Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krzywa świątynia wiedzy

 

Czas czytania: ~3 min


GaXiXdIOvy75sfd3qkwZCNZ60JgrQGkKsYFgblWzfSg5sCiJfFMXiFqmEF0E_high-school-la.jpg
W Los Angles zakończyła się budowa liceum nr 9, czyli School for the Visual and Performing Arts (szkoła sztuk wizualnych i teatralnych). Zaprojektowany przez biuro Coop Himmelb(l)au kampus powstał w centrum miasta, przy ruchliwej autostradzie 101 i ma być sztandarową realizacją szeroko zakrojonego planu budowy 155 nowych szkół w Los Angeles United School District do 2012 r.
MijhN5YV6EI6cHKQSQtpcYV89rSnuGkbOovbC1LNA2oDS2NFmqFeWkZE6oJu_high-school-la2.jpg
Zespół powstał na działce o powierzchni 10 akrów przy Grand Avenue, a jego program wpisuje się w ciąg usytuowanych wzdłuż alei instytucji, tworzących tzw. „korytarz kulturalny”. Są to min. Katedra Matki Boskiej od Aniołów José Rafaela Moneo, Walt Disney Concert Hall Franka Gehry’ego i Museum of Contemporary Art Araty Isozakiego.
ZZGu0Rher9Uhrtn73VlMtnK9OkWYmpGwig4xp0LbbrLlg1rtbeF70yV7WAAh_high-school-la3.jpg
Kompleks przeznaczony jest dla 1,8 tysiąca uczniów i podzielony jest na cztery sektory zwane akademiami, odpowiadające poszczególnym dziedzinom sztuki: sztukom wizualnym, teatrowi, muzyce i tańcowi. Kolejne trzy obiekty będą mieściły sale lekcyjne, bibliotekę i kawiarnię. Szczególne znaczenie mają dwa budynki – teatru i biblioteki. Pierwszy z nich otwiera się holem, znajdującym się w „kryształowej” bryle ze szkła i stali. Z niego widzowie są kierowani do głównej sali teatralnej z widownią na 1000 miejsc i stanowiskiem dla orkiestry. Następnie teatr przechodzi w ukośną wieżę, otoczoną spiralną rampą i zakończoną pomieszczeniem o powierzchni 3,5 tysięcy m², przeznaczonym na wystawy, konferencje i inne wydarzenia. Wieża ta, w intencji architektów, ma się stać nowym symbolem miejskiej sceny artystycznej. Teatr ma pełnić funkcje edukacyjne, ale będzie też otwarty dla publiczności. Będą też mogły z niego korzystać inne instytucje kultury. Obiekt mieszczący bibliotekę usytuowany jest w centrum szkolnego dziedzińca, z którego wyrasta jak ścięty, asymetryczny stożek z okulusem skierowanym w stronę nieba. Dzięki centralnemu położeniu i dynamicznej formie, ta „świątynia wiedzy” ma skupiać i jednocześnie generować energię, krążącą w budynku i wokół niego.
WBOY0eLJIWuTLU686lQivyHbKvnxaYjWukgVV1OcK7SeeIUfgzGkctSvl1vY_high-school-la4.jpg
Sale lekcyjne umieszczone są w otaczających działkę prostopadłościennych budynkach z oknami wzorowanymi na bulajach. Każda akademia zajmuje inny budynek, w którym znajdują się studia, pracownie, sale lekcyjne, pomieszczenia administracyjne i gabinety nauczycieli. Dzięki rozbiciu kompleksu na mniejsze elementy i stworzenie czterech tzw. „akademii” możliwe było stworzenie bardziej kameralnego środowiska pracy dla uczniów i nauczycieli. Jednocześnie, umieszczenie wszystkich budynków wokół wspólnego dziedzińca ma sprzyjać integracji różnych dziedzin nauki. Coop Himmelb(l)au: „Społeczeństwo przyszłości będzie społeczeństwem wiedzy. Jesteśmy przekonani, że ta wiedza nie będzie już rozbita na zamknięte dyscypliny, ale raczej zaczną powstawać punkty, w których będą się spotykać różne dziedziny wiedzy, jak nauka, sztuka, ekonomia i etyka. Dlatego też organizacja edukacji w przyszłości musi umożliwiać łączenia różnych dyscyplin wiedzy. Zaprojektowane przez nas Liceum nr 9 sytuuje się na pozycji takiej nowej, sztandarowej szkoły, w której edukacja artystyczna połączona jest z edukacją społeczną oraz kompleksową edukacją na polu nauki języków, matematyki i historii.” Budowa School for the Visual and Performing Arts zaczęła się marcu 2006 r. Szkoła zostanie otwarta we wrześniu 2009 r.
c8ewkAl0M4cNsTQdxvES152MCGuqhEgAV0JrMTNvnI2NwtLPNZ7xZ2oNfNBH_high-school-la5.jpg
yxk5ffDwEZXNM2sDhypP2Ug9faEvI3qYeY8j2HwklOA05R3aHd82asNhIPKB_high-school-la6.jpg
2BbsIjzgWQbYSuPfS8zlT26Jfk41dZEpeMG8vnDTSTFJY7Wr06dGPslte5II_high-school-la7.jpg
0jLV0gO9FeLVLA2la2AGJ7GSADAEw1W9J8UHJxsl0zlsY6P2sDDeXRPnPz6n_high-school-la8.jpg
PRa13ByunXtyecHA5aKgXIRnP3Tzg7MToYnNsUQLDxX12f6xe3S2ZiDeb3jt_high-school-la9.jpg
XQXQG5lOzxaISg5T315gNV7g1jy9nn4fpfoAVrZjq1obELsqkIxKFCb7G2n1_high-school-la10.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera