Palma pod chmurą - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Palma pod chmurą

 

Czas czytania: ~2 min


5MoZQizsYJ0F4cTZFMo7HwAaTz8A5FMh8qTviVwTsGPLta2FjLJjxU0erD36_sky-gardens.jpg
Wraz ze wzrostem mody na ekologię, rosną również oczekiwania co do stosowania w architekturze rozwiązań przyjaznych środowisku. Najlepiej, żeby były one połączone z tworzeniem przestrzeni przyjaznej człowiekowi i sprzyjającej rozwojowi stosunków międzyludzkich.
h7L0TQVVCNwZjSxLtU398apnMeqrxw49XnJJgxeviyNirvObVQ35NhgzPgaN_sky-gardens2.jpg
Londyńskie biuro Amin Taha Architects i ich klient – Fraser Properties, zdobyli właśnie zgodę na budowę Vauxhall Sky Garden – 130-metrowego wieżowca, w którym znajdą się mieszkania, biura i handel. Budynek stanie przy Vauxhall Cross, na wyznaczonym niedawno przez Greater London Authority (GLA) terenie „Nine Elms Opportunity Area”, rozciągającym się od Lambeth Bridge po Battersea Power Stadion. Obszar ten ma się wkrótce stać największym po Canary Warf skupiskiem zabudowy w stolicy Wielkiej Brytanii.
YergDYuSvM2vv4GUr8YknSTpGLFRUcPiYUVqxbyZWLByPpcwgrbgy7Rcm5ew_sky-gardens3.jpg
Najważniejszym elementem Vauxhall Sky Gardens będą, jak sama nazwa wskazuje, ogrody. Jeden znajdzie się mniej więcej w 1/3 wysokości budynku, drugi – na jego szczycie. Oba ogrody będą zajmowały całą powierzchnię piętra i będą wysokie na trzy kondygnacje. W ich układzie przewidziano zarówno mniejsze zakątki, służące odpoczynkowi w niewielkim towarzystwie, jak i otwarte przestrzenie przeznaczone na spotkania większych grup. W ten sposób ogrody stają się forum, umożliwiającym zerwanie z anonimowością mieszkańców i tworzenie mikrospołeczności w ramach dużej wspólnoty. Będą one również pełnić bardziej przyziemną funkcję – przewidziano w nich powierzchnię na uprawy świeżych warzyw na potrzeby mieszkańców.
cUpLR5luAWFD8eoZebuk0xeCoQbgxz81VgbezwOwo3DSxGtbfj74lpDa77cy_sky-gardens4.jpg
Zaprojektowany wspólnie przez Amin Taha Architects i firmę WSP Engineers budynek ma być wzorcowym, urbanistycznym modelem integracji środowiska naturalnego i społecznej odpowiedzialności. Ważnym aspektem jest tu sposób spełnienia warunków, niezbędnych do uzyskanie zgody na budowę obiektów mieszkaniowych w Londynie. Obowiązujący tam przepis o konieczności zapewnienia mieszkańcom wygód sprowadzany jest przeważnie do zapewnienia zewnętrznych balkonów przy każdym mieszkaniu i – czasami – zielonych tarasów na dachach budynków. Dzięki temu wewnątrz budynku zostaje więcej miejsca na lokale mieszkalne. Amin Taha Architects, współpracując blisko z lokalnymi władzami do spraw planowania, GLA, komisją do spraw architektury i środowiska (CABE) oraz English Heritage – organizacji dbającej o zachowanie angielskiego dziedzictwa kulturowego, zrezygnowała z tej praktyki. Zamiast przeznaczyć dodatkowych sześć kondygnacji na mieszkania – do budynku wprowadzono ogrody. Niby żadna nowość (o wieżowcu z wewnętrznymi ogrodami, który ma powstać w Jekaterynburgu, pisaliśmy tutaj), ale w porównaniu z naszymi standardami brzmi na razie trochę egzotycznie.
Inwestycja ma się zakończyć w 2012 r. i kosztować 90 milionów euro
DMwz9F8LxtIKFlP9qjUR91hhEVcG25EJ3kuMkGKTuFYJvpc8r4Ij8BQ3os6g_sky-gardens5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera