W górę... - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W górę...

 

Czas czytania: ~3 min


kVmrf2Izo7W6cVLVtqRGWW9v3TADYclwNPLdYzgEg1X5baRwMPcycAN2Bk7c_oma-w-ny.jpg
Nowy Jork ciągle pnie się w górę. Pisząc niedawno o wieżowcu One Madison Park autorstwa Cetra-Ruddy wspominaliśmy o planowanym kolejnym drapaczu chmur, którego projekt powstaje w pracowni Rema Koolhaasa. Kilka dni temu został on zaprezentowany i wkrótce ma się rozpocząć budowa, która potrwa do 2010 r. Również za dwa lata pierwsi mieszkańcy mają się wprowadzić do apartamentowca Herzoga i de Meurona, którego realizacja właśnie się rozpoczęła.
9giuYkdHSJxYtrkfPhdpX6aprVcmw6MmpV45mXigvtx7avJp9dfbbaBPBYLF_oma-w-ny2.jpg
Wieżowiec OMA stanie przy skrzyżowaniu ulic 23 East i 22nd i będzie kolejnym luksusowym wysokościowcem, który wzbogaci krajobraz okręgu Flatiron na Manhattanie. Będzie miał 24 piętra, na których znajdzie się 18 apartamentów, kino Creative Artists Agency (CAA), basen i siłownia. Najważniejsza jest jednak forma budynku – wyróżniać się on będzie ekspresyjnie ukształtowaną bryłą, utworzoną z przesuniętych względem siebie i tworzących schodkową strukturę pięter, które z jednej strony będą nadwieszone nad ulicą. Rem Koolhaas wskazuje, że taka struktura nawiązuje do historycznych nowojorskich wieżowców ze schodkowymi zwieńczeniami i dzięki temu nowy obiekt nie będzie zupełnie obcym tworem w panoramie miasta. Jednocześnie jego odważna forma sprawi, że będzie się wyróżniał się na tle innych wysokościowców. Będzie to pierwszy apartamentowiec OMA w Nowym Jorku. Jego budowa ma się zakończyć w 2010 r.
ArPQLUz9L3OTvhEchU0wSKeyWMLcVRaXzpbcwHpytz4sUYWRkLh709ymrqug_herzogde-meuron-56-leonard-street-01.jpg
Tymczasem zaczęły się prace nad innym wieżowcem mieszkalnym. I tym razem będzie to realizacja pionierska dla autorów projektu – to pierwszy wieżowiec w trwającej ponad trzydzieści lat karierze szwajcarskich architektów Herzoga i de Meurona. Budynek powstanie przy Leonard Street i Church Street w historycznym okręgu Tribeca w centrum Manhattanu, wśród brukowanych ulic i XIX-wiecznej zabudowy. Wieżowiec będzie miał 57 pięter i pomieści 145 apartamentów, z których każdy będzie miał inny, dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, układ wnętrz i prywatną przestrzeń zewnętrzną. Ostatnie dziewięć pięter jest przeznaczone na penthouse’y, z których będzie się rozciągał widok na miasto, aż po wybrzeże Atlantyku.

Wieżowiec Herzoga i de Meurona odznacza się rzeźbiarsko, „pikselowo” ukształtowanymi, pełnymi uskoków elewacjami, które nadają bryle rozedrgany, niestabilny wygląd. Ważnym aspektem jest otwarcie na otoczenie poprzez liczne balkony i duże okna. Dzięki nim 56 Leonard Street nie będzie kolejnym lśniącym, nowoczesnym i hermetycznie zamkniętym obiektem, ale będzie zintegrowany z miejskim krajobrazem.
BExydgWUdNWkDL8gk01ULVMYFQ0QXJqpjRZsych7Z1atmdosOZ3xfmhAXEAu_herzogde-meuron-56-leonard-street-02.jpg
Projekt przewiduje także integrację wieżowca ze strefą publiczną ulicy – główny narożnik budynku będzie zaakcentowany przez rzeźbę światowej sławy artysty Anisha Kapoora. W ten sposób zostanie podkreślony nierozerwalny związek kultury i przestrzeni miejskiej. Masywna, opływowa, błyszcząca struktura ze stali o formie lekko spłaszczonego balonu będzie niewątpliwie nowym, ważnym punktem na kulturalnej mapie Manhattanu i całego Nowego Jorku. Udział Kapoora w kształtowaniu zewnętrznej strefy wieżowca przy 56 Leonard Street, wpisuje się w jego poszukiwania w zakresie fizycznych i psychologicznych aspektów przestrzeni, których efektem są instalacje „Cloud Gate” w Millennium Park w Chicago, “Sky Mirror” w Rockefeller Center na Manhattanie, czy realizowany w dolinie rzeki Tees w północno wschodniej Anglii projekt, o którym już pisaliśmy.

Zobacz inne, nowe wieżowce nowojorskie.
3i0VYuca3AQJRzgwsq8ZqkQtOG52H9jJkUQQPx1dDaKgIOXgEhXutcTp7mRq_herzogde-meuron-56-leonard-street-03.jpg
TJhl6FC9lLTH9dfl9vuqJ7M8Pla4Kb3MKeWitXbu7B4Sly6Ok4ybKDruisB1_herzogde-meuron-56-leonard-street-04.jpg
BfM260AX1f9YF9AsTmMGHINMzQGQNIqFB0BT4ZBAExACaPEbiL9NdaYjqM0C_herzogde-meuron-56-leonard-street-05.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji
22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera