Krzywa świątynia wiedzy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krzywa świątynia wiedzy

 

Czas czytania: ~3 min


GaXiXdIOvy75sfd3qkwZCNZ60JgrQGkKsYFgblWzfSg5sCiJfFMXiFqmEF0E_high-school-la.jpg
W Los Angles zakończyła się budowa liceum nr 9, czyli School for the Visual and Performing Arts (szkoła sztuk wizualnych i teatralnych). Zaprojektowany przez biuro Coop Himmelb(l)au kampus powstał w centrum miasta, przy ruchliwej autostradzie 101 i ma być sztandarową realizacją szeroko zakrojonego planu budowy 155 nowych szkół w Los Angeles United School District do 2012 r.
MijhN5YV6EI6cHKQSQtpcYV89rSnuGkbOovbC1LNA2oDS2NFmqFeWkZE6oJu_high-school-la2.jpg
Zespół powstał na działce o powierzchni 10 akrów przy Grand Avenue, a jego program wpisuje się w ciąg usytuowanych wzdłuż alei instytucji, tworzących tzw. „korytarz kulturalny”. Są to min. Katedra Matki Boskiej od Aniołów José Rafaela Moneo, Walt Disney Concert Hall Franka Gehry’ego i Museum of Contemporary Art Araty Isozakiego.
ZZGu0Rher9Uhrtn73VlMtnK9OkWYmpGwig4xp0LbbrLlg1rtbeF70yV7WAAh_high-school-la3.jpg
Kompleks przeznaczony jest dla 1,8 tysiąca uczniów i podzielony jest na cztery sektory zwane akademiami, odpowiadające poszczególnym dziedzinom sztuki: sztukom wizualnym, teatrowi, muzyce i tańcowi. Kolejne trzy obiekty będą mieściły sale lekcyjne, bibliotekę i kawiarnię. Szczególne znaczenie mają dwa budynki – teatru i biblioteki. Pierwszy z nich otwiera się holem, znajdującym się w „kryształowej” bryle ze szkła i stali. Z niego widzowie są kierowani do głównej sali teatralnej z widownią na 1000 miejsc i stanowiskiem dla orkiestry. Następnie teatr przechodzi w ukośną wieżę, otoczoną spiralną rampą i zakończoną pomieszczeniem o powierzchni 3,5 tysięcy m², przeznaczonym na wystawy, konferencje i inne wydarzenia. Wieża ta, w intencji architektów, ma się stać nowym symbolem miejskiej sceny artystycznej. Teatr ma pełnić funkcje edukacyjne, ale będzie też otwarty dla publiczności. Będą też mogły z niego korzystać inne instytucje kultury. Obiekt mieszczący bibliotekę usytuowany jest w centrum szkolnego dziedzińca, z którego wyrasta jak ścięty, asymetryczny stożek z okulusem skierowanym w stronę nieba. Dzięki centralnemu położeniu i dynamicznej formie, ta „świątynia wiedzy” ma skupiać i jednocześnie generować energię, krążącą w budynku i wokół niego.
WBOY0eLJIWuTLU686lQivyHbKvnxaYjWukgVV1OcK7SeeIUfgzGkctSvl1vY_high-school-la4.jpg
Sale lekcyjne umieszczone są w otaczających działkę prostopadłościennych budynkach z oknami wzorowanymi na bulajach. Każda akademia zajmuje inny budynek, w którym znajdują się studia, pracownie, sale lekcyjne, pomieszczenia administracyjne i gabinety nauczycieli. Dzięki rozbiciu kompleksu na mniejsze elementy i stworzenie czterech tzw. „akademii” możliwe było stworzenie bardziej kameralnego środowiska pracy dla uczniów i nauczycieli. Jednocześnie, umieszczenie wszystkich budynków wokół wspólnego dziedzińca ma sprzyjać integracji różnych dziedzin nauki. Coop Himmelb(l)au: „Społeczeństwo przyszłości będzie społeczeństwem wiedzy. Jesteśmy przekonani, że ta wiedza nie będzie już rozbita na zamknięte dyscypliny, ale raczej zaczną powstawać punkty, w których będą się spotykać różne dziedziny wiedzy, jak nauka, sztuka, ekonomia i etyka. Dlatego też organizacja edukacji w przyszłości musi umożliwiać łączenia różnych dyscyplin wiedzy. Zaprojektowane przez nas Liceum nr 9 sytuuje się na pozycji takiej nowej, sztandarowej szkoły, w której edukacja artystyczna połączona jest z edukacją społeczną oraz kompleksową edukacją na polu nauki języków, matematyki i historii.” Budowa School for the Visual and Performing Arts zaczęła się marcu 2006 r. Szkoła zostanie otwarta we wrześniu 2009 r.
c8ewkAl0M4cNsTQdxvES152MCGuqhEgAV0JrMTNvnI2NwtLPNZ7xZ2oNfNBH_high-school-la5.jpg
yxk5ffDwEZXNM2sDhypP2Ug9faEvI3qYeY8j2HwklOA05R3aHd82asNhIPKB_high-school-la6.jpg
2BbsIjzgWQbYSuPfS8zlT26Jfk41dZEpeMG8vnDTSTFJY7Wr06dGPslte5II_high-school-la7.jpg
0jLV0gO9FeLVLA2la2AGJ7GSADAEw1W9J8UHJxsl0zlsY6P2sDDeXRPnPz6n_high-school-la8.jpg
PRa13ByunXtyecHA5aKgXIRnP3Tzg7MToYnNsUQLDxX12f6xe3S2ZiDeb3jt_high-school-la9.jpg
XQXQG5lOzxaISg5T315gNV7g1jy9nn4fpfoAVrZjq1obELsqkIxKFCb7G2n1_high-school-la10.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce
Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce

Stara Cegielnia – to inwestycja mieszkaniowa realizowana w dzielnicy Grunwald-Górczyn w Poznaniu. Bu ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera