Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Riegler Riewe Architekci dla Bulwaru Filadelfijskiego

 

Czas czytania: ~2 min


Riegler Riewe Architekci zaprojektują Bulwar Filadelfijski w Toruniu

 

f9ukJNWaewOfK0PQBXmiIf6D8ywipf5JA9ahJZEW5L9QAib2RYHLDBVAH8GG_riegler-riewe-torun-2.jpg

14 maja 2015 roku rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pierwszą nagrodę otrzymała austriacka pracownia, mająca też swoją filię w Katowicach, czyli Riegler Riewe Architekci.

ltNOVMQ6J6KjJp4LErW0CSse21o94cGaQUnyd4xMyNup25S2yUkEnZTcPK5n_riegler-riewe-torun-3.jpg

Riegler Riewe Architekci są doskonale w Polsce znani – to oni zaprojektowali siedzibę Nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ten wielokrotnie nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród gmach, w nowy i oryginalny sposób odnoszący się do postindustrialnego dziedzictwa Śląska.

Teraz Riegler Riewe Architekci wygrali w konkursie, ogłoszonym przez władze miasta Torunia na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego. Konkurs dotyczył pasu nabrzeża Wisły o długości 2 km, znajdującego się pomiędzy mostem kolejowym a granicami niedawno zagospodarowanej przystani AZS. Ów dwukilometrowy pas nabrzeża ciągnie się wzdłuż linii murów obronnych Zespołu Staromiejskiego, murów wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń oraz granicami terenów prywatnych. Celem konkursu był wybór koncepcji, w której nowe, atrakcyjne dla mieszkańców o turystów funkcje połączone by były z odpowiednim wyeksponowaniem historycznej tkani tej okolicy.

g7Ep8phEumqOoEKZ5g4t4CBtBdTc8OhxZaJ4o4xCNEsUDzZdjfsdrtUqnYPd_riegler-riewe-torun-1.jpg

Riegler Riewe Architekci otrzymali w konkursie pierwszą nagrodę, a rywalizowało z nimi aż 69 zespołów projektowych z kraju i zagranicy. Jury do finału zakwalifikowało pomysły zastępujących pracowni: Atelier Loos van Vliet z Holandii, Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. z Warszawy, MD Polska Sp. z o.o. ze Szczecina, Pracownia 44STO Marty Gocek z Gliwic, Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic i WXCA Sp. z o.o. z Warszawy.

Najlepszy projekt zgłosiło biuro Riegler Riewe Architekci. Jak uzasadnili swój wybór jurorzy, projekt odznaczał się jednorodną koncepcją zieleni, podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności (projektanci chcą, by zieleń była użytkowana, a nie obstawiona tabliczkami „Nie deptać trawników”). Według Riegler Riewe Architekci to właśnie zróżnicowana pod względem wysokości zieleń ma być głównym czynnikiem formującym przestrzeń Bulwaru (projektanci widzą tu krzewy, kwiaty, pachnące zioła, duży trawnik). W tak uformowana przestrzeń wprowadzono elementy architektoniczne: schody z terasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe oraz zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod funkcje gastronomiczne. W projekcie Riegler Riewe Architekci na Bulwarze pierwszeństwo otrzymać by mieli piesi i rowerzyści.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane na Bulwarze Filadelfijskim ruszą około 2017 roku.

Źródło informacji: torun.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera