Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kłopoty z ikoną

 

Czas czytania: ~2 min


7XjgPPZ8fSx0pn1QSTAvRdL49bWSVS5KMrpdST97XcvnRV9wkZF7z4v0cLzK_sydney-opera-house.jpg
Opera w Sydney, zaprojekotwana przez zmarłego niedawno duńskiego architekta Jørna Utzona i Ove Arup & Partners, została otwarta w 1973 r. Od tego czasu jest niewątpliwą chlubą stolicy Australii i symbolem całego kontynentu, a także jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury XX wieku. Szybko jednak okazało się, że piękno rzeźbiarskiej formy nie idzie w parze z funkcjonalnością. I tak, od 35 lat Sydney zmaga się ze swoją ikoną.
7sScra1WAuuvEGnt5ZZViH58Eis3KYU1MSW7GzSqqTw4PrvI3lzpbnphAfPY_opera-wooley2.jpg
Zadanie, jakie postawiono przez Utzonem, było bardzo trudne. Oczekiwano budynku, który pomieści wymagające zupełnie innej akustyki salę koncertową i scenę dla wielkich spektakli operowych. Utzon zdecydował się więc podzielić budynek na dwa segmenty – większy, przeznaczony na koncerty i mniejszy ze sceną, na której miały się odbywać przedstawienia operowe, a która funkcjonuje głównie jako teatr dramatyczny. To jednak nie rozwiązało problemu. Opera Utzona nie tylko nie spełnia wymogów akustycznych, ale też jest za mała, zwłaszcza dla współczesnych imprez muzycznych. I choć nie ulega wątpliwości, że coś w tej sprawie zrobić trzeba, to już w kwestii zakresu i charakteru interwencji zgody nie ma.

Jedną z propozycji jest całkowita przebudwa wnętrz budynku Utzona w celu stworzenia w nim nowego teatru. Problem w tym, że takie przedsięwzięcie pochłonęłoby około 700 milionów dolarów, a za tę kwotę można wybudować nową operę od podstaw. Poza tym, remont taki wiązałby się z zamknięciem budynku na ponad trzy lata. Znacznie więcej zwolenników ma więc pomysł wzniesienia zupełnie nowego obiektu opery lub sali koncertowej w innej części miasta.

W marcu zeszłego roku ciekawą, choć dość kontrowersyjną propozycję przedstawił Kenneth Wooley – cieszący się dużym szacunkiem architekt z Sydney. W artykule opublikowanym w „The Sydney Morning Herald” zaproponował on wybudowanie nowego gmachu teatru w bezpośrednim sąsiedztwie opery Utzona. Ponieważ jego koncepcja wywołała burzliwe dyskusje, rozwinał ją i opracował architektoniczny projekt potencjalnego założenia.

Przedstawiona przez Wooleya koncepcja umożliwia rozwiązanie „operowych” problemów bez naruszania istniejącego obiektu-ikony. Nowy teatr stanąłby na granicy nabrzeża i ogrodu botanicznego. Dzięki niewielkiej skali i prostej formie nie stanowiłby wizualnej konkurencji dla opery Utzona, a jedynie ją dopełniał. Byłby to obiekt w pełni nowoczesny, spełniający najwyższe światowe standardy i mieszczący widownię na 1800 osób. Jego realizacja kosztowałaby około 400 milionów dolarów. Przedstawiając swój projekt, Wooley podkreślił, że opera Utzona jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Australii, dlatego wszytskie koncepcje zakładające ingerencję w bryłę lub jej otoczenie powinny być szczegółowo przeanalizowane zarówno pod względem estetycznym, jak funkcjonalnym i ekonomicznym.

Zobacz animację

hQWwT9yy5m2d1aCTasoscZ4lfd5N0fwUnbHrgpJGlHK91yuMzH4hgs6A5iAG_opera-wooley3.jpg
LTiU52t1EsnJKtW4KPbtY1RIGzsFDl1UUDtm6FrdM9f6zviQpJgmmBC5Jjgr_opera-wooley4.jpg
4qCj2KIQl9Glu8fumLngWDbrS46VexV1nesOXdfU8Mi4FK1Bx4IZ7IWu4VcV_opera-wooley5.jpg
wJfRF0Oh0RClYXYfj5ttzZTC293q6B8wybTs4Yw3uSz0YleiX2qhoYFwYgjh_opera-wooley.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera