Z bambusem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z bambusem

 

Czas czytania: ~3 min


YPdbP6Jk4M6ldMLlkUTRfP8clb8JsAWfb29j65pGPjaShV4Ip0D0UD3qqlSA_ofis-01.jpg
Słoweńskie biuro OFIS Arhitekti wygrało właśnie konkurs na projekt akademików przy paryskiej Route des Petits Ponts, na terenie Stade de Ladoumègue w 19 dzielnicy. Wyzwań, jakim musieli stawić czoła uczestnicy konkursu, było sporo: działka o niekorzystnym kształcie, konieczność szybkiej realizacji, zapewnienie dostępności dla niepełnosprawnych oraz wysokie standardy ekologiczne, związane z paryskim planem klimatycznym.
atKzQZb67qQpmW33bMFUucqNst3JAXfHZJKyUF1Na5vY31wVlxeDxSjHqU4u_ofis-02.jpg
Nowy kompleks jest częścią projektu rozwoju urbanistycznego, przygotowanego przez biuro Reichen & Robert architects. Zwycięska koncepcja OFIS Arhitekti zakłada realizację akademików, mieszczących 192 studia. Działka, na której powstaną, ma 11 metrów szerokości i 200 metrów długości i przylega do ulicy, przeznaczonej dla ruchu tramwajowego, rowerowego i pieszego. Kompleks będzie się składać z dwóch prostopadłościennych, żelbetowych bloków. Przestrzeń między nimi będzie pełnić funkcję bramy na teren założenia. Znajdzie się w niej również ogród – pomyślany jako miejsce relaksu i spotkań studentów. Drugi ogród z niewielkim parkiem znajdzie się na tyłach budynków i będzie miał charakter bardziej prywatny. Będą w nim również prezentowane dzieła sztuki.

Żeby przełamać monotonię zabudowy na długiej, wąskiej działce, wschodnie elewacje będą artykułowane mocno wysuniętymi loggiami. Ich układ wprowadzi zmienny rytm fasad, doda bryłom dynamiki i przełamie ich skalę. Obudowane bambusowymi ściankami loggie będą wyglądać jakby były ukryte w drewnianych kokonach. Według architektów, zastosowanie tego materiału sprawi, że budynki zyskają przyjazny, ludzki wymiar. Ponadto, bambusowe ekrany umożliwią kontrolę natężenia światła słonecznego zarówno w loggiach, jak i we wnętrzach mieszkań. Bambus, w postaci horyzontalnych listew pojawi się także na zachodnich elewacjach, gdzie będzie służył regulacji nasłonecznienia. Budynki mają również zostać obsadzone pnącymi roślinami, pełniącymi funkcje naturalnych filtrów.

Od nowych budynków oczekiwano przede wszystkim: ograniczonego zużycia energii elektrycznej oraz zapewnienia studentom zdrowego i przyjaznego naturalnemu środowisku miejsca zamieszkania, nauki, spotkań i zabawy. Żeby to osiągnąć, architekci postawili na silną integrację założenia z otoczeniem, naturalną wentylację mieszkań i maksymalizację terenów zielonych i rekreacyjnych. Sięgnęli również po proste, logiczne rozwiązania, zapewniające optymalną funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu.

Wnętrza obu akademików są zorganizowane analogicznie. Na parterze ulokowano mieszkania dostępne dla niepełnosprawnych, a także wspólną, otwartą przestrzeń. Wyżej znajdą się mieszkania i tarasy. Rozkład mieszkań ma zapewnić wygodę i funkcjonalność. Zostały one zaaranżowane tak, by maksymalnie wykorzystać naturalne czynniki, w myśl zasady, że miejsce pracy i nauki powinno być jasne, przestrzenne i dobrze przewietrzone. Większość wyposażona jest w loggie, będące przedłużeniem wewnętrznej przestrzeni, tworzące prywatną strefę zewnętrzną i zapewniające widok na otoczenie.

Tworzące główny rytm elewacji założenia paryskiego głębokie loggie, można uznać za jeden ze znaków rozpoznawczy pracowni OFIS. Odnaleźć je można w większości projektów mieszkalnych autorstwa słoweńskiego studia, choćby w prezentowanym już przez nas zespole Tetris Apartments w Lublanie
9zIRHzhHVAC2XW8QMVfZs3Grx0TmpTGlIuEhBIBDJNbp2p2MysDZMDivXCs4_ofis-03.jpg
cBoCvZGd68uGpFJArcgPBKA6FsGpgvZhUBZLp1okt5N4ugHqTZz95Y5Z4Br4_ofis-04.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera