Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolejka do Miesa

 

Czas czytania: ~6 min


Siedem polskich biur zostało zgłoszonych do nagrody imienia Miesa van der Rohe – ważnej, europejskiej nagrody architektonicznej. Jurorów czeka trudny wybór – wszystkich realizacji jest aż 340. Matematycznie rzecz biorąc, szanse na to, żeby to wyróżnienie trafiło do Polski są niewielkie. Na szczęście to nie matematyka wskaże zwycięzców.

Wybrane jako kandydaci do nagrody budynki stanowią ciekawy przegląd różnych nurtów obecnych w najnowszej polskiej architekturze.
2y7wZjNz7o3SMcii2OzUsC0d3KwpvnPFGCXns7Vl91JnLmmVmUWuLLTfBtdG_dud7.jpg
Na liście nominowanych znalazły się aż dwa obiekty muzealne. Pierwszy to zaprojektowana przez KMM Biuro Projektowe (Marek Kozień, Magdalena Kozień i Katarzyna Kozień-Baczkowska) siedziba Muzeum Narodowego w Przemyślu, drugim jest administracyjno–recepcyjny budynek Muzeum Wsi Opolskiej autorstwa pracowni db2 Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego (we współpracy z Ewą Oglęcką i Jarosławem Oglęckim). Oba w interesujący sposób odwołują się go architektury historycznej. Budynek w Opolu pod powłoką nawiązującą bryłą i materiałem do znajdujących się na terenie skansenu chat, skrywa nowoczesne rozwiązania formalne i technologiczne. W drugim tradycja jest nieco bardziej zakamuflowana, jednak nadal czytelna – nawiązanie do masywnej architektury dawnych obiektów obronnych ma symbolicznie podkreślić wysoką rangę muzeum wśród innych budynków Przemyśla. Jednocześnie architekci nadali gmachowi dynamiczną formę, która jeszcze bardziej niż warstwą zewnętrzną zaskakuje wnętrzami – liczne załamania ścian powodują niekończący się światłocieniowy spektakl.
YYRTeyfeATM762Z597mQXgczxoC38ngFcTsOcClQ5NQgZ94eOsooAaWhLmVI_wroczintegrowane-centrum-studenckie.jpg
Kolejnym pretendentem do nagrody jest biuro Manufaktura Nr 1 z Wrocławia za projekt Zintegrowanego Centrum Studenckiego tutejszej uczelni technicznej. Budynek, którego elewacje przypominać mają taśmę perforowaną, służącą niegdyś jako nośnik danych, a przez mieszkańców miasta nazywany 'serowcem', już stał się jedną z wizytówek współczesnej architektury Wrocławia. Choć jednocześnie jest przedmiotem licznych kontrowersji – architektom zarzuca się zastosowanie kiepskich rozwiązań funkcjonalnych, zniszczenie pierwotnej kompozycji urbanistycznej czy niewystarczające wykorzystanie sąsiedztwa nadodrzańskiej promenady. Echem pobrzmiewają jeszcze głosy o nieprawidłowościach w wyborze projektu w konkursie na koncepcję Centrum. Manufaktura Nr1 to firma Bogusława Wowrzeczki – prodziekana Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ponieważ w skład ośmioosobowej komisji oceniającej prace wchodzili sami pracownicy Politechniki, w tym dwóch pracowników Wydziału Architektury, trudno uznać sytuację za niedwuznaczną - nawet jeśli procedura odbyła się z poszanowaniem wszelkich zasad prawnych i etycznych.
mS1Yhskhd1thSG3h5Ru9k0kDud7hr280d8PhyRt732Fo15fadfbUi9qaRUtY_dud2.jpg
Aż dwie nominacje zdobyła katowicka pracownia KWK Promes, prowadzona przez Roberta Koniecznego. To kolejne już na długiej liście wyróżnień tego obecnie najpopularniejszego za granicą polskiego biura. Tym razem wskazano dwie nowsze realizacje KWK – Dom Bezpieczny w podwarszawskim Okrzeszynie i Dom OUTrialny w Książenicach. To kolejne superluksusowe realizacje Koniecznego, będące konsekwentnym rozwinięciem jego metody projektowej, polegającej na podporządkowaniu rozwiązań estetycznych specyficznej logice nakazującej architektowi tworzyć projekty niepowtarzalne i zaskakujące (często również jego samego), z których każdy kolejny stanowi rozwinięcie pomysłów opracowanych przy wcześniejszych projektach. Domy Koniecznego zaskakują więc rozwiązaniami formalnymi i funkcjonalnymi, a cała jego twórczość stanowi ciekawe, nieco „manierystyczne” wcielenie neomodernizmu. Jednak kolejne realizacje nie mają już takiej siły jak pierwszy 'hit' KWK – Dom Aatrialny. Niespodzianki wszyscy się już spodziewają, same koncepty zaś są coraz mniej wyrafinowane a coraz bardziej efekciarskie, jak w przypadku szczelnie zamykanej kostki domu Bezpiecznego, czy stanowią nieco zmodyfikowane cytaty z własnej twórczości (OUTrialny).
R8NFnuldTaPND9CDhaj2mOOh4p8XJJdHy1J1QuC9TGhaj2sl77v6XUW5rD4d_dud5.jpg
W opozycji do twórczości Koniecznego sytuuje się drugi 'śląski' kandydat – Tomasz Konior (Konior Studio), którego Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA również znalazło się na liście nominowanych. Celem budynku nie jest zaskakiwanie widza. Ma on raczej stanowić uzupełnienie istniejącej zabudowy, a jednocześnie w sposób niezwykle elegancki wprowadza w zastaną strukturę wątki współczesne. Odnajdziemy tu i tradycyjny materiał – cegłę, której układ nawiązuje do detalu budowli ekspresjonizmu, i nowoczesną, lecz harmonijnie wpisaną w otoczenie bryłę.
8flffm4RUXBUs6GRZAqqeEOnv1TBa6PQPh4nA7LAwhtdHnXefjr8m4TXvpzP_dud3.jpg
Inne niż Konieczny, choć też bazujące na logice, podejście do projektowania budynków mieszkalnych reprezentuje kolejny nominowany – Piotr Kuczia, autor eksperymentalnego domu ekologicznego nad jeziorem Goczałkowickim w Łące koło Pszczyny. Niemal wszystkie elementy tego obiektu – specjalistyczne instalacje, nietypowa bryła z dominującą wieżą otoczoną przez parterowe pawilony, „żyjące dachy” pokryte roślinami, naturalne materiały na elewacjach, kolorystyka i układ wnętrz – zostały podporządkowane nadrzędnej idei – energooszczędności. Co najważniejsze – udało się to uzyskać bez strat dla jakości architektury obiektu.
YXac656mjRmckmCCU5zDPZWp05R9EHHyNDweVoIKfNsg3r4KdJkGJysrfjui_dud6.jpg
Ostatnim polskim kandydatem do nagrody im. Miesa van der Rohe 2009 jest biuro Bulanda Mucha Architekci, autorzy projektu apartamentowca przy ul. Walecznych w Warszawie. Obiekt ten stanowi bardzo ciekawą interpretację języka architektury międzywojennego modernizmu.

Możemy być zadowoleni ze stale rosnącej liczby polskich nominowanych, choć sam nominacje wskazane zostały przez rodzimych ekspertów i organizacje architektoniczne. W tym roku byli to: Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, Andrzej Duda, architekt, wykładowca na gliwickim Wydziale Architektury oraz SARP i Izba Architektów.

Michał Duda
Info:

Nagrodę główną otrzyma jedno biuro za jedną realizację. Jej materialną część stanowi statuetka w formie barcelońskiego pawilonu zaprojektowanego przez Miesa van der Rohe oraz 60000 Euro.
Przyznane zostanie również jedno wyróżnienie premiowane kwotą 10000 Euro.

19 grudnia ogłoszono listę 341 budynków nominowanych do nagrody.

W lutym jury spotka się po raz pierwszy w Barcelonie, aby ogłosić listę finalistów.

W kwietniu w Pawilonie Miesa van der Rohe odbędą się konferencje z udziałem finalistów, natomiast członkowie jury odwiedzą wszystkie finałowe obiekty, aby podjąć ostateczną decyzję, w czyje ręce trafią nagroda i wyróżnienie.

W maju, w mieście, w którym znajduje się nagrodzony obiekt, zostanie zorganizowana konferencja prasowa, podczas której ogłoszone zostaną wyniki. Kilka dni później w Barcelonie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.

Członkowie jury:

Francis Rambert, Ifa, Paryż
Ole Bouman, NAi, Rotterdam
Irena Fialová, Zlatý Rez, Praga
Fulvio Irace, Architecture and Design Department, Triennale di Milano
Luis M. Mansilla, nagrodzony w 2007, Madryt
Vasa J. Perovic, wyróżniony w 2007, Lublana
Carme Pinós, architekt, Barcelona
Lluis Hortet, Fundació Mies van der Rohe

Pełna lista nominowanych: http://www.miesarch.com/press

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera