Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przenocuj w cegle

 

Czas czytania: ~3 min


siHNBZlQzhRVi1jiowtyGnLExPQqSjou2tNTXWEGL5tUgTZSLse6GPvVRyDT_01-afacade-cwallphotex-op.jpg
Manufaktura dała Łodzi tyle dobrego, co złego. Z jednej strony – „wyssała” ruch z ulicy Piotrkowskiej, praktycznie zawłaszczając życie miejskie i przejmując funkcję głównej przestrzeni publicznej. Z drugiej jednak, stała się impulsem dla rewitalizacji potężnego kompleksu dawnej manufaktury Izraela Poznańskiego. Kolejne budynki na je terenie zyskują nowy blask i funkcję, tryumfalnie powracając do życia.
xj3OFNkzLLru5vfhxZSYaTySFr8q5UBby3iIi5UVIBF9boYjPEJdJMsNZDMc_02-andels-roof-facade-copy-tarasiewicz-op.jpg
W ubiegłym roku pisaliśmy o adaptacji dawnej tkalni na oddział łódzkiego Muzeum Sztuki – ms². Następnym obiektem, który doczekał się gruntownej modernizacji, jest dawna przędzalnia, w której 15 czerwca 2009 r. został otwarty pierwszy w Łodzi czterogwiazdkowy hotel.
Największy obiekt dawnej manufaktury Poznańskiego, którego imponująca, długa na 180 metrów bryła ciągnie się wzdłuż ulicy Ogrodowej, został wzniesiony w 1877 r. na podstawie projektu Hilarego Majewskiego. Projekt rewitalizacji budynku powstał w wiedeńskiej pracowni OP Architekten, a odpowiedzialni są za niego dwaj polscy architekci – Wojciech Popławski i Andrzej Orliński. Całe przedsięwzięcie prowadzone było pod okiem konserwatora zabytków, bo budynek musiał zachować swój historyczny, przemysłowy charakter. W zrewitalizowanym obiekcie zostało zachowane to, co najcenniejsze – oryginalne, ceglane mury z detalami architektonicznymi, stropy z XIX-wiecznym układem cegieł, żeliwne słupy, belki i schody, a także żeliwna brama i płyty przy głównym wejściu.

W tę historyczną strukturę wpleciono elementy współczesne – przeszklony dach, świetliki przebijające wszystkie kondygnacje i zapewniające doświetlenie przestrzeni ogólnodostępnych czy pozbawioną słupów salę balową z windą towarową umożliwiającą transport samochodów na pokazy i dużych instrumentów muzycznych. Kwintesencją połączenia starego z nowym jest hotelowy basen umieszczony na najwyższej kondygnacji. Początkowo w ogóle go nie planowano, ale kiedy okazało się, że na ostatnim piętrze budynku znajduje się potężny, żeliwny zbiornik przeciwpożarowy, postanowiono go wykorzystać, umieszczając w nim wykonaną ze stali nieckę basenu o szerokości 6 i długości 17,8 metra. Basen ten został obudowany nową strukturą, którą architekci ochrzcili mianem „akwarium”. Częściowo wysunięta poza obrys budynku i nadwieszona nad ulicą szklana bryła jest najdalej posuniętą ingerencją w zabytkową tkankę budynku.

Historia i nowoczesność przenikają się również we wnętrzach hotelu, które zaprojektowała londyńska firma Jestico+Whiles. Na każdym kroku można w nich spotkać świadectwa przeszłości – żeliwne słupy w holu głównym, odsłonięte fabryczne sklepienia w pokojach, częściowo nieotynkowane ściany czy znajdującą się przy wejściu do największej sali konferencyjnej zaskakującą pamiątkę po peerelowskich remontach – kawałek ściany z łuszczącymi się warstwami farby w różnych odcieniach zieleni. W sali śniadaniowej przy stolikach znaleźć można imponującą kolekcję drewnianych krzeseł powstałych na przestrzeni całego XX wieku, w hotelowej restauracji zaś na gości czeka oryginalny wentylator, który wykorzystywano w budynku po wojnie. Większość oznaczeń na ścianach namalowano za pomocą szablonów, przez co przywołują na myśl fabryczne instrukcje BHP. Na tym historyczno-przemysłowym tle pojawiają się elementy nowoczesne – ogromnych rozmiarów owalna struktura zasłaniająca wejście na zaplecze baru, wykute w stropach świetliki, których krawędzie pulsują w nocy fluorescencyjnymi barwami czy fioletowe podświetlenie blatów pod umywalkami.

W łódzkim hotelu Andel’s na gości czeka 278 pokoi i apartamentów, siedem sal konferencyjnych (to największe centrum konferencyjne w mieście), wspomniana już sala balowa, restauracje i bary, w tym – na najwyższym piętrze – Sky Bar, z którego okien roztacza się widok na miasto, a także kompleks rekreacyjny z saunami, solarium, klubem fitness, salami do ćwiczeń i basenem.

Rewitalizacja dawnej przędzalni i jej adaptacja na luksusowy hotel trwały prawie dwa lata i pochłonęły około 75 milionów euro. Inwestorem jest austriacka grupa Warimpex.
TL5OS8JmCDXrLg3aMUgyypxZ8Nh3oFwRYw3p25W0bT1ByH8y9rsn9HFHyuzZ_04-andels-lobby-copyr-wallpxotex-op.jpg
LWistmOnX0J3IHZVz5DIsRiAAw3tNHhS3iDuJT24Xotvf1NRtaR5w0TbtQxa_06-andels-atrium-copypopl.jpg
Z4cZiklhhAx7tpuosrGfi9FR7XJQF1OXVCIl2qQlDfyZEGYJUnRfnsQMvJP7_07-andels-ballroom-copy-wallpxotex-op.jpg
PbvLhcloAxxFFKxwFLRBJIZq1ccQHLQgoz6P14DEL2lvQhyiNi5VBs8RyjmW_08-andels-pool-copy-wallpxotex-op.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera