Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przenocuj w cegle

 

Czas czytania: ~3 min


siHNBZlQzhRVi1jiowtyGnLExPQqSjou2tNTXWEGL5tUgTZSLse6GPvVRyDT_01-afacade-cwallphotex-op.jpg
Manufaktura dała Łodzi tyle dobrego, co złego. Z jednej strony – „wyssała” ruch z ulicy Piotrkowskiej, praktycznie zawłaszczając życie miejskie i przejmując funkcję głównej przestrzeni publicznej. Z drugiej jednak, stała się impulsem dla rewitalizacji potężnego kompleksu dawnej manufaktury Izraela Poznańskiego. Kolejne budynki na je terenie zyskują nowy blask i funkcję, tryumfalnie powracając do życia.
xj3OFNkzLLru5vfhxZSYaTySFr8q5UBby3iIi5UVIBF9boYjPEJdJMsNZDMc_02-andels-roof-facade-copy-tarasiewicz-op.jpg
W ubiegłym roku pisaliśmy o adaptacji dawnej tkalni na oddział łódzkiego Muzeum Sztuki – ms². Następnym obiektem, który doczekał się gruntownej modernizacji, jest dawna przędzalnia, w której 15 czerwca 2009 r. został otwarty pierwszy w Łodzi czterogwiazdkowy hotel.
Największy obiekt dawnej manufaktury Poznańskiego, którego imponująca, długa na 180 metrów bryła ciągnie się wzdłuż ulicy Ogrodowej, został wzniesiony w 1877 r. na podstawie projektu Hilarego Majewskiego. Projekt rewitalizacji budynku powstał w wiedeńskiej pracowni OP Architekten, a odpowiedzialni są za niego dwaj polscy architekci – Wojciech Popławski i Andrzej Orliński. Całe przedsięwzięcie prowadzone było pod okiem konserwatora zabytków, bo budynek musiał zachować swój historyczny, przemysłowy charakter. W zrewitalizowanym obiekcie zostało zachowane to, co najcenniejsze – oryginalne, ceglane mury z detalami architektonicznymi, stropy z XIX-wiecznym układem cegieł, żeliwne słupy, belki i schody, a także żeliwna brama i płyty przy głównym wejściu.

W tę historyczną strukturę wpleciono elementy współczesne – przeszklony dach, świetliki przebijające wszystkie kondygnacje i zapewniające doświetlenie przestrzeni ogólnodostępnych czy pozbawioną słupów salę balową z windą towarową umożliwiającą transport samochodów na pokazy i dużych instrumentów muzycznych. Kwintesencją połączenia starego z nowym jest hotelowy basen umieszczony na najwyższej kondygnacji. Początkowo w ogóle go nie planowano, ale kiedy okazało się, że na ostatnim piętrze budynku znajduje się potężny, żeliwny zbiornik przeciwpożarowy, postanowiono go wykorzystać, umieszczając w nim wykonaną ze stali nieckę basenu o szerokości 6 i długości 17,8 metra. Basen ten został obudowany nową strukturą, którą architekci ochrzcili mianem „akwarium”. Częściowo wysunięta poza obrys budynku i nadwieszona nad ulicą szklana bryła jest najdalej posuniętą ingerencją w zabytkową tkankę budynku.

Historia i nowoczesność przenikają się również we wnętrzach hotelu, które zaprojektowała londyńska firma Jestico+Whiles. Na każdym kroku można w nich spotkać świadectwa przeszłości – żeliwne słupy w holu głównym, odsłonięte fabryczne sklepienia w pokojach, częściowo nieotynkowane ściany czy znajdującą się przy wejściu do największej sali konferencyjnej zaskakującą pamiątkę po peerelowskich remontach – kawałek ściany z łuszczącymi się warstwami farby w różnych odcieniach zieleni. W sali śniadaniowej przy stolikach znaleźć można imponującą kolekcję drewnianych krzeseł powstałych na przestrzeni całego XX wieku, w hotelowej restauracji zaś na gości czeka oryginalny wentylator, który wykorzystywano w budynku po wojnie. Większość oznaczeń na ścianach namalowano za pomocą szablonów, przez co przywołują na myśl fabryczne instrukcje BHP. Na tym historyczno-przemysłowym tle pojawiają się elementy nowoczesne – ogromnych rozmiarów owalna struktura zasłaniająca wejście na zaplecze baru, wykute w stropach świetliki, których krawędzie pulsują w nocy fluorescencyjnymi barwami czy fioletowe podświetlenie blatów pod umywalkami.

W łódzkim hotelu Andel’s na gości czeka 278 pokoi i apartamentów, siedem sal konferencyjnych (to największe centrum konferencyjne w mieście), wspomniana już sala balowa, restauracje i bary, w tym – na najwyższym piętrze – Sky Bar, z którego okien roztacza się widok na miasto, a także kompleks rekreacyjny z saunami, solarium, klubem fitness, salami do ćwiczeń i basenem.

Rewitalizacja dawnej przędzalni i jej adaptacja na luksusowy hotel trwały prawie dwa lata i pochłonęły około 75 milionów euro. Inwestorem jest austriacka grupa Warimpex.
TL5OS8JmCDXrLg3aMUgyypxZ8Nh3oFwRYw3p25W0bT1ByH8y9rsn9HFHyuzZ_04-andels-lobby-copyr-wallpxotex-op.jpg
LWistmOnX0J3IHZVz5DIsRiAAw3tNHhS3iDuJT24Xotvf1NRtaR5w0TbtQxa_06-andels-atrium-copypopl.jpg
Z4cZiklhhAx7tpuosrGfi9FR7XJQF1OXVCIl2qQlDfyZEGYJUnRfnsQMvJP7_07-andels-ballroom-copy-wallpxotex-op.jpg
PbvLhcloAxxFFKxwFLRBJIZq1ccQHLQgoz6P14DEL2lvQhyiNi5VBs8RyjmW_08-andels-pool-copy-wallpxotex-op.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera