Nagrody RIBA rozdane - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody RIBA rozdane

 

Czas czytania: ~3 min


GQzHXXF7OAUAHwBDQxDjO6lYx6HLZM6PMfUYDkCHBBen17pl21B6JdhNO7ae_accordia.jpg
W sobotę, 11 października, zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji RIBA Stirling Prize, przyznawanej najlepszemu budynkowi, zaprojektowanemu przez brytyjskich architektów. Nagroda trafiła w ręce Alison Brooks Architects and Macreanor Lavington za realizację zespołu mieszkaniowego Accordia w Cambridge. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Arena and Convention Centre w Liverpoolu, a zwycięzcy otrzymali 20 tysięcy funtów.
x9SrDMB7f6dkbaU2xVJ1mqVBqDf01y38gdRmKmGMa5w45oZ296ohjRllTl0j_accordia2.jpg
O Accordii pisaliśmy szerzej, kiedy znalazła się wśród kandydatów do tej prestiżowej nagrody. Jury, w składzie: Eva Jiricna (Eva Jiricna Architects), Gordon Murray (Murray Dunlop Architects), Shelley McNamara (Grafton Architects); Kieran Long (wydawca „The Architects’ Journal”) i Diarmuid Gavin (projektant krajobrazu z Diarmuid Gavin Design) tak uzasadniło swoją decyzję:

„Ten zespół gęstej zabudowy w najlepszy sposób udowadnia, że masowe budownictwo mieszkaniowe może reprezentować wysoki poziom architektury. Cały projekt opiera się na budowaniu relacji: między architektem i deweloperem/konstruktorem i klientem, między trzema różnymi firmami architektonicznymi – Feilden Clegg Bradley, Maccreanor Lavington i Alison Brooks Architects i w końcu między prywatną i publiczną przestrzenią zewnętrzną. Te ostatnie kształtują nowy model życia na „zewnątrz i wewnątrz” w przestrzeniach wspólnych na dachach budynków, wewnętrznych dziedzińcach i wielkich, półpublicznych ogrodach.”

Accordia pokazuje też, że zaangażowanie lokalnych władz w projektowanie nowoczesnych mieszkań może mieć korzystny wpływ na ostateczny efekt i że dobra architektura nie potrzebuje efekciarstwa i tanich chwytów reklamowych. Zespół mieszkaniowy, zaprojektowany przez Feilden Clegg Bradley, Maccreanor Lavington i Alison Brooks Architects został już doceniony nagrodą Housing Design Awards(2006), Building for Life Awards: Gold Standard (2006), National Homebuilder Design Awards (2006) oraz Civic Trust (2007).

Accordia pokonała pięciu innych kandydatów: Amsterdam Bijlmer Arena Station, w Amsterdamie (Grimshaw and ARCADIS Architecten), Manchester Civil Justice Centre w Manchesterze (Denton Corker Marshall), Nord Park Cable Railway w Innsbrucku (Zaha Hadid Architects), Royal Festival Hall w Londynie (Allies and Morrison) i Westminster Academy w Naim Dangoor Centre w Londynie (Allford Hall Monaghan Morris).
Royal Institute of British Architects przyznało również nagrody specjalne:

W kategorii domów, łączących innowacyjny design z rozwiązaniami ekologicznymi wygrał kompleks zabudowań Oxley Woods w Milton Keynes, zaprojektowany przez zespół Taylor Wimpel-Richard Rogers Partnerships.
Za najlepszy projekt, którego realizacja kosztowała mniej niż milion funtów, uznano Sackler Crossing w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, autorstwa David Sheppard Architects.

Modernizacja Starego Rynku w Nottingham, zrealizowana na podstawie projektu Gustafsona Portera otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna.

W kategorii konserwacji, restauracji i adaptacji dawnej architektury nagrodę otrzymała renowacja stacji St Pancras International opracowana przez Alastaira Lansley’a.

Westminster Academy w Naim Dangoor Centre autorstwa Allford Hall Monaghan Morris otrzymała nagrodę w kategorii najlepszego budynku szkolnego.

The Manchester Civil Justice Centre, zaprojektowany przez biuro Denton Corker Marshall zostało uznane za najlepszy przykład budynku, który w najbardziej elegancki i trwały sposób przedstawia zasadę ciągłości architektury.
W6AwRdnqixkqkAvJDQJldwxQDflUgKzuyRzlYgKVXpGYPdV6qPKOJPC6PqBC_accordia3.jpg
YwYrH4bAM1HYjRndLe1CmKR6FFZ41NTGhaTMsUaYiSyWRBo6PoJOmO3ZCc9l_accordia4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom na pochyłej działce
Dom na pochyłej działce

W przyszłym roku ma być gotowy dom, zlokalizowany na pochyłej działce w Małopolsce, zaprojektowany p ...

Hala sportowa w modernistycznym kontekście
Hala sportowa w modernistycznym kontekście

Miasto Stalowa Wola kojarzy się z przemysłem – w końcu było najważniejszym środkiem Centralnego Okrę ...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera