Zaha - wisienka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zaha - wisienka

 

Czas czytania: ~3 min


KlcfFVhaMlZZUTaqjjuiSW2VaqBue2rPB0wJl4e9iG1ZjIjEsFpE8zI6noDZ_kampus2.JPG
16 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na projekt kampusu Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu w Wiedniu (Wirtschaftsuniversität Wien). Nowy ośrodek największej w Unii Europejskiej uczelni ekonomicznej ma być nowoczesny i przyjazny studentom, a wyjątkowa architektura ma ucieleśniać postępowe idee, jakie przyświecają władzom uczelni.
UCflqflX1EIrqHjdhZsfokyiSwBTBB1qKT0yFFuBcgfFriqVEOEzG21YFKkJ_masterplan.jpeg
Pierwszy etap konkursu, którego celem było wyłonienie planu zagospodarowania terenu o powierzchni 90 tysięcy m², położonego między obiektami targów i Praterem, został rozstrzygnięty w maju 2008 r. Zwyciężyła w nim koncepcja Laury Spinadel z BUSarchitektur. Zdefiniowała ona układ budynków i usytuowanie ich głównych wejść, tak, by powstały place sprzyjające spotkaniom, kształtującym atmosferę uniwersyteckiego miasteczka.
W rozstrzygniętej kilka miesięcy później drugiej części konkursu wybrano projekt pięciu uniwersyteckich obiektów, które stworzą kampus. Trzy budynki wydziałów zrealizują: Hitoshi Abe Studio z Japonii, Estudio Carme Pinos z Hiszpanii i CRABstudio Architects z Anglii. Siedziba władz uczelni powstanie na podstawie projektu NO.MAD Arquitectos z Hiszpanii, a wisienką na torcie ma być gmach Biblioteki i Centrum Nauki, autorstwa Zahy Hadid. W sumie budynki uniwersyteckie będą miały 100 tysięcy m² powierzchni, a ich budowa ma pochłonąć 250 milionów euro.
8gM3x9cfKD8xNiCK9503QUN8e8YhTRtN7FX9qxCV3bU2WL9jC5m2h9yTs4wP_library-learning-centre-zaha-hadid.jpg
Budynek Hadid zajmie zaszczytne miejsce w centrum kampusu. Oprócz biblioteki z czytelnią znajdą się w nim gabinety wykładowców, pomieszczenia administracyjne, centrum studenckie, księgarnia, kawiarnia i przestrzeń dla różnego typu wydarzeń. Masywna bryła budynku jest dynamicznie pochylona. Ekspresyjne linie i skosy kontynuowane są wewnątrz obiektu, tworząc przypominającą kanion przestrzeń, pomyślaną jako zadaszony plac publiczny. Poszczególne elementy programu funkcjonalnego zostały umieszczone w mniejszych, ażurowych bryłach, skupionych wokół centralnego dziedzińca. Każdą z nich opasują horyzontalne „wstęgi”, tworzące wspólną, wizualną ramę dla głównej, wewnętrznej przestrzeni.
SHaNGWeVHEDfqyqbFLoMys37uBph0dmDkVHlufipSUlvpSUI9JjsNENdkeKy_zaha-hadid-ibrary-learning-cen2.jpg
Projekt Hadid spotkał się z pozytywną opinią władz uczelni. Rektor, Christoph Badelt: „Biblioteka i Centrum Nauki powinny być czymś więcej niż tylko klasycznie rozumianą biblioteką: to jednocześnie centrum badań i obsługi administracyjnej uniwersytetu, miejsce pracy, odpoczynku i spotkań społeczności studenckiej, ośrodek, w którym koncentruje się życie całego kampusu. Zapierająca dech w piersiach architektura, którą zaproponowała Zaha Hadid, łączy wszystkie te kluczowe zadania, zapewniając studentom wymarzone warunki do nauki.”
SDaehn3Y5HrPEtpT17r3M0UTcARHGa5JXYEa74PvKWMm94bH5UweGJjchXbu_departament-o2-hitoshi-abe.jpeg
Wirtschaftsuniversität Wien liczy ponad 23 tysiące studentów. To zbyt dużo na obecne warunki lokalowe. Na kampus czekają więc z nadzieją zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, zwłaszcza, że ma on nie tylko zapewnić im komfortowe środowisko pracy, ale też stać się największym skupiskiem nowoczesnej architektury w Wiedniu, nową, prestiżową wizytówką miasta. Korzystna będzie również jego lokalizacja – działka, na której stanie, znajduje się w pobliżu linii metra i parku na Praterze. Nowoczesna architektura i położenie obiektu zapewnią więc optymalne połączenie warunków do nauki, badań, rekreacji i rozrywki. Inwestycja ma się zakończyć do 2013 r.
DVG11eqUXEE2a6EIY3swcoQpf54r8w7veFkcG7rHMSVBpriZkyiAJTt3oyWc_departament-w2-crabstudio.jpeg
zYHlcLC7LPL5aCyXHiyU3mCUMt8r0OCTLnctSeEZ6o5wR5ORRUGYMf8gjqxc_executive-academy-nomad-arquitectos.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera