Archi wynalazki 2008 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archi wynalazki 2008

 

Czas czytania: ~3 min


Qrphv6CIkHS7BiVpq2bo1DD65773TwLBcVRJtLE6UO3tMiGzfUr1KUQznZQK_dynamic-tower-dubaj.jpg
O architekturze powinno być głośno. Tylko wtedy spełnia swoją podstawową rolę – daje zarobić deweloperom. Najlepszą drogą do rozgłosu jest bycie „naj”. Tworzenie architektury „naj” ułatwia zaś projektantom ścisła współpraca z inżynierami. Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o budynkach NAJwyższych, NAJnowocześniejszych itp., w konsekwencji place budowy zamieniają się w laboratoria, a o dziełach architektury można myśleć w kategorii wynalazków.
Nie dziwi więc uwzględnienie obiektów architektonicznych na liście najważniejszych odkryć minionego roku, którą opracowała redakcja dziennika Times. Pojawiła się tam obok innowacyjnych odkryć z innych dziedzin, min. genetyki, pojazdów kosmicznych, robotyki, komunikacji miejskiej i sportu.

W spisie Timesa architektura zagościła dwukrotnie – jurorzy docenili innowacyjność Dynamic Tower Davida Fishera w Dubaju i paryskiego trójkątnego wieżowca, zaprojektowanego przez Herzoga i de Meurona. Niezwykłość pierwszego obiektu polega na tym, że każde z jego 80 pięter, mieszczących hotel, biura i apartamenty, może się obrócić o 360 stopni, niezależnie od innych i z inną niż pozostałe prędkością. Budowa mobilnego wieżowca już się rozpoczęła i ma się zakończyć w 2010 r. Więcej o Dynamic Tower pisaliśmy tu
KvwnJOOChgZDMFHbgvVtzdlWkTSAcnacviw0y55DE6ThXnA3ypCNv4T0P7ON_hdm-pyramid-1.jpg
Drugim budynkiem, którego nowatorstwo doceniono, jest Le Projet Triangle Herzoga i de Merona. Jurorzy podkreślili pomysłowość szwajcarskich architektów – Le Projet Triangle jest, według nich, tak samo zadziwiający jak Ptasie Gniazdo. 50-piętrowy wieżowiec będzie się odznaczał smukłą, trójkątną sylwetką ze szkła i stali, przypominającą płetwę rekina. Ponadto został usytuowany tak, by nie rzucać cienia na otaczające go ulice. Jury: „Piramida jest jednym z najstarszych kształtów, jakie pojawiły się w historii architektury, ale smukły trójkąt? To jest nowość. Czyżby to kształt budynków przyszłości?”. Więcej o Le Projet Triangle tu.
Oba budynki trafiły na listę Timesa dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, zarówno formalnym, jaki i technologicznymi. Wśród najlepszych wynalazków mijającego roku znalazła się również związana z architekturą nowa technologia, która może odmienić oblicze miast. Tym razem jednak nie pod względem wizualnym, ale ekologicznym. To smogożerny cement, który powstał we włoskiej firmie Italcementi, a jego receptura jest owocem dziesięcioletnich badań. Otrzymuje się go przez zmieszanie zwykłego cementu z czynnikiem zwanym fotokatalizatorem (dwutlenek tytanu), który przyspiesza naturalny proces rozkładu smogu na czynniki pierwsze. Producent twierdzi, że pokrycie budynków i ulic warstwą nowego cementu zredukuje zawartość tlenku azotu w powietrzu o 60% – można to sprawdzić w miasteczku Segrate w pobliżu Mediolanu, gdzie cement ten wprowadzono na jednej z bardziej ruchliwych ulic. Warstwa TX Active – bo taką nazwę nosi smogożerny materiał – ma również sprawić, że budynki dłużej będą czyste.

Podepnij swój artykuł

tagi

22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji
22 maja rusza Biennale Architektury w Wenecji

Już 22 maja 2021 rozpocznie się Biennale Architektury w Wenecji, czyli – używając nazwy oficjalnej, ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera