Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolejna płaszczka

 

Czas czytania: ~3 min


s5K8B5HJfgbbP1ikvBDfCzkqzunamrUo7WjoH9AoQJFF1sjF2Y3yYnypEXVB_concert-hall5.jpg
W Czeskich Budziejowicach ma powstać nowe Centrum Koncertowe i Kongresowe, zaprojektowane przez Future Systems – biuro architektoniczne Jana Kaplicky’ego. Jego biomorficzna forma, przypominająca wyrzuconą na brzeg olbrzymią płaszczkę o lśniącej, czarnej skórze, wpisuje się w preferowaną przez czeskiego architekta estetykę blobu.
PDYkWBdVtCtgTqMrRdexekVcaxI9dGxUhP5mwYeJAtK2BHVjqM0sN0iF2Piu_concert-hall4.jpg
Jan Kaplicky:
„Nowe centrum będzie nosić imię jednego z najbardziej znanych czeskich kompozytorów – Antonina Dvořáka. Ma powstać na dawnych terenach wojskowych i być dowodem na zaangażowanie czeskich władz w życie kulturalne kraju. Unikalny projekt będzie łączyć funkcje kulturalne i komercyjne. Wnętrze, w którym znajdą się sale muzyczne, parkiet taneczny, kawiarnie i restauracje, zapraszać będzie wspaniale oświetloną, otwartą przestrzenią.

Budynek, wyposażony w dwie sale koncertowe – filharmonii na 1000 miejsc i muzyki kameralnej na 400, wprowadza rozwiązania zupełnie nowe na polu architektury obiektów muzycznych. Po raz pierwszy za sceną dla orkiestry pojawia się wielkie, eleganckie okno, które umożliwi słuchaczom jednoczesną kontemplację pięknego widoku na park, rozciągający się za budynkiem. Wnętrze każdej z sal kształtują płynne, zmysłowe, łagodnie zakręcające linie, które umożliwiły osiągnięcie idealnego połączenia piękna i świetnej akustyki. Korzystnie wpływa na nią również wspomniane okno. Siedziba orkiestry w Czeskich Budziejowicach to połączenie kultury i muzyki z wrażliwością i zrozumieniem dla potrzeb każdego użytkownika. Jednocześnie odznacza się ekscytującą narracją, co jest charakterystyczne dla wszystkich projektów Future Systems”.

W parze z obłymi formami idzie odważna kolorystyka – w holu głównym dominuje chłodny błękit, który podkreśla „morskie” skojarzenia z formą budynku, w salach koncertowych pojawiają się natomiast barwy żółte i pomarańczowe o różnym nasyceniu i intensywności. Formy krzeseł zaprojektowanych specjalnie do tych sal powtarzają organiczne linie architektury i żywe kolory, wprowadzone do wnętrz.

Jan Kaplicky, czeski architekt, mieszkający i pracujący w Londynie, ma już na swoim koncie kilka „blobowych” realizacji, min. w Birmingham i Neapolu, trwa również budowa Maserati Museum w Modenie. W rodzimych Czechach ma jednak mniej szczęścia. Przyszłość jego projektu Czeskiej Biblioteki Narodowej, który został wyłoniony w konkursie w 2007 r., do tej pory stoi pod znakiem zapytania. Organiczna forma budynku, ubrana w kontrastowo zestawione zielenie i fiolety, nie wszystkim przypadła do gustu. Przeciwnicy realizacji obiektu twierdzą, że zrealizowany w ważnej części starego miasta, zaburzy panoramę tej części Pragi. Ale kwestia estetyki to nie jedyny problem. Zarzuca mu się również, że nie nadaje się do celów ekspozycyjnych, co było jednym z warunków konkursowych i że jest zbyt drogi. Mimo, że zainteresowanie budową biblioteki wyraziły już władze Brna i Edynburga, Kaplicky nie chce zmieniać miejsca jej przeznaczenia. Sprawa biblioteki pozostaje wciąż nierozstrzygnięta. Ciekawe, czy budziejowicka sala koncertowa uniknie scenariusza biblioteki…
R2GgFdG4hRg0t5w03FGXpm9k2mnujR6cKbOp7uhH8GNsc4ye0JSBflAB7h2O_concert-hall3.jpg
8CPSe0IHJzgTctf8QRogQ7jckoZBrkErgGTxwxTHWgnNYbNeT0cC0QQKnu8R_concert-hall2.jpg
JVOBAh6m8FOpzmR3kJyJTR2eOGcSxlNOqGgzPldMQ0f7H6N2HdYAqjC8J1Cj_future-systems-library.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Ażurowy stadion dla kultowego klubu
Ażurowy stadion dla kultowego klubu

Pod koniec kwietnia 2022 roku został oddany do użytku nowy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego zlokal ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera