W górę... - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W górę...

 

Czas czytania: ~3 min


kVmrf2Izo7W6cVLVtqRGWW9v3TADYclwNPLdYzgEg1X5baRwMPcycAN2Bk7c_oma-w-ny.jpg
Nowy Jork ciągle pnie się w górę. Pisząc niedawno o wieżowcu One Madison Park autorstwa Cetra-Ruddy wspominaliśmy o planowanym kolejnym drapaczu chmur, którego projekt powstaje w pracowni Rema Koolhaasa. Kilka dni temu został on zaprezentowany i wkrótce ma się rozpocząć budowa, która potrwa do 2010 r. Również za dwa lata pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić do apartamentowca Herzoga i de Meurona, którego realizacja właśnie się rozpoczęła.
9giuYkdHSJxYtrkfPhdpX6aprVcmw6MmpV45mXigvtx7avJp9dfbbaBPBYLF_oma-w-ny2.jpg
Wieżowiec OMA stanie przy skrzyżowaniu ulic 23 East i 22nd i będzie kolejnym luksusowym wysokościowcem, który wzbogaci krajobraz okręgu Flatiron na Manhattanie. Będzie miał 24 piętra, na których znajdzie się 18 apartamentów, kino Creative Artists Agency (CAA), basen i siłownia. Najważniejsza jest jednak forma budynku – wyróżniać się on będzie ekspresyjnie ukształtowaną bryłą, utworzoną z przesuniętych względem siebie i tworzących schodkową strukturę pięter, które z jednej strony będą nadwieszone nad ulicą. Rem Koolhaas wskazuje, że taka struktura nawiązuje do historycznych nowojorskich wieżowców ze schodkowymi zwieńczeniami i dzięki temu nowy obiekt nie będzie zupełnie obcym tworem w panoramie miasta. Jednocześnie jego odważna forma sprawi, że będzie się wyróżniał się na tle innych wysokościowców. Będzie to pierwszy apartamentowiec OMA w Nowym Jorku. Jego budowa ma się zakończyć w 2010 r.
ArPQLUz9L3OTvhEchU0wSKeyWMLcVRaXzpbcwHpytz4sUYWRkLh709ymrqug_herzogde-meuron-56-leonard-street-01.jpg
Tymczasem zaczęły się prace nad innym wieżowcem mieszkalnym. I tym razem będzie to realizacja pionierska dla autorów projektu – to pierwszy wieżowiec w trwającej ponad trzydzieści lat karierze szwajcarskich architektów Herzoga i de Meurona. Budynek powstanie przy Leonard Street i Church Street w historycznym okręgu Tribeca w centrum Manhattanu, wśród brukowanych ulic i XIX-wiecznej zabudowy. Wieżowiec będzie miał 57 pięter i pomieści 145 apartamentów, z których każdy będzie miał inny, dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, układ wnętrz i prywatną przestrzeń zewnętrzną. Ostatnie dziewięć pięter jest przeznaczone na penthouse’y, z których będzie się rozciągał widok na miasto, aż po wybrzeże Atlantyku.

Wieżowiec Herzoga i de Meurona odznacza się rzeźbiarsko, „pikselowo” ukształtowanymi, pełnymi uskoków elewacjami, które nadają bryle rozedrgany, niestabilny wygląd. Ważnym aspektem jest otwarcie na otoczenie poprzez liczne balkony i duże okna. Dzięki nim 56 Leonard Street nie będzie kolejnym lśniącym, nowoczesnym i hermetycznie zamkniętym obiektem, ale będzie zintegrowany z miejskim krajobrazem.
BExydgWUdNWkDL8gk01ULVMYFQ0QXJqpjRZsych7Z1atmdosOZ3xfmhAXEAu_herzogde-meuron-56-leonard-street-02.jpg
Projekt przewiduje także integrację wieżowca ze strefą publiczną ulicy – główny narożnik budynku będzie zaakcentowany przez rzeźbę światowej sławy artysty Anisha Kapoora. W ten sposób zostanie podkreślony nierozerwalny związek kultury i przestrzeni miejskiej. Masywna, opływowa, błyszcząca struktura ze stali o formie lekko spłaszczonego balonu będzie niewątpliwie nowym, ważnym punktem na kulturalnej mapie Manhattanu i całego Nowego Jorku. Udział Kapoora w kształtowaniu zewnętrznej strefy wieżowca przy 56 Leonard Street, wpisuje się w jego poszukiwania w zakresie fizycznych i psychologicznych aspektów przestrzeni, których efektem są instalacje „Cloud Gate” w Millennium Park w Chicago, “Sky Mirror” w Rockefeller Center na Manhattanie, czy realizowany w dolinie rzeki Tees w północno wschodniej Anglii projekt, o którym już pisaliśmy.

Zobacz inne, nowe wieżowce nowojorskie.
3i0VYuca3AQJRzgwsq8ZqkQtOG52H9jJkUQQPx1dDaKgIOXgEhXutcTp7mRq_herzogde-meuron-56-leonard-street-03.jpg
TJhl6FC9lLTH9dfl9vuqJ7M8Pla4Kb3MKeWitXbu7B4Sly6Ok4ybKDruisB1_herzogde-meuron-56-leonard-street-04.jpg
BfM260AX1f9YF9AsTmMGHINMzQGQNIqFB0BT4ZBAExACaPEbiL9NdaYjqM0C_herzogde-meuron-56-leonard-street-05.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera