Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum ze śmigłem

 

Czas czytania: ~4 min


S8oS9iuuEPvUjxT9djtqoUitXduj7xhuZV1ot1kxC3eveEyzeLbfvOUbQk9s_mlp.jpg
Konkurs rozstrzygnięty został w 2005 r. Budowa, która zgodnie z pierwotnymi założeniami, miała się zakończyć w 2007 r., zaczęła się dopiero w następnym roku – kamień węgielny pod Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie został wmurowany 19 maja 2008 r. Nowy obiekt będzie częścią Lotniczego Parku Kulturowego w krakowskich Czyżynach. Jego charakterystyczna bryła, przypominająca śmigło samolotu, została zaprojektowana przez niemiecką pracownię Pysall.Ruge Architekten (Justus Pysall, Peter Ruge) i Bartłomieja Kisielewskiego – krakowskiego architekta, który od kilku lat współpracuje z berlińskim biurem.
z6L4A9hUstxbrJxlb15vQc48adhTANgaeebbYuGk1UotBa1qT8Tit9DD9EI0_mlp2.jpg
Muzeum Lotnictwa Polskiego działa od 1963 r. na terenie historycznego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Mieści się w starych obiektach z okresu międzywojennego, które zaadaptowano na cele wystawiennicze. Bogate zbiory już się w nich nie mieszczą, więc na nowy budynek pracownicy muzeum czekają z niecierpliwością. Umożliwi on powiększenie kolekcji oraz lepszą ekspozycję już zgromadzonych obiektów.
3nf4T1YiARUUfe9mXj6xby5NTgGlqkpx7e1UbijrBPQS3TU5o4Lp3TuVjmwP_mlp3.jpg
Muzealny budynek będzie się składał z trzech skrzydeł, wychodzących ze wspólnego rdzenia i układających w kształt wielkiego śmigła, posadowionych na kwadratowej betonowej platformie o wymiarach 65x65 metrów. Dzięki rozczłonkowaniu bryły, potężna skala budynku została rozbita i udało się uniknąć wrażenia monotonnego hangaru. Lekkości dodają mu również duże przeszklenia, którymi otwiera się na parkowe otoczenie. Zacierają one podział na wewnętrzną i zewnętrzną część ekspozycji.
iv8xBvGLka9D4AGiILJYqf1txW5EpSKXY9fzskF5HnqSlmjhMLIeTW9bPSCM_mlp4.jpg
Każde skrzydło muzeum będzie oddzielną jednostką. Dwa przeznaczone są na powierzchnie wystawowe, salę kinową i konferencyjną. Dzięki znacznej wysokości wnętrz, sięgającej 10 metrów, możliwe będzie podwieszenie części eksponatów. Do strefy, w której prezentowane będą samoloty, przylega ekspozycja edukacyjna. Trzecie skrzydło podzielone będzie na trzy kondygnacje. Przeznaczone jest ono na bibliotekę, kawiarnię i biura. Zwornikiem budynku będzie ulokowana na środku platformy część wspólna, w której łączą się wszystkie ramiona. Na jej parterze znajdzie się przestronny hol wejściowy z recepcją i kasami biletowymi oraz pomieszczenia warsztatowe, w których będą tworzone modele. Na drugiej kondygnacji ulokowano wielofunkcyjną salę na 150 osób, restauracje, ogólnodostępną bibliotekę z czytelnią i salę komputerową, a na ostatnim piętrze pojawią się biura, z których, dzięki przeszklonym ścianom, widać będzie z jednej strony park, a z drugiej – halę wystawową. Cały obiekt będzie miał 3,6 tysiąca m² powierzchni.
6Dbf62LTm7eKu0ML0RQir5gJtPiY7Q8TofvT8IPp7f3I29EyGEq6ENGvx6Do_mlp5.jpg
Zewnętrzna skorupa budynku zostanie zrobiona z betonu, natomiast wnętrze podzielone będzie szklanymi ścianami, umożliwiającymi podziwianie prezentowanych na wystawach eksponatów zarówno z centralnej części budynku, jak i z zewnątrz. W razie potrzeby, np. podczas projekcji filmowych, ściany te będzie można zasłonić kotarami. Architekci wyjaśniają, że zaproponowane przez nich surowe, naturalne materiały, będą kontrastowały z otaczającą budynek zielenią i podkreślą nowoczesną i dynamiczną formę obiektu. Między skrzydłami powstaną zielone patia, w których będzie można organizować wystawy plenerowe.
XzlHi43abqs6NMmLAYmRJoiYUnFET6jVWY6OHtexUnXqzaq4ceVDA4O5WtIg_mlp6.jpg
Koncepcja budowy muzeum zakłada również zagospodarowanie terenu wokół budynku. jego projekt przygotowało studio ST raum a z Berlina. W planach jest także modernizacja starych hangarów, w których eksponowana jest obecnie część kolekcji.
UI9JijZPWJBUAEfXtSvrrgMQXdkGT4XuAexyfxtacyZpcEJmWFt4P7ml0wwl_mlp7.jpg
Pysall.Ruge Architektem i Bartłomiej Kisielewski: „Chcieliśmy, by projekt czytelnie nawiązywał do kontekstu miasta i wpisywał się w mający tu powstać Lotniczy Park Kulturowy. Priorytetem było dla nas również stworzenie nowoczesnej formy, która mogłaby się stać symbolem Muzeum Lotnictwa na współczesnej scenie kulturalnej Krakowa. Nowy budynek Muzeum Polskiego Lotnictwa w atrakcyjny sposób łączy w sobie niemal wszystkie typologiczne i ideowe cechy tego miejsca, a więc samą istotę latania, atmosferę i strukturę lotniska oraz fascynację historią techniki. Obiekt został logicznie i naturalnie włączony w istniejący zespół hangarów i budynków muzealnych. Swym kształtem przypomina potężny wiatrak lub śmigło. Obszerne i przeszklone przestrzenie wewnętrzne otwierają się na wszystkie strony świata. Samoloty, znajdujące się w skrzydle północnym, zdają się być gotowe do odlotu, nie sprawiając wrażenia eksponatów. Dzięki otwartej i łagodnie ukształtowanej przestrzeni, zwiedzający nie tylko od razu wie, co ma mu do zaoferowania muzeum, ale i bez problemu się po nim porusza, niezależnie od tego, czy zdecyduje się zajrzeć do kina, obejrzeć ekspozycję, czy przejść do hali, by podziwiać stojące tam samoloty. (…). Dzięki swej charakterystycznej formie, nowy budynek Muzeum Lotnictwa ma wyrażać pełnioną funkcję i zachęcać do jego zwiedzania.” Projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego jeszcze przed rozpoczęciem budowy zdobył uznanie na świecie – prezentowany był na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo, na wystawie architektury krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Berlinie, a także podczas międzynarodowej konferencji poświęconej muzeom lotnictwa w Smithsonian Instytut w Waszyngtonie – największym na świecie kompleksie muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, a także w Muzeum Lotnictwa w Seattle. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 13 mln euro, z czego 8,5 mln euro ma pochodzić ze środków unijnych.
Wj9uBNPglYWeY8cMxktli9yvUrlNFAdS5TupATmXpPZDPILRzy5S7PnST9Vp_mlp8.jpg
P2YdU8hcGB2u7vrgzzLliuENZewCLCHm92uD9mPjR1VMNuIyo0ePHiFl36Cp_mlp9.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera