencyjnym żarówkom) oraz Most Kontrowersji. Burmistrz Wenecji z kolei zaproponował ochrzczenie go mianem Mostu Konstytucji, ponieważ w 2008 r. Włochy będą świętować 60 rocznicę jej uchwalenia. Ale w kontekście dotychczasowych wydarzeń może to być nazwa dyskusyjna. Przynajmniej do czasu, kiedy nie zostaną wprowadzone niezbędne poprawki. Póki co, kwestia nazwy pozostaje otwarta.
Zq8EpwsrMOLYqewX2Hd1y1d64xh0vLYhRiPh8S2qANMAeVs42ZGWqWkbV3cK_most2.jpg
pscZjhV5Mv2Fn4sD9EDiRmgtLf1NoKFVemfDlTLPsZCepqu0o5aJlgMrRcFT_most3.jpg
8mEwjygDAEOcAbOgvf2YitkgKR5xHHGUwoO3yP1HF1JYWUetiMCG0SoCRBL9_mostprotesty.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

12 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera