Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody RIBA rozdane

 

Czas czytania: ~3 min


GQzHXXF7OAUAHwBDQxDjO6lYx6HLZM6PMfUYDkCHBBen17pl21B6JdhNO7ae_accordia.jpg
W sobotę, 11 października, zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji RIBA Stirling Prize, przyznawanej najlepszemu budynkowi, zaprojektowanemu przez brytyjskich architektów. Nagroda trafiła w ręce Alison Brooks Architects and Macreanor Lavington za realizację zespołu mieszkaniowego Accordia w Cambridge. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Arena and Convention Centre w Liverpoolu, a zwycięzcy otrzymali 20 tysięcy funtów.
x9SrDMB7f6dkbaU2xVJ1mqVBqDf01y38gdRmKmGMa5w45oZ296ohjRllTl0j_accordia2.jpg
O Accordii pisaliśmy szerzej, kiedy znalazła się wśród kandydatów do tej prestiżowej nagrody. Jury, w składzie: Eva Jiricna (Eva Jiricna Architects), Gordon Murray (Murray Dunlop Architects), Shelley McNamara (Grafton Architects); Kieran Long (wydawca „The Architects’ Journal”) i Diarmuid Gavin (projektant krajobrazu z Diarmuid Gavin Design) tak uzasadniło swoją decyzję:

„Ten zespół gęstej zabudowy w najlepszy sposób udowadnia, że masowe budownictwo mieszkaniowe może reprezentować wysoki poziom architektury. Cały projekt opiera się na budowaniu relacji: między architektem i deweloperem/konstruktorem i klientem, między trzema różnymi firmami architektonicznymi – Feilden Clegg Bradley, Maccreanor Lavington i Alison Brooks Architects i w końcu między prywatną i publiczną przestrzenią zewnętrzną. Te ostatnie kształtują nowy model życia na „zewnątrz i wewnątrz” w przestrzeniach wspólnych na dachach budynków, wewnętrznych dziedzińcach i wielkich, półpublicznych ogrodach.”

Accordia pokazuje też, że zaangażowanie lokalnych władz w projektowanie nowoczesnych mieszkań może mieć korzystny wpływ na ostateczny efekt i że dobra architektura nie potrzebuje efekciarstwa i tanich chwytów reklamowych. Zespół mieszkaniowy, zaprojektowany przez Feilden Clegg Bradley, Maccreanor Lavington i Alison Brooks Architects został już doceniony nagrodą Housing Design Awards(2006), Building for Life Awards: Gold Standard (2006), National Homebuilder Design Awards (2006) oraz Civic Trust (2007).

Accordia pokonała pięciu innych kandydatów: Amsterdam Bijlmer Arena Station, w Amsterdamie (Grimshaw and ARCADIS Architecten), Manchester Civil Justice Centre w Manchesterze (Denton Corker Marshall), Nord Park Cable Railway w Innsbrucku (Zaha Hadid Architects), Royal Festival Hall w Londynie (Allies and Morrison) i Westminster Academy w Naim Dangoor Centre w Londynie (Allford Hall Monaghan Morris).
Royal Institute of British Architects przyznało również nagrody specjalne:

W kategorii domów, łączących innowacyjny design z rozwiązaniami ekologicznymi wygrał kompleks zabudowań Oxley Woods w Milton Keynes, zaprojektowany przez zespół Taylor Wimpel-Richard Rogers Partnerships.
Za najlepszy projekt, którego realizacja kosztowała mniej niż milion funtów, uznano Sackler Crossing w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, autorstwa David Sheppard Architects.

Modernizacja Starego Rynku w Nottingham, zrealizowana na podstawie projektu Gustafsona Portera otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna.

W kategorii konserwacji, restauracji i adaptacji dawnej architektury nagrodę otrzymała renowacja stacji St Pancras International opracowana przez Alastaira Lansley’a.

Westminster Academy w Naim Dangoor Centre autorstwa Allford Hall Monaghan Morris otrzymała nagrodę w kategorii najlepszego budynku szkolnego.

The Manchester Civil Justice Centre, zaprojektowany przez biuro Denton Corker Marshall zostało uznane za najlepszy przykład budynku, który w najbardziej elegancki i trwały sposób przedstawia zasadę ciągłości architektury.
W6AwRdnqixkqkAvJDQJldwxQDflUgKzuyRzlYgKVXpGYPdV6qPKOJPC6PqBC_accordia3.jpg
YwYrH4bAM1HYjRndLe1CmKR6FFZ41NTGhaTMsUaYiSyWRBo6PoJOmO3ZCc9l_accordia4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera