Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nietypowy budynek dla studentów

 

Czas czytania: ~2 min


Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy otrzymał właśnie pozwolenie na budowę Bydgoskiego Akceleratora Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich (BAIRI)

 

pIG7pT6RXskp1B1zLjb5FuvLDG7WE66Sm6RuHtPNcyI7uTpfnBDmFxz4IgbQ_bairi01.jpg

Nietypowy budynek ma wyrosnąć przy ulicy Kaliskiego w Bydgoszczy. To inwestycja Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który chce rozbudować kompleksu budynków Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Właśnie dostał pozwolenie na budowę Bydgoskiego Akceleratora Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich.

WOHjwWRktCs6LscpRwz7KKD5dW0A5NuORK4vNc7Uarbo0POmz7T6BjaQutn7_bairi03.jpg

Nietypowy budynek będzie służył studentom. Ale w ostatnich latach w Bydgoszczy powstało więcej obiektów o mniej oczywistych formach. Taką realizacją jest choćby nowy dworzec kolejowy, którego nietypowy kształt o głęboko podciętym parterze został wymyślony, aby odsłonić widok na dawny budynek stacji. Mnóstwo nagród architektonicznych kilka lat temu dostała także nowa marina, służąca nie tylko wodniakom, ale i lubiącym relaks nad wodą mieszkańcom czy turystom.

Ew4ZJ8sRNwvTPy8GYsNtlQKUomkL6UcD6xR5VLFOnWTs4aQm3llLLPy4qIVJ_bairi05.jpg

Nietypowy budynek Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego ma mieścić nowoczesne laboratoria, służące m.in. studentom budownictwa. Jak można się dowiedzieć od inwestora, „przestrzeń na laboratoria ma być podzielona na moduły, które będzie można w sposób elastyczny konfigurować pod kątem różnych badań. W bryłę budynku ma zostać wkomponowany także zautomatyzowany żuraw pozwalający na wymianę testowanych urządzeń”. Trzykondygnacyjny budynek ma być skomponowany w maksymalnie elastyczny sposób, aby jego wnętrza łatwo dawały się adaptować do różnych rodzajów badań.

Nietypowy budynek ma służyć nowatorskim badaniom, dlatego też ma otrzymać futurystyczną formę. Co więcej, gmach ma być nie tylko „opakowaniem” dla laboratoriów, ale i sam ma służyć jako ple badań. Wkomponowany w bryłę dźwig budowlany ma umożliwić studentom przebudowywanie obiektu nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Możliwość modyfikacji bryły ma się przydawać przy okazji testowania różnych materiałów czy technik budowlanych. Na zewnątrz mają być też wyeksponowane wszystkie instalacje (elektryczna, wodno – kanalizacyjna, grzewcza) – i one mają pełnić funkcję przyborów naukowych. Tę nietypową ideę tłumaczy profesor Adam Podhorecki, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP: „Pomysł jest oryginalny i unikatowy na skalę europejską, bo budynek sam w sobie będzie laboratorium. Ściany na przykład będzie można wymieniać, sprawdzając ich parametry akustyczne i cieplne. Jak nam się znudzi jedna ściana, to weźmiemy inną”.

81aHBep2wdECcHQOt0puwKDYoElOsIEsR8poxBAEt4N8NxpJS60Gz62odGjz_bairi02.jpg

Nietypowy budynek na wizualizacjach przedstawia się dość zaskakująco – jego dziwna bryła wzbudziła już sporo kontrowersji. Jak obiekt będzie się prezentował w rzeczywistości – dowiemy się zapewne za kilka lat, gdy budynek powstanie.

Bydgoski Akcelerator Interdyscyplinarnych Rozwiązań Inżynierskich
Lokalizacja: Bydgoszcz, ul. Kaliskiego
Inwestor: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
Projektant: Robert Barełkowski
Powierzchnia zabudowy: 5700 m2
Zagospodarowany teren: ok. 1,85 ha
Szacowany koszt budowy: ok. 60 mln zł
Źródło ilustracji: metropoliabydgoska.pl, bydgoszcz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera