Zaha - wisienka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaha - wisienka

 

Czas czytania: ~3 min


KlcfFVhaMlZZUTaqjjuiSW2VaqBue2rPB0wJl4e9iG1ZjIjEsFpE8zI6noDZ_kampus2.JPG
16 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na projekt kampusu Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu w Wiedniu (Wirtschaftsuniversität Wien). Nowy ośrodek największej w Unii Europejskiej uczelni ekonomicznej ma być nowoczesny i przyjazny studentom, a wyjątkowa architektura ma ucieleśniać postępowe idee, jakie przyświecają władzom uczelni.
UCflqflX1EIrqHjdhZsfokyiSwBTBB1qKT0yFFuBcgfFriqVEOEzG21YFKkJ_masterplan.jpeg
Pierwszy etap konkursu, którego celem było wyłonienie planu zagospodarowania terenu o powierzchni 90 tysięcy m², położonego między obiektami targów i Praterem, został rozstrzygnięty w maju 2008 r. Zwyciężyła w nim koncepcja Laury Spinadel z BUSarchitektur. Zdefiniowała ona układ budynków i usytuowanie ich głównych wejść, tak, by powstały place sprzyjające spotkaniom, kształtującym atmosferę uniwersyteckiego miasteczka.
W rozstrzygniętej kilka miesięcy później drugiej części konkursu wybrano projekt pięciu uniwersyteckich obiektów, które stworzą kampus. Trzy budynki wydziałów zrealizują: Hitoshi Abe Studio z Japonii, Estudio Carme Pinos z Hiszpanii i CRABstudio Architects z Anglii. Siedziba władz uczelni powstanie na podstawie projektu NO.MAD Arquitectos z Hiszpanii, a wisienką na torcie ma być gmach Biblioteki i Centrum Nauki, autorstwa Zahy Hadid. W sumie budynki uniwersyteckie będą miały 100 tysięcy m² powierzchni, a ich budowa ma pochłonąć 250 milionów euro.
8gM3x9cfKD8xNiCK9503QUN8e8YhTRtN7FX9qxCV3bU2WL9jC5m2h9yTs4wP_library-learning-centre-zaha-hadid.jpg
Budynek Hadid zajmie zaszczytne miejsce w centrum kampusu. Oprócz biblioteki z czytelnią znajdą się w nim gabinety wykładowców, pomieszczenia administracyjne, centrum studenckie, księgarnia, kawiarnia i przestrzeń dla różnego typu wydarzeń. Masywna bryła budynku jest dynamicznie pochylona. Ekspresyjne linie i skosy kontynuowane są wewnątrz obiektu, tworząc przypominającą kanion przestrzeń, pomyślaną jako zadaszony plac publiczny. Poszczególne elementy programu funkcjonalnego zostały umieszczone w mniejszych, ażurowych bryłach, skupionych wokół centralnego dziedzińca. Każdą z nich opasują horyzontalne „wstęgi”, tworzące wspólną, wizualną ramę dla głównej, wewnętrznej przestrzeni.
SHaNGWeVHEDfqyqbFLoMys37uBph0dmDkVHlufipSUlvpSUI9JjsNENdkeKy_zaha-hadid-ibrary-learning-cen2.jpg
Projekt Hadid spotkał się z pozytywną opinią władz uczelni. Rektor, Christoph Badelt: „Biblioteka i Centrum Nauki powinny być czymś więcej niż tylko klasycznie rozumianą biblioteką: to jednocześnie centrum badań i obsługi administracyjnej uniwersytetu, miejsce pracy, odpoczynku i spotkań społeczności studenckiej, ośrodek, w którym koncentruje się życie całego kampusu. Zapierająca dech w piersiach architektura, którą zaproponowała Zaha Hadid, łączy wszystkie te kluczowe zadania, zapewniając studentom wymarzone warunki do nauki.”
SDaehn3Y5HrPEtpT17r3M0UTcARHGa5JXYEa74PvKWMm94bH5UweGJjchXbu_departament-o2-hitoshi-abe.jpeg
Wirtschaftsuniversität Wien liczy ponad 23 tysiące studentów. To zbyt dużo na obecne warunki lokalowe. Na kampus czekają więc z nadzieją zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, zwłaszcza, że ma on nie tylko zapewnić im komfortowe środowisko pracy, ale też stać się największym skupiskiem nowoczesnej architektury w Wiedniu, nową, prestiżową wizytówką miasta. Korzystna będzie również jego lokalizacja – działka, na której stanie, znajduje się w pobliżu linii metra i parku na Praterze. Nowoczesna architektura i położenie obiektu zapewnią więc optymalne połączenie warunków do nauki, badań, rekreacji i rozrywki. Inwestycja ma się zakończyć do 2013 r.
DVG11eqUXEE2a6EIY3swcoQpf54r8w7veFkcG7rHMSVBpriZkyiAJTt3oyWc_departament-w2-crabstudio.jpeg
zYHlcLC7LPL5aCyXHiyU3mCUMt8r0OCTLnctSeEZ6o5wR5ORRUGYMf8gjqxc_executive-academy-nomad-arquitectos.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera