Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W rytmie „slow”

 

Czas czytania: ~3 min


hR75WrQKopepp6d0ruxTe84hx0vftXAspiisXZgjSICnvUeniyBoHjxrXjjP_trufa.jpg
Moda na życie w rytmie „slow” wkracza do świata architektury. Budowanie bez pośpiechu i w zgodzie z naturą staje się dla architektów odskocznią od naglących terminów, napiętych grafików i ciągłej pogoni za zdobyczami współczesnej techniki, powalając cieszyć się procesem tworzenia. Dla Antona Garcii-Abrila z hiszpańskiego Ensamble Studio takim wytchnieniem była praca nad domem wakacyjnym w Costa da Morte.
yd7nReRewZUHB1L5VPNUusBJFW6ZUSk1Pca3D4FFskaV9sm7eHZ2hEdHX4W3_trufa-1.jpg
Dom powstawał bez pośpiechu, respektując i naśladując prawa natury. Do jego budowy posłużyły najprostsze materiały – beton, ziemia i… siano. I równie proste narzędzia, z których najważniejszym była jałówka o wdzięcznym imieniu Paulina. Tak powstała „Trufla” – dom-kamień, który autorzy porównują do małego dzieła architektonicznej poezji.

Ensamble Studio:
Trufla to kawałek natury zbudowany z ziemi i powietrza. To przestrzeń wewnątrz kamienia, który wyrasta z ziemi i stapia się z okolicznym krajobrazem. Kamufluje się tym skuteczniej, że powstał w drodze naśladowania naturalnego procesu powstawania struktur mineralnych.

Najpierw wykopaliśmy dziurę w ziemi, usypując z wydobytego materiału wał oporowy na jej obwodzie. Następnie „zmaterializowaliśmy” docelową wewnętrzną przestrzeń domu, układając ją z bali siana. Na powstały w ten sposób stóg wylaliśmy beton, który wypełnił przestrzeń między sianem, a wałem. Kiedy beton zastygł, usunęliśmy zewnętrzną warstwę ziemi, odkrywając niezwykłą, amorficzną bryłę.

Ziemia i beton wymieniły się swoimi właściwościami. Ziemia wzbogaciła beton fakturą i kolorem, beton zaś nadał jej zwartą, wytrzymałą strukturę. Ale to, co do tej pory zrobiliśmy, nie było jeszcze architekturą – stworzyliśmy kamień.

Następnym krokiem było wycięcie w betonowej skorupie kilku otworów przy użyciu prostych narzędzi kamieniarskich. Umożliwiły one dotarcie do zabetonowanego w środku siana skompresowanego na skutek nacisku betonowej masy. Opróżnienie wnętrza powierzyliśmy jałówce o imieniu Paulina, która w zamian otrzymała 50 metrów sześciennych smacznego jedzenia. Wystarczyło go na cały rok. Opuszczając plac budowy, Paulina była już dorosłą krową ważącą 300 kilo. Po 12 miesiącach pełnienia funkcji krowiej stołówki, Trufla mogła w końcu wrócić do roli architektury.

Powstała w drodze tego eksperymentu struktura zaskoczyła nas dwoistym charakterem rozpiętym między naturalnością a dziełem człowieka. Masa surowego, nieuzbrojonego betonu stworzyła niewielką, architektoniczną strukturę o zróżnicowanej fakturze – od porowatej powierzchni ścian zewnętrznych przez ostre cięcia otworów, po pełne ekspresji wnętrze, którego wygląd zdeterminowały wielkość i układ bali siana.

By zapewnić mieszkańcom komfort i niezbędne udogodnienia, projektując wnętrze wzięliśmy za wzór letni domek „Cabanon” zaprojektowany przez Le Corbusiera – odtworzyliśmy jego program funkcjonalny i wymiary, tyle że w betonowej skorupie. W ten sposób powstało sprzyjające kontemplacji, przyjemne miejsce do życia w bliskości z naturą, która nas inspirowała i na każdym kroku determinowała nasze działania.

Projekt: Trufa (Trufla)
Lokalizacja: Costa da Morte, Hiszpania
Budowa: 2006 – luty 2010
Autor projekti: Antón García- Abril
Współpraca: Ricardo Sanz
Deweloper: Ensamble Studio
Współpracujące firmy: Tongadas & Zuncho Dolorido, Galicorte, Macías Derribos, Suministros Zurich, Ganaderia Paulina
Kireownik projektu: Francheteau
Powierzchnia: 25 m²

Fot: Roland Halbe i Ensamble Studio

Zobacz film
SXoymObjahuQnssUTck3fI3TTzhP7vyAAlDN79xeuQ483DWVXw9cgMuuey7k_trufa-2.jpg
hHwCMSxupCcSMmxhgSDJZDJzKv7FBWOIH2ISkVegwpg01cT1GnjZmmpDdWmc_trufa-3.jpg
zFXJ7zm8teN6B57e6XHlujlgeujZFKI71VVsBgcFzlhJpqm3fnyewddBDmGd_trufa-4.jpg
r5zIvzn5StYCpcuyg0PymRPuYegRQmXW8nYrR0nx75XoZO0W37orfVrewreX_trufa-5.jpg
dCR4SDE696cvltEWOusmAMJuXXFZ93MjuI6xsYRu6JxxTLICtZZ7GRNsJe8F_trufa-6.jpg
4SAzor72wltzWfwXr3AGR7OopD7jI9At70PD17qxyTXhPjGmM0dqFDdXpzHl_trufa-7.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera